Beycik'te 'tehlike geliyorum' diyor

Geçtiğimiz hafta Batı Akdeniz bölgesinde büyük tahribata yol açan yoğun yağışlar, orman kesimi nedeniyle sel tehlikesi yaşanacağı endişesi taşıyan Beyciklileri daha da endişelendirdi. Beycik sakinleri, kesimin iklim değişikliği çerçevesinde tekrar değerlendirilmesi için toplu dilekçe verdi

Beycik'te 'tehlike geliyorum' diyor
23 Aralık 2020 - 10:00
  Köylerindeki 20 hektarlık orman tıraşlamasını kendi çabalarıyla birden fazla kez engelleyen Beycikliler, geçtiğimiz hafta Batı Akdeniz bölgesinde büyük tahribata yol açan yoğun yağışların ardından ses yükseltti. İklim krizinin etkileri ve doğurduğu riskler göz önüne alınmadan orman idaresi tarafından bölgede yapılan orman tıraşlamasının büyük tehlike arz ettiğine dikkat çeken Beycik sakinleri, köylerindeki kesimin iklim değişikliği çerçevesinde tekrar değerlendirilmesi için toplu dilekçe verdi.
  Dilekçelerinde, kesim sahasının dere yatakları arasında kaldığı, son yağışlarda su miktarının fazlalaştığını ve dere yatağındaki yıkılan ağaçlara yenilerinin eklendiğini tespit ettiklerini ifade eden Beycikliler, kesim iptal taleplerini de yineledi.

  Biriken molozlar ürkütüyor
  Bölgede yaşanan yoğun yağışların kesim alanındaki etkilerini sosyal medya hesaplarından videolarla paylaşan Beycikliler, belgeleyebildikleri kısımların dere yataklarının etrafı dahi olmadığını, sular yolu kapladığı için o kısımlara geçemediklerini de belirtti. Köye doğru adeta çağlayarak akan çamurlu suların, yolun kısa sürede oyulmasının ve etrafta biriken molozların kendilerini ürküttüğünü paylaşan Beycikliler, iklim krizi dikkate alınmadan yapılan uygulamalardan son derece endişeli olduklarını da dile getirdi. Bu arada mahkemenin, Orman Genel Müdürlüğü'nden savunma istediği de öğrenildi.

  Bölge müdürlüğünden açıklama
  Öte yandan Antalya Orman Bölge Müdürlüğü de sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Beycik ve Döşemealtı İlçesi sınırları içerisindeki orman kesimi hakkında yorumda bulundu. Açıklamada medya ve gazete haberleriyle Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Konyaaltı İşletme Müdürlüğü’nce yapılmakta olan Kemer İlçesi, Beycik Mahallesi ile Döşemealtı İlçesi Yalınlı Mahallesi’ndeki, tabii ve suni gençleştirme sahalarındaki çalışmalara ait video ve resimlerin olumsuz yorumlarla paylaşıldığı hatırlatıldı.

  En yaşlı orman alanları
  Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Tabii ve suni gençleştirme sahalarındaki kesimler, orman amenajman planı ve silvikültür planlarında gençleştirmeye ayrılan ormanlarda hangi yıl, hangi metotla nasıl bir çalışma yapılacağı belirlenerek zaman-mekan düzenlemesi yapılarak uygulamaya geçilmektedir. Amenajman ve silvikültür planlarında gençleştirme sahası olarak planlanan alanlar en yaşlı, artımı durmuş ve çökmekte olan ormanlardan alınmaktadır. Suni gençleştirme sahasında kesme ve sürütme işlemleri devam etmektedir. Arazi hazırlığı tamamlandıktan sonra yöreye uygun orjinli, selekte edilmiş sağlıklı fidanlarla vejetasyon mevsiminden önce dikim işlemleri tamamlanacaktır.”

  Gençleştirme çalışmaları
  “Yapılan çalışmalar 1950’li yıllardan itibaren uygulanan programlı ve rutin ormancılık faaliyetleridir. Tabii gençleştirme alanlarında kesme ve sürütme çalışmalarına başlarken yeterli tohum takviyesi yapılmıştır. Gençleştirme çalışması yapılan ve yapılmakta olan sahalarda 2021 yılı ilkbaharında tohumların çimlenmesi beklenecektir. Elde edilen gençliğin zarar görmemesi için bu sahaların etrafı dikenli tel ile çevrilecektir. Sonuç olarak yapılan çalışmalar, arazide ve büroda yapılan teknik çalışmalar sonucu önceden planlanmış gençleştirme çalışmalarıdır. Bu sahalardaki gençleştirme çalışmaları Konyaaltı Orman İşletme Müdürlüğü’nce plan ve bütçe programları dahilinde yapılarak çalışmalar devam etmektedir.”

  Kubilay ELDEMİRCİ


 
Bu haber 2430 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum