logo

Büyük değişiklikler yolda

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, ‘Yeni Ekonomi Programı’ (YEP) kapsamında sektöre yönelik yeni düzenlemelerin yolda olduğunu açıkladı.

YEP kapsamında inşaat ve emlak sektörünü yakından ilgilendiren yapısal değişimlerin yaşanacağına işaret eden Başkan Ersoy, “YEP 2020-2022’de artık değişim süreci anlamına geliyor. Hükümet dengelenme sürecini tamamladı ve artık değişim sürecine başlıyor. 2020-2022’de büyüme hedefleri arttırıldı, cari açık ve enflasyon beklentisi en az seviyeye indirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak YEP’i ‘Değişim başlıyor’ sloganıyla açıkladı. Program içinde sektörümüze yönelik taşınmaz değerleme sistemi kurularak gayrimenkul envanteri tamamlanacak. Ayrıca gayrimenkul vergilendirme sistemi tapu harçları ve emlak vergilerinin gerçek değerleri üzerinden alınmasını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecek. İmar değişikliklerinden kaynaklanan değer artışlarının vergilendirilmesine ilişkin mevzuat ve uygulama tekrar ele alınacak ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulacak. İkinci ve sonraki konut alımlarında vergileme ve kredi kullanımına ilişkin düzenleme ve uygulamalar üretken olmayan yatırımların cazibesini azaltma amacıyla gözden geçirilecek” dedi.

YEP kapsamındaki ekonomik atılımın inşaat sektörü üzerinden gerçekleştirileceğine yönelik değerlendirmelerde bulunan Ersoy, “Büyüme hedefleri ve politikalarının hızlıca tesis edilmesi istihdamdaki artışı da beraberinde getirecek. Hükümet, 2019’u yüzde 12.9’luk bir işsizlik oranıyla kapatıp işsizlik oranını 2020’de yüzde 11.8’e, 2021’de yüzde 10.6’ya ve 2022’de 9.8’e düşürmeyi hedefliyor. Bakan Albayrak, program döneminde işsizlik oranının kademeli gerilemesini sağlanacağını, istihdam teşviklerinin etki analizleri yapılarak, teşviklerin ihtiyaçlara göre yeniden tasarlanmasını sağlayacaklarını söyledi. Bu noktada, istihdam konusunda kredi şartlarının uygun hale gelmesi, inşaatta talebin canlanmasını ve arz fazlasının azalmasına yönelik hamleler gelecek. 2018’den bu yana istihdam kaybının yaklaşık üçte ikisi inşaat sektörü üzerinden gerçekleşti. Bitme noktasına gelen ancak dövizdeki artışla birlikte yarım kalan yapıların desteklenerek tamamlanmasıyla kısa sürede istihdama olumlu katkı koyacağı yönünde kamuoyu hem fikir olmuş durumda” şeklinde konuştu.

Vergi reform paketi
YEP kapsamında oluşturulacak yeni vergi düzenlemeleri üzerinde de duran Ersoy, “Vergi reformu paketi çalışmaları devam ediyor ve pakette 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında yüzde 1 ek vergi alınmasına yönelik bir planlama söz konusu. Hükümetin önemle üzerinde durduğu ve uzun süredir yapılandırma sürecinde olduğu vergi reformu barındırdığı değişikliklerle emlak sektörü için çok önemli düzenmelere sahip durumda bulunuyor. Sözünü ettiğim düzenleme 5 milyon liranın altındaki mesken nitelikli taşınmazların, değerli konut vergisinden istisna olmasına yönelik bir çalışma. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, uygulama yasalaşırsa değerli konut vergisi kapsamına giren konutları paylaşacak. Yine bu konutlarla ilgili durum mükelleflere belirtilecek. Mükelleflerin belirlenen taşınmazın değerine itiraz hakkı da bulunacak. Vergi ilgili yılın şubat ve ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksitte ödenecek. Ödenen vergiler bütçeye aktarılacak” açıklamasında bulundu.

Rant vergisinin de masada olduğunu sözlerine ekleyen Ersoy, “Değerli konuta vergi, rant vergisi olarak anılıyor. Bu konuyla ilgili olarak finans kaynaklarının üretime yönlendirilmesini amaçlayan ve kamunun da bu konuda pay almasına yönelik çalışmalar geçmişte de gündeme taşındı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değerinde artış olan konut ve arsalarda rant vergisi uygulanmasına yönelik bir çalışma içine girmişti. Bakanlık tarafından hazırlanan taslak meclisten geçerse rant vergisi konusunda en net adım atılmış olacak. Konunun meclise taşınmasına yönelik çalışmalar hızlandı. Taslağın TBMM’e götürülmesi için bütçe takvimine göre hareket edilecek. Ekim sonu itibariyle önümüzdeki yılın bütçesine yönelik meclis çalışmaları başlayacak. Daha sonra genel kurul süreci devreye girecek. Bu aşama 2019’un son ayı olan Aralık ayında noktalanacak. Fakat vergi paketi bütçe görüşmelerinden öne alınırsa bütçe maratonu gecikmeli başlayacak. Bu nedenle kesinleşmiş bir durum yok. Bizlerde sektör temsilcileri olarak siyasi iradenin vereceği kararı merakla bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ