Çağlar'dan sektörel değerlendirme

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar ikinci el taşıt ve emlak sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Çağlar'dan sektörel değerlendirme
16 Haziran 2020 - 08:00

Kamu bankalarınca açıklanan kredi paketlerinin hem emlak hem de ikinci el taşıt sektöründe hareketlilik yaşanmasını sağladığını aktaran Başkan Çağlar, “Açıklanan kredi paketleriyle ikinci el taşıt sektöründe gözle görülür bir hareketlilik oluştu. Ancak ÖTV indirimi söylentisiyle satışlar düşüşe geçti. Şu an yoğun talep nedeniyle ikinci el taşıt bulmakta zorlanılıyor ve sıfır araçların da gelmemesi nedeniyle fiyatlar yükselmiş durumda. Bazı fırsatçılar fiyatları aşırı derecede yükseltiyor. ÖTV indirimi gelse dahi ikinci el taşıt sektöründe fiyatlar da düşme yaşanmaz; ancak fiyatlar yerine oturur duruma gelir ve piyasadaki dengesizlik ortadan kalkar” dedi.
 
Galericiler zor durumda
Çağlar, “Sektörümüz, açıklanan kredi paketleri ve sektördeki sıkıntılara ek olarak devletin yüzde 50'lik ÖTV indirimine gitmesini doğru bulmuyor. İkinci el sektörü tekelleştirilmeye çalışılıyor. Piyasada satılık araçlar yüksek fiyatlar verilerek toplanıyor ve galericilerin iş yapması engelleniyor. Piyasayı tekelleştirmek isteyen holdingler ve şirketler karşısında galerici esnafı zor durumda. Öte yandan vatandaşların merakla beklediği ÖTV indiriminin yine vatandaşın cebinden çıkacağını göremiyoruz. Devletimiz indirim yapacak, fakat otomotiv şirketleri kılını kıpırdatmayacak. Hata sıfır araçlara zam yapacak. Bu durumda milliyetçi olmamız gerekiyor. Yapılacak indirimle devletin kasası zarara uğrayacak. Bu zararın karşılanması içinde farklı ürünlere ek vergi gelecek ve açık buradan amorti edilecek, otomotiv şirketlerininse zararı olmayacak. Onlar sattıkları arabalardan ettikleri karı hesaplayacaklar. Bundan dolayı yapılması düşünülen yüzde 50'lik ÖTV indirimine karşıyız” şeklinde konuştu. 
 
Fırsatçılar fiyatları yükseltti
Emlak sektörüne yönelik hayata geçirilen kredi paketleriyle de ilgili konuşan Çağlar şunları söyledi:
“Kamu bankalarından yapılan açıklamada, konut kredilerinin sıfır veya birinci el dairelerde yüzde 0,64, ikinci eldeyse yüzde 0,74 olacağı belirtildi. İlk yıl ödemesiz ve 180 ay vade gibi seçenekler sunan kredi kampanyasına büyük ilgi var. Kredi faizlerinin düşmesiyle konuta gösterilen ilgili yüzde 50 oranında arttı. Bunu fırsata çevirmek isteyenler fiyatları aşırı yükselttiler. Devletimiz bunların takibini yapıyor ve ileride cezai işlemler uygulayacaktır. Fırsatçılar yüzünden yoğun talepler satışa dönüşemiyor. Semtine ve diğer özelliklerine göre konutların fiyatları bellidir. Suni fiyatlar yüzünden konutlar talep görmüyor.”
Mehmet ÖZCAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum