logo

02 Aralık 2019

HAYVAN HAKLARI YASASI


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

Toplum olarak merhametimiz, iyi niyetimiz ve iyilik yapma özelliğimiz her dönemde var oldu elhamdülillah. Bu özelliklerimiz bizi diğer toplumlardan ayıran ve onların önünde olmamızı sağlayan özelliklerimizden olmuştur. Aynı zamanda bu özelliklerimiz yumuşak karnımız da olmuşlar ve bu toplum düşmanlarının, bize karşı kullandıkları en büyük silahları da olmuştur. Tarihi iyi incelersek, bu toplumun merhamet duygusunu kullanarak kendi içinden bozulmasını sağladıkları olayları her daim görebiliriz.

İç çekişmelerimizde kullanılan kişilerden tutunda kullanılan olayların hepsinde iyi niyetimizin su istimalini görürüz. Bizim toplumumuz hep tepeden yönlendirilerek şekil almıştır. Dikkat edersek kurduğumuz, yıkılan bütün devletlerimiz ve idaresini değiştirdiğimiz devletlerimizin tümü toplumun tabanından yukarıya doğru değil yukarının ortaya koydukları prensipleri kabullenmekten geçmektedir.

Onun için bu milletin idaresine talip olmak diğer toplumlardan mesuliyet açısından daha farklı ve zordur. Çünkü idarecilerimizin doğruları toplum olarak bizimde doğrumuz olmuştur. Çıkartılan yasaların çıkmasından önce çok iyi düşünülmesi gerekmektedir bu yasa çıkınca sonu nereye gider diye.

Bizler son yüz yıllarda kendi yasalarımızı çıkarıyormuş gibi görünmekteyiz ama hep Avrupa’nın istediği yasaları çıkarıyor ve onların istediği gibi toplumumuzu şekillendiriyoruz. Ne yazık ki varlıklarını vahşete borçlu olan topluluklardan medeniyet öğrenme ve onların uyguladığı yasalarla medenileşme gafletinde olduğumuzu görüyoruz. Bu toplumun ufku liderlerinin ufku kadar olmuştur. İşte bu yüzden liderlerimizin önemi biraz daha öne çıkmaktadır.

Bu toplum farkına varmadan İstanbul sözleşmesi imzalandı, 6284 sayılı yasa ve o yasaya benzer yasalar önceden de detayları toplumdan gizlenerek yasalaştı. Bizim toplumumuzun gelenekleri, örfü ve inancı açısından kabullenmesi zor olan bu yasalar detaylar ortaya çıktıkça toplumsak organ uyuşmazlığı olarak idarecilerin karşısına dikilmektedir. Bu işlerin sonuçlarını bilmeden yaptıkları kanaati hâkim olduğu için yeterince de toplumsal tepki gösterilmemektedir. Bu acziyetmiş gibi algılanarak toplumun sinir uçlarıyla uğraşan batılı bâtılların gazına gelmemeliyiz.

Yeni çıkartılmak istenen hayvan hakları yasasının içine sokuşturulan canlı ifadesiyle insan ve hayvanın aynı kategoriye alınmasının sonucunun nelere mâl olacağını bu topluma anlatılmalı. Hatta gerekirse günlerce taraflar eşit şartlarda ekranlarda tartışarak toplumu bilinçlendirip referanduma gidilerek yasalaşmasına veya yasalaşmamasına kararı halk vermeli.

Bir müddet sonra insanlarımızı hayvanların kölesi haline getirebilecek ucu açık ifadelerle çıkan yasaların daha sonra telafisi mümkün olmayabilir. Hakları savunulacak hayvanların (yani yeni çıkması düşünülen yasaya göre canlıların) hangileri olduğunu kimler tespit edecek. Yeryüzünde cansız olan bir metabolizma var mı ki bütün adaleti tek kelimeye bağlayarak sonucunun nereye gideceği belli olmayan veya çekildiği yere götürülecek ifadelerle boş bir yasa çıkarılsın.

İdarecilerimize ve milletin inancına ve menfaatine uygun yasa koyucu mercilere diyoruz ki; bu yasaları çıkarmadan önce inancınız gereği ister on emre isterseniz Akabe biatlarına bakın size doğru yol gösterecektir.

Bu toplum Avrupa’nın değil insanlığın geleceği için önemlidir.  Ya Adaletle hükmedeceğiz ya da başımıza gelenlere razı olacağız. Kararı vereceklerin dikkat etmesi gereken asıl konu hesap günü ve insanlığın geleceğidir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kur’an-ı Kerim’i rehber edinelim

  14 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  “Andolsun Kuran en doğru yola götürür.” ayetindeki gibi doğruluk yoluna Kuran’ı okumak, anlamak, Allah’tan hidayet istemekle ulaşabileceğiz. 79- Artık vay hallerine; kitabı kendi elleriyle yazıp, sonra az bir değer karşılığında satmak için ‘Bu Allah katındandır’ diyenlere. Artık vay, elleriyle yazdıklarından dolayı onlara; vay kazanmakta olduklarına. 159- Gerçekten, apaçık belgelerden indirdiklerimizi ve insanlar için Kitapta açıkladığımız hidayeti gizlemekte olanlar; işte onlara, hem Allah lanet eder, hem de (bütün) lanet ediciler. ...
 • VATANDAŞIN SELAMI VAR

  14 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Rahatsız olan yok.. “Rahatsız” kelimesi sakıncalı.. Kullanan işinden olacak, rahatsız olacak.. İşçi karnını tuta tuta amirine gitti.. Amir,“Rahatsız mısın?” dedi. “Kan kusuyorum amirim, ama rahatsız değilim..” diyecek.. Halk otobüsünde adam ayağını kucağına koydu.. Her kasiste pabucu alttan çenene çenene geçiriyor.. “Rahatsız mı ediyorum acaba?” dedi… “Yooo” diyeceksin..“Niye rahatsız olayım?..” Kaldırımların boşalması işe yaradı.. Kaldırımda giderken, koştu koştu sırtına bindi ve sordu: “Nereye beyefendi?”...
 • KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ TOPLUM (2)

  13 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  İlk başta şunu söylemek gerekir. Çin ile yapılan her ekonomik anlaşma oradaki Müslüman Türkleri ölüme götüren bir adım atılması anlamına gelmektedir. Akan kan ve gözyaşlarının dinmediği, insan hakları ihlallerinin ayyuka çıktığı bu coğrafyalarda yaşananları haklı olarak dile getirip, en üst perdeden dünyaya haykırırken, Doğu Türkistan'da artık sağır sultanların bile duyduğu mezalime tek kelime etmemek ne inancımıza, ne milli benliğimize ne de insaniyetimize yakışmamaktadır. Doğu Türkistan'da gerçekten insanım diyebilenlerin tüyle...
 • Herşeyin cevabı Kur’an’da

  13 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Dini tartışmalara, ‘Dinin Kaynağı Nedir?’ sorusuna net bir şekilde cevap vermeden girişmek, bu anlamdaki çıkmazımızın en büyük sebebidir. Bu soruya verdiğimiz doğru cevaba; tüm benliğimizle sarılıp yaşam tarzımızı ona göre belirleyip,pratiğe de ona göre dökmemiz gerekir. Allah’ ın göndermiş olduğu sistem olan dinin, saptırmalardan, sömürücülerden, geleneklerden korunmasının tek çaresi Kur’an-i Kerim’dir. Kuran’ın anlattığı dine göre vahiy ve akıl insanların hareketlerine yön vermelidir. Gelenekler toplumca benimseniyor olsa da p...