logo

Emekli zamları belli oldu

Emekli maaşlarına Ocak ayında planlandığı gibi enflasyon oranına göre zam yapıldı. Zamların ardından gözler zam farklarının yatırılacağı tarihe verildi. Bununla birlikte SGK emekli maaşları sorgulamaları da özellikle emekliler tarafından merakla araştırılıyor.

NE KADARLIK ZAM ALINDI?

Emeklilerin ne kadar maaş alacağı ve ne zaman alacağı ile ilgili açıklamalarda bulunan SGK uzmanı Onur Önal, “SSK ve Bağ-Kur emekli maaşına ne kadar zam geleceği kesinleşti. Öte yandan yüzde 4’ün üzerine enflasyon rakamında yüzde 5’i oran kadar ekleme alacak olan memur ve memur emeklisi zam oranı ise yüzde 5.49 oranında oldu. Yapılan anlaşma gereği memurun yüzde 4 garanti zammı olacak öte yandan enflasyonda yüzde 5’i aşan rakam garanti olan yüzde 4 zammın üzerine eklenecekti. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6,49 zam alırken memur ve memur emeklisi ise yüzde 5,49 oranında zam aldı” ifadesini kullandı.

YENİ MAAŞLAR NE KADAR OLDU?

En düşük emekli memur aylığının 2 bin 522 liradan 2 bin 660 liraya yükseleceğini ifade eden SGK uzmanı Onur Önal, “En düşük memur emeklisi 3 bin 510 lira alacak. En düşük Bağ-Kur emeklisi bin 784 lira 11 kuruş maaş alacak. En düşük SSK emeklisi bin 256 lira 21 kuruş maaş alacak” dedi.

MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

Emeklilerin dört gözle beklediği aylıkların hesaplara yatması ile ilgili de bilgiler aktaran Onur Önal, “Emekli maaşlarına zam yapıldı. Şimdi ise gözler emekli maaşları zam farkının ne zaman yatırılacağına çevrildi. Bilindiği üzere memur emeklilerinin maaşları her ayın 15’inde hesaplara yatırılıyor. SGK emeklileri ise tahsis numaralarının son rakamlarına göre her ayın 17 ve 26’sı arasında maaşlarını alıyor. Tahsis numaralarının son rakamı 9, 7 ve 5 olan emekliler maaşlarıyla birlikte zam farklarını aldılar. SSK maaş ödeme tarihi cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi cuma, pazar gününe rastlayan grubun ödemesi ise pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ