logo

Ekspertiz kurtuluş oldu

Kötü niyetli bir satıcıya denk gelenler ise kilometre düşürme, aracın hasarını, kazasını gizleme gibi dolandırıcılağa kadar varan yanıltmalarla karşı karşıya kalıyor. Bu gibi durumları önlemek için ikinci el otoda 1 Nisan 2019’da ekspertiz raporu zorunlu olmuştu.

EKSPERTİZ İLE DOLANDIRICILIK ÖNLENDİ

Antalya Trafik Kazalarını Önleme Dernek Başkanı Abdullah Gökmen, “İkinci el araç satışında, alıcı talep ederse ekspertiz raporu alınıyordu. Araçta herhangi bir sorun çıkmazsa alım-satım gerçekleşiyordu. Rapor talep etmeyenler ise aracın dış görünüşüne bakıp, satıcının sözüne güvenmek zorunda kalıyordu. Zorunluluğun başladığı 1 Nisan 2019’dan itibaren oto ekspertiz raporu düzenlenme sayısı yüzde 40 artış gösterirken, binlerce dolandırıcılık önlendi” dedi.

GÖZLE GÖRÜLMEYEN HATALAR

Ekspertiz raporu ile birlikte gözle görülmeyen hataların dahi ortaya çıktığını belirten Gökmen, “Ekspertiz raporuyla araçta kilometre hilesi olup olmadığı tespit edilir. Boyalı ve değişen parça olup olmadığı ortaya çıkar. Motorda değişen olup olmadığı tespit edilir. Elektronik arıza varsa bulunur. Frenlerin durumu hakkında bilgi verilir” ifadelerini kullandı.

3 MİLYAR FAZLA ÖDEMEKTEN KURTULUNDU

Abdullah Gökmen, “2019’da 3 milyon 150 bin oto ekspertiz raporu verildi. Bunlardan yaklaşık 600 bin araçta pert kaydı, masraf, taksi çıkması, arıza, değişen motor gibi olumsuzluklar tespit ettik. Kimisi alımdan vazgeçerken kimisi de aracın gerçek değerinde fiyatta anlaştı. Böylece otoekspertiz sayesinde ikinci el otoda vatandaş 3 milyar lira fazla ödemekten kurtuldu” açıklamasında bulundu.

RAPOR ALIRKEN DE DİKKAT!

Ekspertiz raporu alırken de dikkat etmeniz gerekenler olduğunu aktaran Başkan Gökmen, “Her işletme bu raporu veremiyor. Türk Standartları Enstitüsü’nden (TSE) ‘Hizmet Yeterlilik Belgesi’ alabilen firmalar, ekspertiz raporu düzenleyebiliyor. Bu sektörde de merdivenaltı şirketler bulunuyor. 13805 TSE HYB belgesi olan güvenilir bir oto ekspertiz merkezine gitmelisiniz” dedi.

GARANTİ VERMEK ZORUNLU

Ekspertiz raporunun masrafı 200 liradan başladığını belirten Başkan Abdullah Gökmen, “3 ay/5 bin kilometre ikinci el otomobil garantisi verilmesi zorunlu. Oto ekspertiz şirketlerinin de elbette hata payı var. Örneğin 5 parça boyalı araca 3 parça boya raporu verdik. Tüketicinin mağduriyetini gidermek için bunun tazminatını ödüyoruz” şeklinde konuştu.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ