Gözler hızlı trende

Raylı sistem projelerinin hızla devam ettiği ve Şehir Hastanesi ihalesinin yapıldığı Antalya’da gözler hızlı tren projesine çevrildi.

Gözler hızlı trende
29 Eylül 2020 - 07:00

Varsak’ı Otogar, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ile şehir merkezine bağlayacak Büyükşehir Belediyesi 3’üncü Etap Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar devam ediyor. Dumlupınar Bulvarı üzerindeki katlı kavşağın hizmete girmesinin ardından Meltem-Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ve  Falez Kavşağı ile Konyaaltı Caddesi Meteoroloji 4’üncü Bölge Müdürlüğü kavşağı arasındaki etapta çalışmalar sürüyor. Diğer taraftan kente yapılması düşünülen şehir hastanesinin ihalesi gerçekleştirildi. İzmir’e yaptığı ziyarette konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastaneleri konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Şehir hastanelerini sayın Cumhurbaşkanımızın 'hayalim' dediği projeyi hayata geçirmek için gayret sarf ediyoruz. 2 haftalık zaman diliminde üç şehir hastanemizin ihalesini yaptık. Biri Aydın, ikincisi Antalya, üçüncüsü Samsun. Üç ilimizin ihale süreci tamamlandı" ifadelerini kullandı. Bakan Koca’nın açıklamasının ardından bin yataklı hastane için geri sayım başladı. Tüm bu gelişmelerin ışığında gözler şimdi bir başka projeye çevrildi.

Merakla bekleniyor
Antalya ile İstanbul, İzmir, Konya, Ankara ve Kayseri arasında hem insan hem yük taşımacığılına yönelik yapılması planlanan ve yıllardır “Çalışmalar bugün-yarın başlayacak” denilen hızlı trenle ilgili henüz netleşmiş bir durum bulunmuyor.  2015 yılından bu yana vatandaşların sabırsızla beklediği projenin yaşanan son gelişmelerin ardından kısa süre içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.  Antalya’yı Anadolu ve Avrupa ile birleştirecek hızlı tren projesi için ana hatlar belirlenmişti. 10. Kalkınma Planında yer alan demiryolu sektör hedefleri doğrultusunda İstanbul-Eskişehir-Antalya koridorlarından oluşturulması planlandı. Koridorların tamamlanmasıyla Antalya’dan İstanbul, İzmir, Konya, Eskişehir, Ankara ve Kayseri’ye hızlı tren seferlerinin başlayacağı duyrulmuştu.

Bakan duyurdu
2019 yılının Ocak ayında bir dizi temas ve açılış için Antalya’ya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Antalya'da Serbest Bölge Köprülü Kavşağı'nda incelemelerde bulunmuştu. Bakan Turhan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, “Isparta'ya hızlı treni hedefliyoruz. 423 kilometre uzunluğunda Eskişehir- Kütahya- Afyonkarahisar- Burdur- Isparta- Antalya hızlı tren hizmet projemizi gündeme aldık. Projenin sonuna yaklaşıyoruz. Finansman için çalışmalarına başladık. Projemiz hayata geçtiğinde Isparta'nın ekonomik değeri daha da artacak. Antalya'yı yakın gelecekte İzmir'e otoyolla ve hızlı trenle bağlamayı da planlıyoruz. Bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Onları da önümüzdeki dönemde yatırım programına alarak yapım çalışmalarına başlayacağız" ifadelerini kullanmıştı.

ÇED raporu onaylandı
Hem insan hem yük taşımacılığıyla ekonomiye büyük destek sağlaması beklenen hızlı tren projesinde daha önce son aşamaya gelindiği duyrulmuştu. Antalya için dillendirilen projler Eskişehir’e bağlantılı Afyonkarasihar-Isparta ve Burdur projesi ve Ankara ile Kayseri’ye bağlantılı Konya üzerinden gerçekleşecek proje. Söz konusu projelerle ilgili hat belirleme çalışmalarının neredeyse tamamlandığı belirtilirken Konya üzerinden gerçekleştirilmesi planlanan hatla ilgili önemli bir açıklama gelmişti. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ve Konya-Antalya hızlı tren çalışmalarıyla ilgili ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı’nın (ÇED) verildiği geçtiğimiz yıl duyrulmuştu. Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından açıklanan kararda, Karatay, Meram, Selçuklu, Akören, Beyşehir, Çumra, Emirgazi, Seydişehir ilçelerinden geçecek olan Kayseri-Nevşehir-Aksaray- Konya- Antalya Hızlı Tren Demiryolu Projesi’ne ÇED Yönetmeliği kapsamında ‘ÇED Olumlu Kararı’ verildiği kamuoyuyla paylaşılmıştı.

200 km/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edilecek tren hatlarının tamamlanmasıyla Antalya-İstanbul 4 buçuk saat, Antalya-Ankara arası 3 saat, Antalya-Kayseri arası 3 buçuk saat olacak. Son şekli verilen projeler kapsamında onlarca tünel, köprü, viyadük, üst geçit, alt geçit, istasyon ve siding yapılması planlandı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum