logo

Hayati önem taşıyor

Bakımı yapılmayan günısılar hem cebinizi hem sağlığınızı tehlikeye atıyor.

Antalya, Türkiye’de en çık  günısı kullanılan illerin başında geliyor. Yılın 12 ayı kullanılan günısıların bakımsız olmalarıysa hem sağlık hem de maddi açıdan birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Periyodik bakımın önemi
Çeyrek asrı aşkın bir süredir günısıcılık yapmakta olan Süleyman Çelik, “Antalya güneş kolektörleri aracılığıyla elde edilen sıcak suyun en fazla kullanıldığı şehirlerin başında geliyor. Yüksek bir noktaya çıkıp şehre baktığınız zaman tüm yapıların üstünde günısıları görebilirsiniz. Kışın şehrimizde kar yağmaması ve don olayı görülmemesi günısılarına olan ilgiyi arttırıyor. Günısılara olan ilginin bu denli yoğun olmasının bir başka etkeni de ciddi oranda enerji tasarrufu sağlaması” dedi.

Günısıların periyodik bakımları çok önemli olduğuna değinen Çelik, “Periyodik bakımı yapılmayan günısı sistemleri, verim kaybına neden oluyor. Günısının bünyesinde güneş kolektörleri, sıcak ve soğuk su tanklarıyla çok sayıda boru bulunuyor ve bu parçalar tıpkı bir arabanın motoru gibi birbirlerini tamamlıyorlar. Arabanın motorunda bir parça bozulduğu zaman nasıl tüm performansı olumsuz etkiliyorsa günısılarda da aynı durum söz konusu olmaktadır” açıklamasında bulundu.

Çelik, “Günısıyı oluşturan bileşenlerin bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Yaz-kış demeden yıllarca sıcak su temininde kullanılan günısı bileşenleri belirli zaman aralıklarında bakıma ve değişime ihtiyaç duymaktadır. Antalyamızın suyu çok kireçli. Bu nedenle depoların ve hortumların ya da kollektörlerin içi çabuk kireçleniyor. Bu da kullanıcıya suyun tanziğinin azalması ve suyun istenilen sıcaklığa erişmemesi olarak yansıyor” ifadelerini kullandı.

Periyodik bakımlarda neler yapılacağına dair bilgiler de veren Çelik, “Suyun güneş kolektörlerinden geçerek ısındıktan sonra sıcak su tankına dolduğu ve kullanıma imkan sağladığı açık devre günısıların bakımları büyük öneme sahip. Bu tarz günısıların bakımları mutlaka aksatılmamalı. Sadece arza oluşunca değil, her yıl bakım yapılmalı. Kreçlenen borular ve diğer parçalar değiştirilmeli, yaz mevsiminde güneşin işlevini yitirttiği conta gibi parçalar yenileriyle değiştirilmeli. Aksi halde hem kullanım verimi alınmaz hem deforme olan parçalar nedeniyle günısıda su sızıntıları meydana gelir” dedi.

Antalya’da 35 yıldır Huzur Günısı ismi altında hizmet vermekte olduğunu aktaran Çelik, “Günısıların bakımları yapılmadığı takdirde arıza vermesi gayet normal bir süreç. 20 yıllık günısılar çatılarda yer almakta. Ev sahipleri kiracı oturuyor masraf etmeyeyim diye bunların bakımlarını yaptırmıyor. Sonrasındaysa daha faza para ödemek zorunda kalıyorlar. Kimi binalarda bakımları yapılmayan günısıların akıttıkları sular nedeniyle son katların su aldığına birçok kez şahit olduk. Buradan ev sahiplerine de kiracım var, niye yaptırayım gibi düşüncelerin ceplerinde daha fazla para çıkmasına neden olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Günısılarınızı çürümeye terk etmeyin, hem cebiniz hem sağlığınızı zora sokmayın” ifadelerini sözlerine ekledi.

Lejyoner hastalığına dikkat

Açık devre günısı sistemlerinin bakımları yapılmadığı takdirde sağlık açısından dan olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurguluyan Çelik sözlerine şöyle devam etti:
“Lejyoner hastalığıyla ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda birçok kez açıklama yapıldı. Ama ben bir kez daha hatırlatmak istedim. Günısı kazanları içinde bekleyen suyun derecesi 90 derecenin altında oluyor ve bu sıcaklık hastalıklar için ideal bir ortam sağlıyor.  Lejyoner hastalığına neden olan bakteri son yıllarda klima filtrelerinde çok rastlanır oldu. Hastalığın klimalarda daha çok görülmesi, bakterinin isminin klima hastalığı’ olarak anılmasını sağladı. Ama hastalıkla ilgili unutulan bir nokta var. O da hastalık virüsünün günısı tanklarında da yer alması. Bu nedenle günısıların temizliği ve bakımı çok önemli.”
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ