Deprem felakete dönmeden!

T.M.M.O.B. Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Engin Erarslan, "Bu depremler, artık 5 ve  5'in üstündeki büyüklüklerde olmaya başlamış, oluş sıklığı, sayısı,  tekrarı gibi durumlar artık gözardı edilemez şekle gelmiştir" dedi.

Deprem felakete dönmeden!
29 Haziran 2020 - 06:00

500’ÜN ÜZERİNDE AKTİF FAY VAR
“Son dönemde, ülkemizdeki aktif fay hatlarının ürettiği ciddi
büyüklükteki depremlere hepimiz şahit oluyoruz” diyen Erarslan, “Deprem ülkemiz için kaçınılmaz bir doğa olayıdır. Aktif fay sayısı  500'ün üzerindedir ve 5'in üzerinde deprem üreten faylardır. Ülkemizdeki bir çok yerleşim birimi ve megapol şehir Fay Hatları ve bu  hatlardan etkilenecek zonlar üzerindedir. Yerleşim birimlerinin zemin  haritalamaları yapılmalı ve risk durumuna göre bu yerleşkelerde gerekli  Kentsel Yenileme ve Kentsel Dönüşüm Çalışmaları'nın ivedi yapılması gerekmektedir” dedi.
 
İlgili üniversiteler ve araştırma birimlerinin yaptığı tetkikler
sonucunda Türkiye'de, ciddi büyüklükte ve yıkıcılıkta deprem üretecek
fay hatlarının olduğunu gösterdiğini dile getiren JMO Şube Başkanı Engin Erarslan, “Bir çok yerleşim birimi, bu fay hatlarının üstünde yada ciddi yakınındadır. İvedi şekilde Meclis, Fay Yasası düzenlemesini yapmalı ve aktif fay hatları ve bu hatlardan etkilenen zonların üzerine yapı yapılmasını engellemeli, mevcut yapı stoğu üzerinde de Kentsel Dönüşüm Çalışmaları yapmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
YEREL YÖNETİMLER GÖZ ARDI ETMEMELİDİR
T.M.M.O.B. Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Engin Erarslan, “Yerel Yönetimlerde, Jeofizik Mühendisi istihdamları ivedi şekilde
yapılmalı, zemin etüdü kontrolleri ciddiyetle takipleri gerçekleştirilmelidir. Zemin - Mevcut Yapı Stoğu arasındaki problemlerin tespitinde de Jeofizik Mühendisleri Yetkili Mühendisliklerdendir ve projelerde yerlerini almalıdırlar” açıklamasında bulundu.
 
Başkan Erarslan açıklamasına şöyle devam etti:  “Özellikle kamu kurum ve kuruluşu ilgilendiren, kentlerin ilgili dinamiklerini biraraya getiren Afet Risk Yönetimi'ni kurmalı, valilik, yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, ilgili meslek odaları, özel sektör, özellikle gönüllülerle, afet öncesi
bilinçlendirme, afet anı korunma ve afet sonrası müdahale ve yara sarma
çalışmalarının yapılması şarttır. Bir kere değil, rutin şekilde sürece
yayılmalıdır.
 
Afet çeşidi olarak önlenemez afetlerden olan Depremin sonrasında büyük
kayıpların olmaması ise afet öncesindeki önlemlerle alınabilir. Afetlerin Felaketlere Dönüşmemesi İçin Felaket Öncesi Önlemlerin  Alınması Vicdani ve Sorumluluk Gerektiren Zorunlu Bir Görevdir. Bundan dolayı tüm sorumluları acilen göreve davet ediyor, konunun uzmanı Mühendisler olarak üzerimize düşen görev gereği verilecek her sorumluluğa hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum