Galericiler için milat!

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, galerici esnafın güzel günlerin yakında olduğu müjdesini verdi.

Galericiler için milat!
03 Haziran 2020 - 08:00

Küresel salgın nedeniyle galericilerin zorlu günlerden geçtiğini belirten Başkan Çağlar, kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte sektörde yavaş yavaş hareketlenmelerin gözlendiğini söyledi. Galericileri yakından ilgilendiren yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin yakın olduğunu aktaran Çağlar, kamu bankalarının devreye aldığı kredi paketlerinin de sektörü eski günlerine kavuşturmasını beklediklerini açıkladı. 

Al-sat bitiyor
Galericilerin en büyük sıkıntılarının yasa dışı araç alıp-satanlar olduğunu vurgulayan Çağlar, “Galerici esnafı olarak en büyük sıkıntımızın çözümüne yönelik radikal kararların alındığını görmekten mutluyuz. Mesleki Yetki Belgesi’nin ardından şimdi de merdiven altı diye tabir ettiğimiz al-satçıların önünü kesecek bir düzenleme söz konusu. Yıllardır bu konunun çözümüne yönelik birçok girişimimiz oldu. Şimdi bir sonuç alacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Eğer bir süre uzatımına gidilmezse 1 Temmuz 2020 itibariyle şahıstan şahısa gerçekleştirilen 3 araçlık vergisiz satış limiti tarihe karışacak. Alınan aracın yaşı kaç olursa olsun, 5 yıl içinde aracı satarsanız devlet tarafından yüzde 20 oranında gelir vergisi uygulamasına tabii tutulacaksınız. İkinci el ya da sıfır olsun, şahıstan şahısa yapılan satışlar minimum kasko bedelinden gösterilebilecek. 1 Ocak 2020’de 100 bin liraya aldığınız bir aracı bugün satmaya karar verdiniz. Noter aracın kasko değeri 120 bin lira olduğunu belirtti. Aradaki 20 bin liranın yüzde 20’sini devlete gelir vergisi olarak ödeyeceksiniz” diye konuştu.
 
Fiyatlarda düşüş beklenmiyor
Çağlar, kamu bankalarının normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için taşıt kredisi paketlerini devreye almasıyla da ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çağlar, “İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacaklara yüzde 0,82 faiz oranıyla taşıt kredisi imkanı sağlanacak. Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli ikinci el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin lira olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden öz kaynak/yabancı kaynak üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar kredilendirilecek. Taşıt kredisi paketi için başvurular 5 Haziran'dan itibaren şubelere yapılabilecek. Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte sektörde başlayan hareketlilik, açıklanan kredi paketiyle daha da hız kazanacaktır. Sıfır araçlara yönelik bir finansman paketi de söz konusu olduğu için ÖTV indirimi geleceğini düşünmüyoruz. Bu nedenle ikinci el sektöründe fiyatlarda bir düşüş olacağını düşünmüyoruz. Ayrıca salgın nedeniyle alışkanlıklarda değişiklik var. Şu an kimse aracını satmak istemiyor. Aracı olmayanlar da araç almak istiyor. İnsanlar salgın nedeniyle kendi araçlarında yolculuk etmek istiyorlar. Bu etkeni de dikkate alırsak ikinci el taşıt fiyatlarında düşüş beklenmiyor” dedi.

Yalçın KÜÇÜK

YORUMLAR

  • 0 Yorum