Halk otobüsü esnafı isyanda

5 aydır destek alacaklarını tahsil edemeyen halk otobüsü esnafı isyanda. Pamfilya Otobüs A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnce, esnafın zor durumda olduğunu belirterek, “Başkan Böcek hasta olduğu dönemde, konuyu gündeme getirmedik ancak hala bizi tınlayan yok. Bıçak kemiğe dayandı. Birileri bizim sesimizi duysun” dedi

Halk otobüsü esnafı isyanda
22 Aralık 2020 - 10:23
  Pamfilya Otobüs A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İnce, halk otobüsü esnafının sıkıntılarının katlanarak arttığını söyledi. Tüm dünya Covid-19 ile mücadele ederken insanların bir taraftan da hayatını idame ettirmek için çalışmak zorunda kaldığını aktaran İnce, Antalya’daki halk otobüsü esnafının da aynı şekilde çok zorlu bir süreçten geçtiğini kaydetti. Devletin sıkıntılı süreçte birçok esnafa biner lira destek sağladığını ancak halk otobüsü esnafının bu desteklerden yararlanamadığını aktaran İnce, “Halk otobüsü esnafı gerçekten çok zor durumda. Pandemi süreci bizleri de olumsuz etkiledi. Bu kadar ücretsiz ve indirimli taşıma yapan ve bu kadar özveriyle çalışan bu esnaf grubu, ağustos ayından beri Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden destek alacaklarını alamıyor. Toplam 489 esnaf, evine ekmek götürmekte için mücadele veriyor” dedi.
  “Artık ödeme bekliyoruz”
  Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in hasta olduğu dönemde, ‘sağlık her şeyin üzerindedir’ dediklerini ve bu konuyu çok fazla gündeme getirmediklerini aktaran İnce, “Ancak Başkan Böcek, hastaneden çıktı ve görevinin başına geçti. Biz artık bir an önce ödeme bekliyoruz. Kimse ‘belediyenin parası yok’ diyemez. Çünkü şu anda herkes aftan yararlanıp yapılandırmalardan faydalanıyor ve her yerden para geliyor. Ama buna rağmen kimse bizi düşünmüyor, tamamen unutulduk.
Halk otobüsü esnafının tamamının durumu çok kötü. Özellikle akaryakıt istasyonlarına olan borcumuz çok ciddi oranda arttı. En büyük derdimiz olan yakıt, şu anda giderlerimizin yüzde 70’ini oluşturuyor. Yolcu ücretlerine zam aldık ama mazota gelen zam onu götürdü. Şu anda günlük yatırılan paramız 700 TL civarında, yaktığımız mazot 500 ile 600 TL arasında. Yani kafa kafaya denk geliyor” diye konuştu.
  “Geçmişi unutmasınlar!”
  “Bıçak artık kemiğe dayandı” diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu otobüslerin daha birçok gideri var. Peki, bırakın arabayı bu esnaf evine nasıl ekmek götürecek? Bunun yanında bir de belediyeden 5 aydır destek gelmeyince elimiz kolumuz bağlandı. Bıçak kemiğe dayandı artık. Bu gidişle insanlar bir şekilde patlayacak. Geçmişte yaşananlar asla unutulmamalı. O dönemlerde ‘Menderes Türel gitsin Muhittin Böcek gelsin’ diyenler olmuştu. Şimdi her şey tersine dönerse hiç şaşırmam. Çünkü gerçekten insanlar çok zorda. Pandemi nedeniyle yolcu sayısı düşmüş sen bir de 5 aydır para vermezsen insanlar ne yapsın. Sen 5 ay belediye personeline para verme bakalım ne olacak? İsyan çıkar. İşte halk otobüsü esnafı da bu durumda. Biz başkanın sağlık durumu sıkıntılı diye seslenmedik ama hala bizi tınlayan yok. Birilerinin acilen bize kulak verip gerekli ödemeleri yapmalarını bekliyoruz.”

  Kubilay ELDEMİRCİ

  
Bu haber 1664 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum