Emeklilerden "KALDIRILSIN" talebi

Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, “Çalışan emeklilerin maaşlarından yapılan kesintilerin artık kaldırılması gerekmektedir” dedi.

Emeklilerden "KALDIRILSIN" talebi
16 Ekim 2020 - 07:00

Emekli vatandaşlar için hayat koşullarının her geçen gün ağırlaştığına dikkat çeken Başkan Tezcan, emeklilere yönelik ekonomik düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Son günlerde kamuoyunda sık sık çalışan emeklilerin aylıklarından yapılan kesintilerle ilgili haberlere yer verildiğini aktaran Tezcan, “Burada çalışan emeklilerin aylıklarından yapılan kesintiler konusunda yanlış anlaşılma var. Kesintiler emekli aylıklarından değil, çalıştıkları işlerden aldıkları maaşlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bu konunun doğru anlaşılması gerekmektedir. Çünkü bizler artık her geçen gün ekonomik olarak daha da zorlanmaya başlayan emeklilerimizin maaşlarından yapılan kesintilerin de kaldırılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. 
 
Salgın giderleri arttırdı

Ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçen emeklilerin koronavirüs salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte durumlarının daha kötüye gittiğini kaydeden Tezcan, “Mart ayında korona virüs salgını ülkemizde etkili olmaya başladı. Salgın başlamadan önce yılbaşında emekli aylıklarına bir zam yapılmıştı. Emeklilerimiz salgın nedeniyle sürekli evde kalınca harcamaları arttı. Elektrik, su mutfak masrafı derken faturalara yetişemez olduk. Haliyle maaşlarımıza yapılan zamlar evde kaldığımız süreçte artan faturalar nedeniyle eriyip gitti ve emeklilerimiz salgında ekonomik olarak bir çöküş yaşadılar. Salgın süresince herkese yardım edilirken emekliler kendi kaderine terk edildi diyebiliriz. Salgın sürecince emeklilerimizin en öne çıkan sorunu artan giderleri karşısında maaşlarının yetmemesi oldu.  Salgın süresince emeklilerimiz evlere hapsoldular ve bu da bir takım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Kalp, şeker gibi kronik rahatsızlığı bulunan üyelerimiz hastanelere giderek sağlık kontrollerini yaptıramadılar. Kamu hastanelerinden randevu alamadık, özel hastanelere yöneldik; ama hangi emekli özel hastaneye gidip aldığı maaşla buradaki tedavi masraflarının altından kalksın” diye konuştu.
 
Emekli maaşları güncellensin talebi

Emekli maaşlarında mutlaka revizeye gidilmesi gerektiğini aktaran Tezcan, “Emeklilerimiz salgın sürecinde ekonomik açıdan çok zorlandı. Devlet bir şey yapmadı demiyoruz. En düşük emekli aylığını bin 500 liraya çıkardılar. Emeği geçenlere teşekkür ederiz; lakin salgın boyunca zam gelmeyen bir ürün kalmadı. Her şeye 1 kuruş zam geldiğini kabul etsek bile emekli aylıkları eridi gitti. 65 yaş üstünün otobüslere ücretsiz binme hakkına bile sınırlama getirildi. Emeklilerimizin insanca hayatlarını sürdürmelerinin önündeki en büyük engel enflasyonun altında ezilen, eriyip giden maaşlarıdır. Parası olan her türlü yaşarken emeklilerimiz nasıl dişimden tırnağımdan arttırırım da ay sonunu görebilirimin derdine düşmüş durumda. 2 bin lira alan emekli bin lira kira veriyor. Geri kalan para elektrik, su faturalarına ancak yetiyor. 2 buçuk kilogramlık pirinç olmuş 25 lira. Emekli evine pirinçten ucuz diye makarna alır hale geldi. Bizler, aldığımız maaşımızı piyasada harcayan insanlarız. Emekli maaşlarına yapılacak zam her şeyden önce piyasayı canlandıracaktır. İnceleyin, emeklinin maaş aldığı zaman aralığında piyasa hareketleniyor. Adamın 1 milyon lirası var. Bir yerden para geldiği zaman gidip bankadaki 1 milyonun üzerine ekliyor. Emeklinin sadece aylığı var ve maaşına bir zam geldiği zaman gidip bunu bakkalda, manavda, esnafta harcıyor. Maaşını çekiyor alışverişini yapıyor, faturalarını, kirasını vs. ödüyor. Emeklinin eline para geçtiği zaman piyasa hareketleniyor. Emeklilere seyyanen bir zam yapılması gerekmektedir. Üstüne basarak söylüyoruz; yüzdelik oranla bir zam istemiyoruz. Net tutarla gözle görülür bir zam istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yanlış anlaşılma var!

Son günlerde birçok haber mecrasında çalışan emeklilerin, emekli aylıklarından kesintiler yapıldığına dair haberlerin yer aldığını da değinen Tezcan, “Bazı haberlerde büyük yanlışlıklar görüyoruz. Yeni bir durum ortaya çıkmış gibi kamuoyuna lanse ediliyor. Ancak böyle bir durum söz konusu değil, yanlış anlaşılma var. Çalışmaya devam eden emeklilerimizin maaşlarından sosyal güvenlik destek primi adı altında prim ödemesi yapılıyor. Bu da emekli maaşından değil ancak çalışılan yeni işte ki maaşlardan ciddi bir kesinti anlamına geliyor. Bu kesinti oranı da yüzde 7.2 oldu. Söz konusu kesinti, altını çizerek belirtiyorum,  emekli maaşlarından değil, çalışan emeklinin şu an çalıştığı iş yerinden aldığı maaştan yapılıyor. Sosyal güvenlik destek primi, emeklilik aylığı alanların yeniden çalışmaya başlamaları durumunda yapılan kesintidir. Konu gündeme gelmişken şunu da belirtmek isterim ki; bizler bu kesintilerin yapılmasını istemiyoruz. İnsanlar zaten yıllarca emeklilik hayali kurarak çalışmışlar ve sonunda huzurlu bir hayat yaşayacaklarını düşünmüşler. Ancak olmamış, geçim sıkıntısına düşmüşler ve çalışmak zorunda kalmışlar.  Yıllar boyu kurdukları emeklilik hayallerini bir kenara bırakarak hayatın acı yüzünü görmek zorunda kalmışlar. Zaten bu insanlar emekli aylıkları yetmediği için çalışmak zorunda kalıyorlar. Bir de bu insanların çalıştıkları iş yerlerinden aldıkları maaşlardan bir kesinti yapmanın ne gereği var” değerlendirmesinde bulundu.

Tezcan, “Zam taleplerimiz, bayram ikramiyeleri ve diğer sorunlarımızla ilgili taleplerimiz ortada. Çalışanlara bir bütün gözüyle bakılmalı. Binlerce emeklimiz, maaşları yetmediği için iş hayatına devam etmek zorunda. Yıllarca çalışıp emekli olan ve buna rağmen ülkeye değer katmaya devam eden emeklilerimiz maalesef salgınla ilgili sağlanan desteklemelerin de dışında kalıyor.  Ekonominin korunması için çalışanlar arasında ayrım yapılmadan nakdi destek ödemesi yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde kısa çalışma ödeneğinin de emekliler için yararlanılabilir hale getirilmesi herkese fayda sağlar. Salgınla birlikte işten çıkarılan veya ücretsiz izine ayrılanlara getirilen nakdi destek ödemesi uygulamasından emekli işçilerin kapsam dışı kalması, emeklilerimizi üzmektedir. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz çalışmak zorunda kalmıştır. Bu yönüyle çalışanlara bir bütün gözüyle bakılmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum