Haksız rekabete 'DUR' denilmeli

Yerel ve ulusal zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satmasını eleştiren Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, “Pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan esnaf haksız bir rekabetle karşı karşıya. Zincir marketlerin hafta sonları, gıda ve temizlik ürünleri dışında satış yapmasının yasaklanmasını istiyoruz” dedi

Haksız rekabete 'DUR' denilmeli
12 Ocak 2021 - 11:24

  Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak, yerel ve ulusal zincir marketlerin kırtasiye ürünleri satmasını eleştirdi, gıda ve temizlik ürünleri dışında satış yapılmasının yasaklanmasını istedi. Hilal Gazetesi’ne konuşan Bayrak, esnafın pandemi nedeniyle zaten çok büyük bir sıkıntı yaşadığını hatırlatarak, “Bu yetmezmiş gibi bir de çok büyük haksızlıklarla uğraşıyoruz. Biz de bu haksızlığa isyan ediyoruz. En çok üzüldüğümüz noktada herkesin susması. Bizim bu isyanımızı milletvekilinden bürokratına kadar herkes görüyor ama nedense susmayı tercih ediyorlar. Kimsenin işine gelmiyor adeta üç maymunu oynuyorlar. Ortada çok büyük bir haksızlık var ve bunlara birilerinin ses vermesi, bize destek olması gerekiyor. Bu konuda haklıyız ve haklı olduğumuz konuda düzenleme istiyoruz. Hafta sonları kırtasiyeler olarak biz kapalıyız. Ben kapalıyken benim sattığım ürünü zincir marketler satmasın. Çünkü haksız rekabet oluşuyor ve benim esnafım bundan ciddi anlamda zarar görüyor. Hafta içinde biz açığız, biz de kalem satıyoruz, o da satsın sorun yok. Vatandaş istediği yerden alsın” dedi.
  Esnaf çok zor durumda
  Fotoğrafçı, kırtasiyeci ve kitapçı esnafının pandemi ve okulların kapanmasından dolayı çok zor durumda olduğunun altını çizen Bayrak, “Her esnaf gibi biz de bu dönemde ciddi anlamda iş kaybına uğradık. Özellikle hafta sonları kapalı olmamız bizi çok sarstı. Çünkü bizim esas hareketliliğimiz hafta sonları olurdu. Bir ayda 8 gün kapalı olmamız işlerimizin 3’te birinin azalmasına yol açtı ama bunun yanında vergi, sigorta ve kiramız azalmadı. Bu böyle devam ederse sıkıntımız artacak ve belki de birçok arkadaşımız işyerlerini kapatmak zorunda kalacak. Herkes bir şekilde ayakta kalmaya çalışıyor. Arabası olan arabasını, arsası olan arsasına satıyor. Bazıları da kredi çekerek ayakta kalmaya çalışıyor. O yüzden bu şekilde daha da kötü durumlara düşmememiz için bizlere destek olunması gerekiyor. Özellikle zincir maketlerin hafta sonları, gıda ve temizlik ürünleri dışında satış yapılmasının yasaklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

  Kubilay ELDEMİRCİ


 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum