logo

Çağlar: “Piyasa kıpırdadı”

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar,  ikinci el piyasasında hareketlenme olduğunu belirtti.


Başkan Çağlar, “Son haftalarda ikinci el araç satışlarında hareketlenme söz konusu oldu. Son istatistiklere bakıldığında da 0,4’lük artış olduğu gözleniyor. Sıfır araçların satışını arttırmaya yönelik yapılan hamleler ikinci el pazarını da bir nebze olsun hareketlendirdi. Eğer sıfır araç satışları artarsa ikinci el pazarındaki hareketliliğin de artacağını düşünüyoruz. Buna ilavaten ikinci el araç alımlarına yönelik bir paket açıklanırsa piyasa eski günlerine tamamen geri döner” dedi.

En çok satılan modeller
İkinci el piyasasında en çok satılan araçlar hakkında da bilgi veren Çağlar, “Elimizdeki verilere göre pazarda en çok ilgi gören araç markası Volkswagen oldu. Bu markayı sırasıyla Renault, Ford, Fiat, Opel, Mercedes, BMW, Hyundai, Peugeot ve Toyata takip etti. En çok satan araç modelleriyse Passat, Clio, Focus, Astra, Corolla, BMW 3 Serisi, Accent, C-Class, Linea oldu. En çok satışı gerçekleşen araçlar C segmenti araçlar oldu. Satışlar içinde binek araçların payı yüzde 74.3, hafif ticari araçların payı yüzde 25.7 şeklinde gerçekleşti. Satılan araçların içinde 1 yaşındaki araçlar yüzde 24’le en yüksek paya sahip oldu. Satışların tamamına bakıldığındaysa 1,2 ve 3 yaş araçlar ikinci el piyasasında tamamlanan satışların yüzde 70’ini oluşturdu” diye konuştu.

Nöbetçi noterler
Bu hafta sonunda hangi noterlerin açık olacağını hakkında da bilgi veren Çağlar, 2-3 Ekim tarihlerinde Kent merkezinde Tarım Mahallesi’nde yer alan 1’inci Noter ile Tuzcular Mahallesi’nde bulunan 2’nci noter hizmet verecek. Alanya ilçemizdeyse 5’nci noter hizmet verecekken Manavgat’taysa 1’inci noter ikinci el alım-satımı yapacaklar için çalışacak. Nöbetçi noterler, Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesinden yayımlanıyor. Diliyenler, internet sitesindeki nöbetçi noterlikler bölümünden nöbetçi noter bilgilerine ulaşabilir” diyerek sözlerini noktaladı. 
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ