logo

Esnafa destek olunmalı

2020’nin yıl e-ticarette rekor yılı olabileceğini belirten Antalya Elektronikçiler Odası Başkanı Metin Süngü, esnafın e-ticaret alanında desteklenmesi gerektiğini söyledi. 

2019‘da e-ticaret işlemlerinin 185 milyar lirayı aştığını ve bu yıl hedefin 213 milyar olduğunu hatırlatan Başkan Süngü, internet üzerinden alışveriş oranının yüzde 35’e çıkmasını beklediklerini de ifade etti. Ayrıca bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü pazar büyüklüğünün bu yıl sonunda 22 milyar dolara yükseleceği tahmin edildiğini aktaran Süngü, “15-75 yaş grubundaki bireylerde internet kullananların oranı yüzde 75’in üzerine çıktı. Tüm bu veriler hem e-ticaret hem de cep telefonu konusunda 2020’de rekorlar kırılacağını gösteriyor” diye konuştu.

E-ticarete yönelik kanunsal ve yapısal değişikliklerin hızla devam ettiğini kaydeden Süngü, hayata giren ve girecek düzenlemelerle e-ticaretin kalite odaklı, ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının korunduğu bir yapıya kavuşturulmasının hedeflendiğini aktardı. Süngü, “Bu kapsamda e-ticaret aracılığıyla ihracatın artırılması için yerli firmaların elektronik pazarlara yönlendirilmesi ve faaliyetlerini bu alanda yoğunlaştırılmasının önü açılacak. Ancak bununla birlikte esnaflarımızın önüne bir takım sorunlar da gelebilir. E-ticaretteki esnaf sayısının artması ve esnafımızın bu alana olan eğiliminin artması için e-fatura gibi zorunlu işlemler için esnaflara özel indirimli internet tarifeleri oluşturulmalı. Odamıza esnafları, 2020’ye sıkıntılı bir başlangıç yaptı. Ancak ekonomik olarak sıkıntı çeken esnaflarımızın diğer taraftan çağa ayak uydurması da gerekiyor. Bu nedenle rekor iş hacminin beklendiği e-ticaret platformlarında esnaflarımızın daha etkin yer alması gerekiyor. Bu nedenle internet konusunda esnaflarımıza yönelik bir internet destek paketinin hayata geçirilmesinde büyük fayda bulunmakta” diye konuştu.

Mehmet ÖZCAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ