Esnafta Anormalleşme süreci!

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve AESOB Başkanı Adlıhan Dere, ülke genelinde yaşanan normalleşme sürecinin esnaf kanadına anormalleşme olarak yansıdığını belirtti.

Esnafta Anormalleşme süreci!
16 Haziran 2020 - 08:00

Pandemi de normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte kepenk kaldıran onlarca esnaf aradığını bulamadı. Kısıtlamaların büyük oranda kaldırılmasına rağmen esnafın normale dönmekte zorlandığının altını çizen Başkan Dere, esnaflara yönelik yeni ekonomik destek paketlerinin devreye alınması gerektiğini ifade etti. Dere, “Esnafa yönelik faizsiz ve 1 yıl ötelemeli kredi paketinin devreye alınması gerekir” açıklamasında bulundu.

Beklenen olmadı
Esnafın iş hacmi açısından pandemi öncesine dönemediğine dikkat çeken Dere, “Esnaflarımıza yönelik kısıtlamaların çoğu kaldırıldı. Fakat vatandaş berbere, kuaföre, lokantaya gitmekten, taksiye, dolmuşa ve otobüse binmekten çekiniyor. Dolayısıyla kısıtlamaların kalkmasına müteakip esnaflarımızın kazancı halen normalleşmedi” dedi. Esnafın pandemi sürecinde büyük zarara uğradığının altını çizen Dere, “Birçok esnaf kolumuz kapalı kaldı. Kapalı kaldıkları aylarda kiraları birikti. Vergilerin ve kredilerin bir kısmı ertelendi.  Ancak bu tek başına yeterli değil. Beklenen normalleşme gerçekleşmediği için esnaf henüz ekonomik sıkıntı içinden çıkmış değil” ifadelerini kullandı.

Yeni finansman desteği
Pandemi sürecinde Antalya’da 10 bine yakın esnafın kredi desteğinden yararlandığını sözlerine ekleyen Dere, “Esnaflarımıza yönelik hükümete ve yerel yönetimlere ilettiğimiz taleplerimizin bazıları karşılık buldu. Ancak karşılık bulmayan taleplerimiz var ki bunların yaşanılan dinamik sürece göre ele alınacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Normalleşme sürecinin bu şekilde devam etmesi durumunda esnafa yönelik yeni destek paketlerine ihtiyaç duyulacağını vurgulayan Dere, “Piyasalardaki hareketlilik bu seviyelerde giderse yılın son çeyreğinde esnaflarımız büyük bir ekonomik buğran içine düşecekler. Çünkü ekim ayıyla birlikte ertelen kredi ve vergi ödemeleri tahsil edilmeye başlanacak. Bu nedenle vergi, SSK ve BAĞ-KUR prim borçları 1 yıl boyunca faizsiz ötelenmeli. Yapılandırılan borçların ödeme süresi uzatılmalı. Kamuya olan birikmiş borçlar yeniden yapılandırılmalı. Genelge ile iş yeri kapatılan esnafın sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanmalı. Mücbir sebeple iş yeri kapalı olan esnaftan tabela vergisi, çevre vergisi ve işgaliye harcı geçici olarak alınmamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Pandemi süresinde kredi kartıyla yapılan alışverişlerin artmasıyla tekrar POS cihazı ücretlerinin gündeme geldiğini belirten Dere, “Kartlı alışverişlerde artış gerçekleşti ve temassız alışverişi sağlayan bu durumun alışkanlık haline geleceğini öngörüyoruz. POS  cihazı komisyon oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesi gerekir. POS cihazı konusunda artık bankaların esnafa yardımcı olması lazım” dedi.
Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum