''Bizi bir hakim dinlesin''

Beycik ormandaki ağaç kesimini yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya taşıyan Beycikliler, davanın bir an önce hakim karşısına çıkmasını istiyor. Firmanın süre aşımıyla cezalı duruma düşmemek için tekrar kesime başlamasından endişe duyan yöre sakinleri, Antalya Valisini, Kemer Kaymakamını ve Orman Bölge Müdürlüğü’nü göreve çağırdı

''Bizi bir hakim dinlesin''
14 Aralık 2020 - 16:34


  20 hektarlık Beycik ormandaki ağaç kesimini firma yetkilileri ile görüşerek durduran ve yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya taşıyan Beycikliler, bir an önce hakim karşısına çıkmak istiyor. Zira davanın askıya alınamaması nedeniyle firmanın süre aşımıyla cezalı duruma düşmemek için tekrar kesime başlamasından korkuluyor.

  Kesim askıya alınmadı

  Beycikliler, yoğun yağışlarda bölgedeki sel derelerinin hayati tehlike oluşturabilecek nitelikte olduğunu ifade ederek, “Bizler, ‘Beycik Senirkent olmasın’ diyoruz ve orman kesiminden sonra köyümüzün 60 ila 70 yıl boyunca sel ve moloz felaketlerine karşı korumasız kalmaması için çabalıyoruz. Davamız Antalya 5. İdare Mahkemesi'nde hakim önüne çıkmayı beklemektedir. Esas numarası 2020 / 995'tir.  Ne yazık ki bizim hayati risk kaygısıyla hukuka başvurumuz, kesimin, hakim davamızı görene dek askıya alınmasını getirmemiştir. Geçtiğimiz pazar günü, bizler pandemi tedbirleri dahilinde evlerimizde iken ormanımıza yeniden kesime gelinmiştir. Bu kesim, geçtiğimiz pazartesi günü, Beycikliler tarafından ikinci kez, bu defa ihaleyi alan firma ile görüşülerek engellenmiştir. Fakat kendi çabamızla geliştirdiğimiz diyaloglarda firmaya verilen kesim tamamlama süresi öne çıkmakta, kesimi zamanında bitirmez ise cezalı duruma düşüleceği belirtilmektedir” diyerek görüş bildirdi.

  Süre uzatılabilir

  Orman Bölge Müdürlüğü’nün hukuken bu süreyi kolayca uzatabileceğini hatırlatan bölge sakinleri, “Bu süreyi uzatmak yaygın bir uygulamadır. Bizim konudan davacı olma gerekçelerimiz, bu uzatmayı hak edecek kadar hayati, insani, nesnel ve bilimseldir. Bu uzatma, firmanın öne sürdüğü sıkıntıyı giderecektir. Biz Beyciklilerin kendimizi hukuk önünde ifade etmemize ve yasalarımızın bize tanıdığı koruyucu haklarımızı kullanmamıza olanak tanıyacaktır. Beyciklilerin telafisi olanaksız hasar risklerinden bahsedip ‘bugünümüzün ve çocuklarımızın geleceği için’ açıyoruz dediği, çok çalışarak hukuka ulaştırdığı bir davada hakim kararını beklemeden kesim yapılması bizleri ve toplumu vicdanen yaralamaktadır” diye konuştu.

  Vicdanları yaralar

  “Dava hakim önüne çıkmadan kesimin yapılması vicdanları yaralar” diyen Beycikliler, şöyle devam etti: “Biz bu talebimizi dilekçelerimiz ile ilgili kurumlara da ileteceğiz. Ancak pandemi koşullarının kısıtladığı durumlarda, kurumların kapalı olduğu hafta sonlarında hızla teşebbüs edilen kesimler karşısında kendi gayretlerimizle bulduğumuz diyaloğa dayalı çözümler, biz Beyciklilerin kaygılarına ilaç olmamaktadır. Bizi bir hakim dinlesin istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Bizim gerekçelerimizle hukuka erişmiş bir dava hakim önüne çıkmadan kesim yapılması, artık bir vicdan meselesidir diyoruz. Beycik Köyü’nden Antalya Valimize, Kemer Kaymakamımıza, Orman Bölge Müdürlüğü’ne çağrımızdır. Bu kurumları duyarlılığa davet ediyor ve mahkeme başlayana dek kesimin durdurulması konusunda bize yardımcı olmalarını istiyoruz.”
  Kubilay ELDEMİRCİ

 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum