"Hakkımızı alacağız"

Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, Türkiye’de emeklinin durumunun her geçen gün kötüye gittiği belirterek, “İktidar bizi açlık ve yoksulluğa mahkûm etti. Biz insanca yaşayabileceğimiz maaş istiyoruz. Çünkü bu insanlar yıllarca prim ödedi ve emekli oldu. İnsanca yaşamak onların da hakkı” dedi

"Hakkımızı alacağız"
24 Kasım 2020 - 15:22

  Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, yıllarca prim ödeyen emeklilerin artık insan gibi yaşayabilecekleri maaş istediklerini söyledi. Türkiye’de emeklinin durumunun perişan olduğunu ileri süren Ayar, “Bu iktidar bizi açlık ve yoksulluğa mahkûm etti. Böyle bir şey mi olur? Millet açken, emekli evine ekmek götüremez, faturalarını ödeyemezken biz buna nasıl sessiz kalırız? Emekli; elektrik, su faturasını bile ödemekte zorlanıyor. Bin 500 TL maaş alan emekli var. Bu insanlar ev kirası mı ödesin, faturaları mı ödesin, mutfak ihtiyacını mı karşılasın? Bu kadar düşük ücretlerle bir ailenin nasıl geçinmesini bekliyorlar?” dedi.

  “İnsanca yaşamak istiyoruz”
  Tüm Emekli Sen olarak emeklinin haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini kaydeden Ayar, “Bizim hükümetten öyle çok büyük bir beklentimiz yok. Biz sadece insanca yaşayabileceğimiz maaş istiyoruz. Asgari ücretten aşağıda, yoksulluk sınırının altında bir ücreti kesinlikle kabul etmiyoruz. Çünkü bu insanlar yıllarca prim ödedi ve emekli oldu. İnsanca yaşamak onların da hakkı” diye konuştu.

  Sonuna kadar mücadele
  Ayar, açıklamasının sonunda iktidarın Anayasa'nın 90’ncı maddesini ihlal ederek emeklilerin sendika kurmasını da engellediğini hatırlatarak, şöyle dedi: “Emeklinin en doğal hakkı olan sendika kurma hakkı elinden alınamaz. Yasada, ‘İç hukuktaki kanunlar çelişirse uluslar arası yasalar uygulanır’ diyor ama iktidar kendisi uymuyor. Böyle hukuksuzluk olur mu? 2021 yılı bütçesine yönelik Türkiye genelinde eş zamanlı eylemler planlıyoruz. Hakkımızı alıncaya kadar bu konuda da mücadelemizi sürdüreceğiz.”


  Kubilay ELDEMİRCİ
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum