Emekliler zam bekliyor

Emeklilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, “Emekli aylıkları düzenlenmeli, en düşük emekli aylığı bürüt asgari ücret olmalıdır” dedi

Emekliler zam bekliyor
15 Aralık 2020 - 17:02


  Emeklilerin zor olan yaşam koşullarının pandemide daha da zorlaştığını ifade eden Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Ayar, hükümeti eleştirerek taleplerini dile getirdi. Mustafa Ayar, “Enflasyonun resmi rakamının yüzde 15 olduğu koca bir yalandır. Emekçiler açısından ise en az yüzde 50 olduğu bir ortamda salgınla mücadelede dezavantajlı grup kabul edilerek özel destek verilmesi gerekmektedir” dedi. Emeklilerin tedbir adı altında evlere kapatılıp adeta yalnızlığa ve yoksunluğa terk edildiği eleştirisinde bulunan Mustafa Ayar, “Sağlık hizmetleri tamamen kamusal olmalı, kamu eliyle yürütülmelidir. Özelleştirmeden vazgeçilmelidir. Salgına karşı en az iki yıllık bir mücadele, baş etme programı hazırlanıp uygulamaya konulmalıdır. Bu programın temel yaklaşımı sağlık hizmetlerinin kamusal hizmet olduğu olmalıdır” diye taleplerini sıraladı.

  Ayar, emeklilerin gider kalemlerinin pandemi döneminde fazlalaştığını maske, dezenfektan gibi hijyen giderlerinin artığını aktararak, emeklilerden sağlık ve tedavi katkı payı alınmaması gerektiğini söyledi. Ayar, “Ekmek, et, su, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaç ürünlerine zam yapılmamalıdır. En düşük emekli aylığı bürüt asgari ücret tutarı kadar olmalıdır” dedi. Emekliler arasındaki ücret dengesizliğine de değinen Ayar,”Emekliler arasındaki ücret dengesizliği bir an önce giderilmeli, buna ilişkin intibak yasası emekliler daha fazla mağdur edilmeden çıkarılmalıdır. Torba yasa adı altında getirilen ve emeklilik konusunda elde ettiğimiz hakları almayı geri almayı hedefleyen yasa girişimleri geri çekilmelidir. Yılda 4 sefer aylık tutarında ikramiye verilmelidir” diye konuştu.

  Vildan Çalcı KARA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum