Denetimli, denetimsizlik!

Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, “Maske takılması genel olarak her yerde geçerli olan bir kural” dedi.

Denetimli, denetimsizlik!
18 Eylül 2020 - 07:00

Koronavirüs denetimleri kapsamında Güllük Caddesi üzerinde maske denetimi gerçekleştirildi. İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği 'Korona Virüs Denetimleri Genelgesi’ kapsamında gerçekleşen denetime Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür ve protokol üyeleri katıldı. Denetim öncesi maske takmayan esnaflar ve caddede yürüyenler denetim heyetini karşılarında görünce apar topar maske takmaya başladı. Denetimler sonrası gün içinde tekrar uğradığımız caddede birçok esnaf ve vatandaşın maske kuralına uymadığı gözlendi.
 
“Hepimizin dikkat etmesi gerekiyor”
Birçok esnafın dükkanına girerek uyarılarda bulunan Vali Yardımcısı Ateş, “Kurallara öncelikle sizin dikkat etmeniz gerekiyor. Ardından içeriye giren müşterilere dikkat etmeniz gerekiyor. İlimizde maske takılması mecburi. Maskesiz bir şekilde dükkanların içine girilmesine müsaade edilmemeli. Sizler kurallara uymalısınız ki hayat devam etsin. Hep beraber kurallara uyarak ekonomik hayatın devam etmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı. Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ateş, “Denetimler devam ediyor. Her gün yeni kurallar getiriliyor. En son maske ve kamu kurum-kuruluşlarıyla özel bankalar dahil olmak üzere girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Yine 65 yaşın sokağa çıkmasıyla ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin temel amacı ilimizde koronavirüsün yaygınlaşmasını önlemek ve insanlarımızın sağlığını korumak. Öncelikle vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Bir tür bilgilendirme faaliyeti yapıyoruz. Buna rağmen kurallara ve tedbirlere uymamakta ısrar ediyorsa hakkında cezai işlemler de yapılmaktadır. Binlerce görevlimiz kurallara uyulmasını sağlamaktadır. Burası aynı zamanda bir turizm kenti, yoğun bir hareketlilik olan bir yer. Hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. Eğer dikkat etmezsek ekonomik faaliyetler sıkıntıya girecektir” diye konuştu.
 
HES kodu uygulaması
Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasına ilişkin soruları da yanıtlayan Ateş, “HES kodu uygulaması kamu kurum-kuruluşları, bankalar gibi vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerlerde uygulanıyor. Bu sayede pozitif olup ya da izolasyon kurallarına uymayan kişileri engellemiş olacağız. HES kodu uygulamasının bu anlamda çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Esnafla ilgili HES kodu çalışmasıyla ilgili bir durum yok. İlerleyen aşamalarda düşünülebilir” dedi.
 
Vatandaşa uyarı
Denetimlerin olmadığı anlarda maske ve mesafe kuralına uymayanların olduğunun belirtilmesi üzerine Ateş, “Polisi gördüğü andan ya da diğer kolluk görevlilerini gördüğü andan itibaren maske takmak çok yanlış olur. Öncelikle kendi sağlığımızı koruduğumuz gibi başkasının sağlığını da zarar veriyoruz. Kolluk kuvvetlerimiz ve diğer birimlerimiz denetlemelerini sürdürüyor. Kurallara uymayanlara para cezası uyguluyoruz. Öncelikli amacımız para cezası uygulamak değil, insanların maske takmasını sağlamak. Antalya sıcak bir şehir, maske takmak zor oluyor; ama bu sağlıkla ilgili bir konu. Hepimiz maske takıyoruz. Bu konuda kimseye müsamaha gösterilmiyor. Maske haricinde herkesin sosyal mesafesini de koruması lazım. İl genelinde çok yoğun denetimler var. Denetimler sadece bugüne özel değil, her gün denetimler yapılıyor” ifadelerini kullandı. 

15 kişi KYK yurtlarında
İzolasyon kurallarına uymayan kişilerin Kredi Yurtlar Kurumundaki (KYK) yurtlarda izolasyona alınmaya başlandığını da sözlerine ekleyen Ateş, “Şu ana kadar 12’si erkek, 12’si kadın olmak üzere toplam15 kişinin KYK’da izolasyona alındı. Bu daha da artabilir. Sadece kurallara uymayan değil, aynı zamanda uygun izolasyon koşulları olmayanlar da oraya alınıyor. Evinde kalması gerekirken dışarıya çıkan vatandaşa hem cezai işlem uygulanıyor, hem de kredi yurtlar kurumunda ayarladığımız yurtla kalan izolasyon süresini tamamlıyor. Çünkü bu kuralı yerine getirmeyip başkasına zarar vermeye başlıyorsa bununla ilgili yapacak başka bir şey kalmıyor” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum