Emlakta faiz fırsatçılığı

ATSO Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, fırsatçıların neden olduğu fiyat artışları nedeniyle sektörde durgunluk yaşandığını belirtti.

Emlakta faiz fırsatçılığı
23 Haziran 2020 - 06:00

Kısa süre önce hayata geçirilen düşük faizli konut kredisi emlak sektörünü hareketlendirdi. Ancak yaşanan hareketlilik fazla uzun sürmedi. ATSO Emlak Komisyoncuları Başkanı Ersoy’a göre sektörde yaşanan durgunluğun nedeni fırsatçılık yapılması. Konuyla ilgili acıkmalarda bulunan Ersoy, “Bazı fırsatçıların konut fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle sektörde durgunluk baş gösterdi” dedi.
 
Hayal kırıklığı
Sektördeki hareketliliğin kısa sürede yerini durgunluğa bıraktığını aktaran Ersoy, “Kamu bankaları birinci el konutlar için kredi faiz oranını yüzde 0,64, ikinci el konutlar için yüzde 0,74 olarak belirledi. Bu gelişmenin ardından uzun süredir durgunluk yaşayan sektörde ani bir hareketlenme yaşandı. İnsanlar uygun faizlerden yararlanmak için araçlarını satmaya başladı. Yaşanan bu yoğun talep bazı fırsatçıları harekete geçirdi. Bazı mal sahipleri ve şirketler ellerindeki konutların fiyatlarında yüzde 25’lere varan artışlara gitti. Bu durumun farkına varılmasıyla birlikte vatandaşlar frene bastı. Şu an sektör yine bir durgunluk içinde bulunuyor. Fırsatçıların yaptığı bu davranış, sektörü tamamıyla olumsuz etkilerken düşük faiz oranları ve uygun ödeme seçenekleriyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı” diye konuştu. 
 
Denetimler başlasın isteği
Ev sahibi olmak isteyenlerin fırsatçıların neden olduğu fiyat artışından dert yandıklarını sözlerine ekleyen Ersoy, “Fiyatların aşırı şekilde yükselmesine yönelik aldığımız şikâyetler her geçen gün artıyor.  Artan şikâyetler ciddiye alınmalı ve ilgili denetleme kurulları hareket geçmeli. Haksız kazanç elde eden ve tüm sektörü baltalayan, vatandaşların konut sahibi olmasını zorlaştıran fırsatçılar birer birer tespit edilmeli, kamuoyuna afişe edilmeliler. Artan fiyatlar nedeniyle piyasa alt üst oldu, rekabet ortamı kalmadı. Yapılacak denetlemelerle faiz indirimi sonrası fiyatları artış gösteren yapı sahipleri belirlenmeli. Belirlenen kişiler ve şirketlerin elindeki konutlara yönelik kredi verilmesin.  Sektör olarak fırsatçılardan çok rahatsızız. Faizler düşmeden önce 200 bin lira satış bedeli bulunan bir daire için bugün 220 bin lirayla 250 bin lira arası para isteniyor. Bunların önüne geçemezsek, denetimlerle gerekli cezaları kesmezsek bu işten ekonomi içinde yer alan tüm kesimler olumsuz etkilenecek. Açıklanan faiz indirimi boşa gidecek” şeklinde konuştu.
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum