Hayvancılık alarm veriyor

Artan üretim maliyetleri nedeniyle hayvancılık sektöründen çıkışların hızlandığını belirten Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Ata Sönmez, “Bu şekilde giderse kırmızı et ve süt ürünlerinde dışa bağımlı olacağız” uyarısında bulundu. 

Hayvancılık alarm veriyor
24 Ekim 2020 - 07:00

Hayvancılık sektörünün artan girdiler nedeniyle zarar etmeye başladığını belirten ATB Meclis Üyesi Sönmez, son 3 yıldır sektör sürekli zarar ediyor. Kırmızı et üreticileri ve süt üreticilerinin artık ayakta kalmakta zorlandığını dile getiren Sönmez, her geçen gün artan girdiler karşısında sektörden kaçışların artış gösterdiğine dikkat çekti. Üretimin gerilemesiyle kırmızı et ve süt ürünlerinde dışa bağımlılığın artacağına işaret eden Sönmez, yetkilileri iş işten geçmeden önlem almaya davet etti.
 
Çiğ sütte beklenmeyen son

Sektörün içinde bulunduğu durumu Hilal’e özetleyen Sönmez girdilerin sürekli artmasından yana üreticinin dertli olduğunun altını çizdi. “Sektörel girdiler kat be kat artarken et ve süt fiyatları yerinde kaldı diyebiliriz. Çiğ süt üreticileri artan maliyetler karşısında zarar ettikleri için çiğ süt fiyatının arttırılmasını talep etti. Marketçilere süt ve süt ürünlerine zam yapmayın denilince fiyat artışına karşı çıktılar. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı da enflasyon artar diyerek çiğ süte zam yapılmasını istemedi. Sonuç olarak üretici tavsiye fiyatının 3 lira olmasını beklerken primin arttırılması kararı çıktı. Çiğ süt destekleme primi litre başına 40 kuruşa çıkarılırken, referans fiyatı yıl sonuna kadar yine 2 lira 30 kuruş olarak kaldı. Prim ödemelerinden süt üretimimizin büyük kısmını karşılayan küçük üreticiler yararlanamıyor. Primin ödemeleri zamanında yapılmıyor. Sonuç olarak fatura üreticiye kesildi.
 
Yem fiyatları el yakıyor

Süt üreticileri cephesinde yaşanılanları özetleyen Sönmez, kırmızı et sektörünün en büyük sorunun artan yem fiyatları olduğuna parmak bastı. “Et üreticisinin en önemli sorunu, yem fiyatlarındaki artışlar. Hayvancılıkta üretim maliyetinin yüzde 60’ını yem fiyatları belirliyor” diyen Sönmez, karma yemde kullanılan hammaddeler hususunda yüzde 50 dışa bağımlı olunduğunu, bunun da üreticiye yüksek üretim maliyetleri olarak yansıdığını hatırlattı. Geçtiğimiz yıl 13 milyon bin ton yem hammaddesi için yaklaşık 5 milyar dolar ödendiğini aktaran Sönmez, son 11 ayda yem hammaddelerinin tamamına yakınında yaklaşık yüzde 65 fiyat artışı söz konusu. Süt yeminde yüzde 48, besi yeminde yüzde 44 artış yaşandı. Dolardaki artış yüzde 40’lara ulaştı. Ancak süt ve kırmızı ette zam yok. Üretici zarar ediyor, zarar edince de üretimi terk ediyor. Besicilerin elinde geçtiğimiz yıldan hayvan kalmadı. Kesilen hayvanların yerine yenisi gelmez oldu. Yetkililer iş işten geçmeden önlem almalı. Aksi halde et ve süt sektöründe dışa bağımlı olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Antalya’ya et konusunda kendi kendine yetemiyor. Öyle ki şehre başta Konya, Burdur ve Isparta olmak üzere Ankara gibi birçok ilden et geliyor. Bu konuda besicilerin birleştiği fikirse Antalya için destekleme verilmesi. Sönmez’in bu konudaki değerlendirmesiyse şöyle:
“Üretim nerede yapılıyorsa yapılsın desteklenmeli. Başka şehirlerdeki besiciler desteklenirken buradaki besicinin ne suçu var? Bu duruma başından beri karşıyız. Yanı başımızdaki Burdur’da hayvancılığa verilen destek burada yok. ”

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum