logo

Çıntar’a yoğun ilgi

Antalya yemek kültüründe özel bir yere sahip olan Çıntar, bölge halkı için önemli bir gelir kaynağı olmayı sürdürüyor.


Sonbahar aylarında ve kış mevsiminin başlangıcında doğada kendiliğinden çıkan ve vatandaşlar tarafından büyük rağbet görne çıntar satışları dolu dizgin devam ediyor. Vatandaşın ilgisinin yoğun olduğu doğal ürün, bazı ailere içinse geçim kaynağı haline geldi.

Düzlerçamı mevkisinde yoğun olarak bulunan çıntar, bölge halkının da geçim kaynağı oldu. Bölgede bulunan köylüler tarafından ormanın derinliklerinde dağ-tepe yapılan aramalar sonucu bulunan çıntar, bölge halkı için büyük bir ekonomik önem taşıyor. Öyle ki birçok vatandaş, doğal ortamından toplanan çıntarları bölge sınırları içinde yer alan Antalya-Korkuteli yolu üzerinde satırak aile ekonomisine destek veriyor. Aile ekonomilerine destek verenlerin özellikle bayanlar olduğu gözleniyor. Çıntar satışı yaparak aile ekonomilerine destek veren Nesli Okcu, “Bölgede yer alan köylerde oturan insanlar tarafından çamlık alanlarda doğal ortamından toplanan çıntar, bazı bölgelerde kanlıca, melki veya çilmik olarak isimlendiriliyor. Özellikle sonbahar aylarında oluşan ilk yağışlarla birlikte çıkan güneş sonrası çam ormanlarında doğal olarak yetişen bir ürün. Ürün bilenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Şu an satış fiyatı 15 ile 30 lira arasında değişiyor. Yüksek besin değeri taşıyan ve çok sayıda faydası olduğu bilinen çıntar Antalya’da her zaman yoğun ilgi görüyor. Biz de burada kendi topladığımız ve civarda yaşayan köylülerden satın aldığımız çıntarları Zümral Aya arkadaşımla birlikte satıyoruz. İkimizin de okul hayatı devam eden çocuklarımız var ve çıntar satarak aile ekonomimize katkı koyuyoruz. Ekim ayının sonu gibi başlayan çıntar sezonu şubat ayına kadar sürebiliyor” dedi.

Çıntar satışı yaparak aile ekonomisen katkı koyan Zümral Aya ise “Zahmetli bir iş. Fakat 3-4 aylık bir sezonu var ve insanlar çıntara yoğun ilgi gösteriyor. Müşterilerimiz ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen ve hiçbir müdahale görmeyen çıntarı, doğal ve sağlığa faydalı olduğu için tercih ediyorlar. Bizler de hem topladığımız hem de satın aldığımız çıntarları bu yol üzerinde satışa sunuyor. Bilenler hemen arabalarını yol kenarına çekip  çıntar alıyorlar. Bazen çıntarı tanımayan, bilmeyen insanlar da durarak ürünle ilgili bize sorular soruyorlar. Havalar soğuk. Ama bizler burada çıntar satışı yaparak ailelerimez ekonomik destek vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Aman dikkat

Çıntarın vatandaşlar tarafından toplandığını da belirten sağlık uzmanları, zehirli mantarlara karşı uyarılarda bulundu. Mantar türleri içinde yer alan çıntarın zehirlileriyle karıştırılmamasının hayati önem taşıdığını aktaran uzmanlar, Antalya dışındaki şehirlerde ‘kanlıca’, ‘melki’ ve ‘çilmik’ gibi isimlerle bilenen çıntarın yüksek derecede besleyici öneme sahip olduğunun altını çiziyorlar. Çıntara benzeyip ancak çıntar olmayan ve son derece zehirli olan mantar türlerine karşı son derece dikkali olması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, çıntarı tanımayan ve bilmeyenlerin asla ormandan topladıkları mantarı yememeleri gerektiğini ifade ettiler. Çıntarın ormandan toplandıktan sonra hemen 1-2 günlük süre içinde tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu öneriyi hem ürünün çürümesinin önüne geçeceğini hem de besin değerini yitirtmeyeceğini belirtiyorlar.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ