logo

“Bizi eve hapsetmeyin”

5378 Sayılı Kanun’un yayımlanan yönetmeliklerle tarumar edildiğini dile getiren Engel Tanımayanlar Dernek Başkanı Hilal Gönenç, “Sağlığımız, eğitimimiz, çalışmamız, yaşam alanlarımız engelleniyor. Engelli olanlar bizler değil, bizi evi hapsetmeye çalışan yüreklerdir” dedi.

Engellilerin rapor vermesinin zorlaştırılarak engelli sayısının her yıl düşük gösterildiğini ifade eden Hilal Gönenç , “Evde bakım aylığı ve sakatlık maaşı kriterleri ağırlaştırılıyor. Bizleri eve hapsetmeye çalışıyorlar. Bizden kaynaklanmayan kötü koşullar bizi eşit, özgür sağlıklı olmaktan alıkoyuyor, hatta öldürüyor” dedi.

ENGELLİ MAAŞ KAYGISI YAŞIYOR

Özürlüler Kanunu’nda engelli aylıklarının yerel yönetimlere devredildiğini bunun kendileri açısından içinden çıkılmaz bir durum olacağını ortaya koyduğunu belirten Başkan Gönenç, “Birkaç ay maaş verilip sonrasında maaş verilemeyeceğinin kaygısını ne yazık ki yaşıyoruz. Erişilebilirlikle de ilgili sıkıntılarımız var. Biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

YANIMIZDA OLDUĞUNUZU GÖSTERİN

Engellilerin sadece “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” ve “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” geldiğinde hatırlanmaması gerektiğini söyleyen Engel Tanımayanlar Dernek Başkanı Hilal Gönenç, “Bazı Kurum ve Kuruluşların Sendika Başkanlarının ve Sorumlularının yaptığı kutlama mesajları ve masajlarında yapılması gerekenlerin söylemeleri ile kalmasın. Elinizi taşın altına koyun bizlere desteğinizi her platformda gösterin” ifadelerini kullandı.

YETERİNCE ENGELİMİZ VAR

Başkan Hilal Gönenç, “Buradan tekrar söylüyorum biz engelliler kendimiz engelli olmak istemedik kimimiz doğuştan kimimiz sonradan engelli olduk engellilik bizlere yüce yarabbimin cezası değil bir lütfü bir hediyesi bir değeri olarak görüyoruz. Yüce rabbim bizleri böyle sevmiş ki bizlere bu ödülü vermiş bizde buradan diyoruz ki yaradanımızın bizlere verdiği bu ödülü çok görmeyin bu ödüle layık olduğumuzu gösterin bizlere destek olun zaten yeterince engelimiz var engel olmayın değerlinin değerini verin yolumuzu açılsın sözde değil özde destek olun.

ACIMAYIN YOLDAŞ OLUN!..

Her bir beriyen bir engelli adayı olduğunu çoğu zaman unuttuğunu dile getiren Hilal Gönenç, “Unutmayın bu gün sağlıklısınız yarın sağlıklısınız ama sizlerinde engelli olamayacağının bir garantisi yok. Başınıza gelince değil şimdi bir şeyler yapın sadece makamdakiler değil tüm halkımızdan engellilere yardım, sadaka, acıma değil destek olmasını yoldaş olmasını bekliyoruz ve kısıtlı da olsa olan haklarımız konusunda desteğinizi gösterin. Bizlerin yeterince engeli var. Haklarımız konusunda yaşamamız konusunda engel olunmasın yeter” açıklamasında bulundu.

Mehmet ÖZCAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ