Disipline sevk yok

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti ve MHP İl Başkanları, AK Parti ve MHP’den de Milletvekillerinin bulunduğu ve internet üzerinden gerçekleştirilen koordinasyon kurulu toplantısı Türkiye gündemine bomba gibi oturdu.

Disipline sevk yok
14 Mayıs 2020 - 14:57

İKİ BAKANLI TOPLANTIDA PATLADI
Toplantıda yaşanan bir olayı sosyal medya hesabından açıklayan AK Partili Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, toplantıda Belek ve Kadriye’de günübirlik alanlardaki işletmeler için 500 bin Türk Lirası alındığı söylemi üzerine 13 aylık belediye başkanı olduğunu ve kendisi ile konunun ilgisinin olmadığını dile getirdiğini açıklamıştı. Aputkan aynı açıklamasında, araya giren Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Başkan olay sizinle ilgili değil daha önceki döneme ait bir olaydır” ifadelerine yer verdiğini belirtti. Aputkan aynı açıklamasında ayrıca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmut Nuri Ersoy’a yönelik “Devlet Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun” diyerek toplantıyı terk ettiğini açıklamıştı.
 
DİSİPLİNE SEVK EDİLDİ Mİ?
AK Partili Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, soruşturma için İçişleri Bakanlığından da müfettiş talep edeceğini dile getirmişti. Aputkan’ın bu açıklamaları sonrasında konu TBMM’ye taşınırken Aputkan’ın kesin ihraç istemi ile disiplin kuruluna sevk edileceği iddiaları ortaya atılmıştı.
 
Statü olarak siyasi partiler Belediye Başkanlarını il disiplin kuruluna sevk edemiyorlar. İl ya da ilçe belediye başkanlarının tutanakları doğrultusunda konu direk olarak Genel Merkez Disiplin Kurulu’na sevk ediliyor. Edindiğimiz kesin bilgiye göre Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan ile ilgili bir tutanak tutulmadı ve disipline sevk edilmedi.
 
HUKUKİ MÜCADELE SÜRECEK
Yaşanan olayların ardından Serik Belediyesi tarafından ‘Sahilime Dokunma’ çağrısı yapılarak bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kıymetli Hemşehrilerim, uzun zamandan beri ilçemizin en önemli gündemi olan günübirlik alanlarla ilgili bilgi kirliliği nedeni ile açıklama yapma zorunluluğu hasıl olmuştur.
 
Belek Mahallesinde bulunan Günübirlik Alan 27.07.1990 tarihinde 178.132 m2 olarak 20 yıl Serik Belediyesi’ne tahsisi yapılmıştır. Tahsisi yapılan bu alan bölünerek 24.06.1997 tarihinde Serik Belediyesi Başkanlığı’na 83.034 m2 Kamping Alanı olarak tahsis edilmiştir. Amacına uygun kullanılmaması nedeniyle 27.04.2011 tarihli Arazi Tahsis Daire Başkanlığı kararı ile tahsis iptal edilmiştir. 83 dönüm Serik belediyesine ayrılan Kamping alanının kiraya verilmesinden dolayı Serik Halkı tarafından kullanılamadığı herkesin malumudur. Bu alanın iptal edilerek Vatandaşımızın kullanımına engel olanlar maalesef bugün sosyal medyada hiç suçları yokmuş gibi en çok konuşanlardır. Bu durum zaten vatandaşlarımız tarafından da çok iyi bilinmektedir.
 
06.01.2006 tarihinde Belek Belediye Başkanlığı’na 95.122 m2’lik Günübirlik Tesis Alanı 20 yıl süreli Tahsis edilmiştir. 02.09.2013 tarihinde 70148 sayılı Turizm Bakanlığı yazısı ile tahsis iptal edilmiştir.
 
08.05.1997 tarihinde Kadriye Belediyesi’ne 124.788 m2’lik Günübirlik Tesis Alanı Tahsis edilmiştir. 04.09.2013 tarihinde Tahsis, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından iptal etmiştir.
 
Göreve geldiğimizde daha önce tahsisi iptal edilen bu alanların tekrar ilçemize kazandırılması adına, Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratları ve Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşmeler hızla başlatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanı ile yapılan birçok görüşmenin ardından Bakan tarafından bizzat Günübirlik Alanların Serik Belediyesi’ne verileceğine dair söz verilmiştir. Buna istinaden ilçemizde Milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımız ile birlikte basın açıklaması yapılmıştır.
 
Ancak Belek Mahallesinde bulunan Kamping, Belek Günübirlik Alanı, Orman Yangın Üssünün bulunduğu kullanımların düzenlenmesine ilişkin İmar Planı Değişikliği ile Kadriye Mahallesinde yer alan Kadriye Günübirlik Alanının bulunduğu bölgede “Günübirlik Tesis Alanı” kullanımlarının İmar Planı Değişikliği ile küçültüldüğü görülmüştür.
 
Plan değişikliğinin halkın kullanımını engellediği ve Serik Belediyesi ve Seriklilerce kabul edilemeyecek olması nedeniyle idaremizce ve çok sayıda vatandaş tarafından itiraz edilmiş ancak Kültür ve Turizm Bakanlığının 09.04.2020 tarih ve E 299818 sayılı yazısı ile dava konusu planlara yapılan itirazlarımız reddolunmuştur.
 
Plan üstünde yapılan değişiklik ile halkın kullanımına açık sahil alanlarının çok azaldığı, kullanım durumu değiştirilerek yapılan planlamanın şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar ve kıyı mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle işlemlerin iptali istemiyle 14/04/2020 tarihinde 2020/406 E. ve 2020/407 E. Dosya numarası ile Antalya 3. İdare Mahkemesi nezdinde Serik Belediyesi tarafından davalar açılmıştır.
 
Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları ve Serikli Hemşehrilerimiz tarafından da dava açmış olan ve Serik’in Hukuki Mücadelesine destek verenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz.
 
Belek ve Kadriye Mahallelerinde bulunan Günübirlik Alanlarda yer alan her kum tanesinin üzerinde Seriklilerin hatırası ve hakkının olduğu bilinci ile göreve geldiğimiz günden bu yana Günübirlik Alanların geri alınması için verdiğimiz mücadelenin onda biri zamanın Belediye Başkanları tarafından verilmiş olsaydı, şu anda Günübirlik Alanlar hala halkımızın kullanımında olacaktı.
 
Yapılan hatalı uygulamalar ile 3. Şahıslara kiraya verilmesi sonucunda Serik Halkının yıllardır kullanamadığı ve bu duruma gelen Günübirlik Alanların geri alınması için hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.
 
Sahilime Dokunma çağrısı yaparak tüm Hemşehrilerimize saygıyla duyurulur.”
 
Yalçın KÜÇÜK

YORUMLAR

  • 0 Yorum