"Esnaf unutulmasın"

Antalya Marangozlar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Evyapan, kamu bankalarınca hayata geçirilen kredi paketlerinin sektörde hareketlilik yaşanmasını sağladığını aktardı.

"Esnaf unutulmasın"
16 Haziran 2020 - 08:00

Pandemi nedeniyle işlerin durduğunu aktaran Başkan Evyapan, son gelişmelerin sevindirici olduğunu belirtti. Açıklanan destek paketlerinin sektörlerinde hareketlilik oluşturduğunu ifade eden Evyapan, “Açıklanan destek paketleri esnaflarımızı sevindirdi. Kamu bankalarınca sektörümüze yönelik hayata geçirilen krediler başta evlenecekler olmak üzere ev eşyasını yenileyecekler için de büyük rahatlık sağladı. Düğün sezonunun da açılacak olmasıyla birlikte sektörümüzde hareketlilik yaşanmaya başladı. Pandemi nedeniyle zorlu günlerden geçiyoruz; ama açıklanan paketler piyasayı hareketlendirmeye başladı. Biz de biraz iş yapmanın sevincini yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Kredi paketinin içeriği hakkında bilgi veren Evyapan, “Anlaşmalı firmalar aracılığıyla asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranıyla kullanılabilecek.  Ayrıca yerli üretim yapan firmalardan yapılacak mobilya satın alımlarında asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı fatura karşılığı 6 ay ödemesiz azami 60 ay vadeyle aylık yüzde 0,82 faiz oranıyla finansman olanağı sunuluyor. Bu noktada kamu bankalarının küçük ve orta ölçekli esnaflarımıza ulaşması ve onlarla anlaşmalar yapması çok önemli. Ancak bankaların tek tek esnafa ulaşması çok zor. Bu noktada oda olarak gerekli çalışmaları yapmaktan kaçınmayız. Yüzlerce üyesi bulunan odalarımız mutlaka göz ardı edilmemeli ve esnafın ekonomin en önemli yapı taşlarından birisi olduğu göz ardı edilmemeli. Bu noktada bankalardan talebimiz odamıza kayıtlı esnaflarımızın da yapılacak alışverişlerde yüzde 0,55 aylık faiz oranının devreye girmesi yönündedir” diye görüş bildirdi.
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum