Endişeli bekleyiş sürüyor

Antalya Oto Galericiler Odası Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Koronavirüs nedeniyle sektördeki iş hacminde ciddi bir düşüş yaşanıyor” dedi.

Endişeli bekleyiş sürüyor
04 Mayıs 2020 - 01:00

Koronavirüs nedeniyle ikinci el araç alım-satımında ciddi bir düşüş gözleniyor. Salgının etkili olduğu aylardaki satış grafiği, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 50’lik düşüş gösteriyor. Ramazan Bayramı’nın yaklaşması da sektördeki olumsuz tablonun düzelmesi için fayda sağlamıyor.
 
Satışlarda ciddi düşüş yaşandı
Koronavirüs nedeniyle galericilerin zorlu günlerden geçtiğini belirten Oto Galericiler Odası Kooperatifi Başkanı Çağlar, Çin’de başlayan ve tüm dünyaya sıçrayan küresel salgına karşı ülkemizin ciddi bir mücadele verdiğini, virüsün olumsuz etkilerini kaldırmak için hem sağlık hem ekonomi alanında çalışmaların devam ettiğini vurguladı.  Dünyanın tamamını etkileyen koronavirüs salgınının ikinci el araç sektörünü tamamen olumsuz etkilediğini dile getiren Başkan Çağlar, salgın dolayısıyla düşen satışların seyrini, yaklaşan Ramazan Bayramı’nın olumlu yönde etkileyemediğini ifade etti. Çağlar, “Geçtiğimiz bayrama oranla bu yıl satışlarımız yüzde 50 oranında düştü. Koronavirüs nedeniyle sektördeki iş hacminde ciddi bir düşüş yaşanıyor” dedi.
 
Kısıtlamaların sonlanmasını bekliyorlar
Küresel salgın nedeniyle devreye sokulan kısıtlamaların sektördeki iş hacminin azalmasında etkili olduğunu aktaran Çağlar, “Bu bayram önü sektörde yaşanan durgunlukta, sosyal izolasyon önlemlerinin yanında, şehirlerarası yolculuklara getirilen kısıtlamalar da etkili oldu” diye konuştu.  Şehirlerarası yolculukların sadece izinle gerçekleşmesi nedeniyle birçok alıcının Antalya’ya gelemediğine değinen Çağlar, bu durumun satışları olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Çağlar, “Antalya’ya araç almak için gelmek isteyenler şehirlerarası seyahat kısıtlamasına takılıyorlar. Bu da satışlarımızın ciddi oranda düşmesine neden oluyor. Görülen o ki kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte sektör hareketlenecek” açıklamasında bulundu.
 
Fiyatlarda düşüş beklenmiyor
Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte ikinci el araç alım-satımında hareketlilik yaşanmasını beklediklerini kaydeden Çağlar, bu durumun fiyatları da ciddi oranda etkileyeceğini belirtti. “Özellikle şehirlerarası seyahate getirilen kısıtlamanın kalmasıyla birlikte sektörde ciddi bir hareketlilik yaşanacak. Çünkü araç almak isteyen onlarca insan şu an kısıtlamalar dolayısıyla diğer illerden kentimize gelemiyor” cümleleriyle açıklamalarını sürdüren Çağlar, salgın nedeniyle sektörde fiyatların yüzde 5’lik bir düşüş gösterdiğini dile getirdi. Bu tablonun fiyatların daha da aşağı düşeceği yönündeki beklentileri arttırmaması gerektiği yönünde konuşan Çağlar, normalleşmeyle birlikte satışların Haziran ayının ikinci yarısından itibaren artacağını öngördükleri kaydetti. Sıfır araçların üretim ve sevkiyatları durduğu için ikinci el taşıtlara daha fazla ilgi gösterileceğini ifade eden Çağlar, bu durumdan ötürü fiyatlarda düşüş değil artış yaşanacağı yönünde konuştu.
 
Salgın sonrasında hayata dair alışkanlıkların değişmesiyle toplu taşımaya olan ilginin düşmesinin beklendiğini ifade eden Çağlar, “Uzmanlar tarafından, insanların tek başlarına veya aileleriyle yolculuk yapmak için kişisel araçları daha fazla tercih edecekleri belirtiliyor. Salgın sonrasında hususi araçlara olan ilginin artacağı öngörülüyor. Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda hem sıfır hem ikinci el taşıt piyasasında fiyat düşüşü gerçekleşmez” dedi.

Veli AKOĞLU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum