Durdurun şu kesimi

Beycik sakinlerinin yargıya taşıdığı orman kesimi, jandarma gözetiminde başladı ve yine sokağa çıkma yasağının olduğu bir hafta sonu bölge testere sesleriyle inledi

Durdurun şu kesimi
11 Ocak 2021 - 14:26

  Antalya'nın Tahtalı Dağı eteklerindeki Beycik Köyü, bir süredir devam eden orman koruma mücadelesinde yine sokağa çıkma yasağının olduğu bir hafta sonu testere sesleriyle inledi. İki köy azasının ve bir Beycik sakininin yargıya taşıdığı kesim, mahkemede Orman Genel Müdürlüğü'nün savunması beklenirken jandarma gözetiminde başladı. Yerel basın ile birlikte alana çıkan davacı ve doğaseverler, bölgeden açıklama yaptıktan sonra kesim alanından çıkartıldı.
  Kesim yeniden başladı
  Beycik Ormanı'nda 64 gündür yurttaşlar ‘Ormanımızı Yalnız Bırakmıyoruz’ diyerek nöbet tutuyordu. Kesimci firmaların, kesim teşebbüsleri geçtiğimiz haftalarda da hep sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde başlatılmış, geçen haftaki teşebbüste bölgeye iki jandarma otosu ve bir savcı çağrılmıştı. Beycikliler, geçtiğimiz hafta içinde yaptıkları açıklamada her an yeniden kesim yapılmasını beklediklerini; çevre köylerden kendilerine ulaşan köylülerin, kesimcilerin o köylerdeki işlerini bitirince Beycik'e geleceklerini söylediklerini kamuoyu ile paylaşmışlardı. Beyciklilerin ve civar köylülerinin dediği oldu ve Beycik'te yine yasaklı bir hafta sonu kesim başlatıldı.
  Dava sona ermedi
  Kesim alanında bir süredir ‘Bu dava bitti, Beycikliler bu davayı kaybetti’ diye söylentiler dolaşmasından sıkıntı duyan Beycikliler, geçtiğimiz hafta kesim alanındaki ilgilileri, avukatları ile görüştürerek bu yanlış bilgiyi düzeltmişlerdi. Cumartesi günü de bir kez daha davanın sona ermediğini, Orman Genel Müdürlüğü'nün savunmasının beklendiğini ve bu esnada kesime gelindiğini kamuoyu ile paylaşıldı. Beycik'teki orman tıraşlamasının Senirkent benzeri bir faciaya kapı açacağı korkusu yaşayan Beycikliler, A Platformu ile birlikte ‘Beycik Senirkent Olmasın’ kampanyasını yürütüyor ve kesimin mahkeme sonuçlanıncaya dek durdurulmasını istiyor.
  Kubilay ELDEMİRCİ
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum