Çözüm bekliyorlar

Kırcami Mahallesi sakinleri yılan hikâyesine dönen imar sorunu meselesinin bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Çözüm bekliyorlar
14 Ekim 2020 - 07:00

Kırcami İmar Planı’na yönelik Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi'nin Antalya 1’inci İdareme Mahkemesi'nden aldığı yürütmeyi durdurma kararı, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in girişimleriyle kabul edilmedi. Ancak 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Danıştay’ın tarafından alınan karar, Kırcamililerin tapularına kavuşma sevincini yarıda bıraktı. Tapu umutlarının yeşerdiği ilk günden bu yana Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Hasan Subaşı (2 dönem), Bekir Kumbul, Menderes Türel (2 dönem) Mustafa Akaydın isimleri başkanlık yaparken Muratpaşa Belediyesi’nde Mehmet Manavoğlu, Süleyman Evcilmen başkan olarak görev yaptı. Bölgedeki imar sorunun 90’lı yıllardan bu yana devam ettiğini belirten Kırcami Mahalle Muhtarı Mehmet Köksal, “Şehir Plancıları Odası Genel Merkezi'nin Antalya 1’inci İdareme Mahkemesi'nden aldığı yürütmeyi durdurma kararı, dönemin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel’in başvurusuyla Antalya 2’nci İdare Mahkemesi tarafından kabul edilmedi. Ancak üst mahkeme olan Danıştay’ın tarafından alınan kararla Kırcamililerin hayalleri bir kez daha yarım kaldı. Hasan Subaşı zamanında vatandaşlara ‘Bu bölgenin imarını yapalım’ dedi. Fakat bazı kişilerin karşı çıkmasıyla imar gerçekleşmedi. Daha sonra belediyelerin ayrılmasıyla Muratpaşa Belediyesi’ne bağlandık. Mehmet Manavoğlu da imar konusunu gündeme getirdi. Ancak yine belirli kişiler engel oldular. İtirazların olduğu dönemde 70’li yıllardan bu yana kalan cam seralarımız mevcuttu. 2008-2009 döneminde Toprak Koruma Kurulu’nu bölgemizde gezdirdik, seralardan ve açık alanlardan toprak örnekleri alındı. Narenciye ağaçlarının verdiği ürünler incelendi ve o zaman imar konusunda olumlu bir karar çıktı” dedi.

Tarım yapılamıyor

Köksal,Danıştay’ın iptal kararı aldığını Sayın Menderes Türel’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla öğrendik. Yerel seçimlerden önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel burada tapu töreni yaptılar. Muratpaşa Belediyesi de bazı bölgelere çap verdi. Bu arada bölge genelinde imarlı satışlar yapıldı. Bildiğim kadarıyla da Muratpaşa Belediyesi bölgemizden alınan vergileri tarım arazisi değil imarlı alan üzerinden yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı meseleye el koyar ve imarları oluşturursa sorun çözüme kavuşturulabilir. 11 mahalleyi kapsayan Kırcami İmar Planı, bin 477 hektarlık alanı içerisine alıyor. Danıştay'ın kararı sonrası 1/25000 ve 1/5000'lik planlar bozulunca 13 bin mülk sahibine verilen tapuların bir kısmı hükümsüz kaldı. Topraklarımız kireçli topraklardan oluşmakta. Kireçli toprakta kesinlikle sebze türü bir şey yetiştiremezsin. Bazı mahallelerden kırmızı toprak çekerek bölgemizde tarım faaliyetlerimizi sürdürdük. Ancak topraklarımız eskidi ve hastalıklar oluşmaya başladı. Ne kadar ilaç atarsak atalım hastalıklardan kurtulamadık. Oluşan hastalıklardan toprağımızı temizleyemediğimiz için yeşillik üretimine geçtik. Fakat bunda da verim alamadık. Çünkü yine hastalıklar baş gösterdi ve bunlara yönelik ilaç kullanımız da yasak. İlgili kurumlar ilaç kalıntısı kaldığı için bölgede ilaç kullanımını yasakladı ve seraların mühürlenmesine kadar giden cezalar söz konusu. Bir vatandaşın, yeşillik üretiminde ilaç kullandığı 3-4 kez tespit edilirse serası mühürlenebiliyor. Konuya ilişkin ilgili kurum temsilcileriyle bir araya geldik. Kendileri bize ilaç önerisinde bulunamayınca bu sorun devam etti. Ayrıca bölgemizde kuraklık var. Sulama suları yetersiz ve sondaja da izin verilmiyor. Hem toprak kalitesi hem su yetersizliği nedeniyle tarım yapılamaz hale geldi” diye konuştu.

Siyasilerin mesajlarını hatırlattı

Hukuki gelişmeler neticesinde oluşan tabloyu değerlendiren siyasilerin sorunun çözümü için birliktelik mesajı verdiğinin altını çizen Köksal, Menderes Türel, ‘Şehir Plancıları Odası plan altlığı olan Toprak Koruma Kurulu kararı ve planlara iptal davası açmıştı. Antalya’daki yerel mahkeme bizim dönemimizde alınan kurul kararını iptal etmemişti. Oda aleyhine çıkan kararın üst mahkemede iptali için Danıştay’a gitti. Danıştay basında yazdığına göre toprak kurulu kararını seçimlerden önce iptal etmiş. Karar seçimlerden önce alındığı için siyasi olarak değerlendirilemez. Büyükşehir ve Muratpaşa belediyeleri Danıştay’ın gerekçeli kararına göre yeniden toprak kurulu kararı oluşturmalı ve sorunu çözmeli’ açıklamasında bulunmuştu. AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ise Kırcami sorununa yönelik yaptığı açıklamalarda ‘Şu an yetki Muratpaşa ve Büyükşehir belediyelerinde. Sorunu çözmeleri lazım. Eğer seçimi biz kazansaydık, bu konuyu sonuna kadar takip ederdik. Bizim, daha önce gösterdiğimiz gayreti ve çabayı şimdi Böcek ve Uysal göstersin. Onlardan da aynı kararlılığı bekliyoruz. AK Parti olarak Antalya'nın menfaatine olan her projede destek vereceğimize söz veriyoruz. Yeterki seçimden önce verdiği sözleri unutmasın’ ifadelerini kullanmıştı. Dönemin CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul’da konuyla ilgili “Büyükşehir ve Muratpaşa belediyesindeki bürokratlarımız çalışıyor, önümüzdeki mecliste bu konuyu tekrar gündeme alacağız. Bilirkişi raporunda yer alan sıkıntılı yerler planlanacak. Yani bu beş yılda Antalya kazanacak’ demişti. Yine AK Parti Büyükşehir Belediye Grup Sözcüsü Nafiz Tanır, ‘Kırcami çok önemli bir konu. Zaman kaybetmemiz lazım. Görüşümüz, Kırcami’nin bir an önce imara açılmasından yanadır. Bu işin çözülmesi lazım ve hep birlikte çözeceğiz’ derken MHP Büyükşehir Belediye Grup Sözcüsü Selçuk Senirli ise ‘Atadan tapusu olanlar cezalandırılıyor. Bunun en büyük örneği Kırcami’dir. Bu insanların hakkı kullanılmıyor. Bölgede tarım kalmadı. Kırcamililere yapılan haksızlığın giderilmesini istiyoruz. Kırcami artık Antalya’nın önemli bir davası olmuştur. Nasıl çözeceksek çözmemiz lazım’ demişti” hatırlatmasında bulundu. Köksal, “İnsanlar artık siyaset malzemesi olmaktan sıkıldı. Ne zaman bölgede inşaatlaşma başlarsa o zaman bizlerde rüyamızın gerçekleştiğine inanacağız.  Konuyla ilgili yasal süreç devam ediyor. Bilirkişi heyetinin görüşleri yasal sürecin sonuçlanmasında etkili olacak. İddialara göre de bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporların, bölge halkını tapularına kavuşturacağı yönünde. Artık tapularımıza kavuşmak istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum