Berberler kepenk kaldırdı

Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, şehir merkezinde bin 400 esnafın kepenk açtığını belirtti.

Berberler kepenk kaldırdı
11 Mayıs 2020 - 01:00

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen koronavirüs salgınıyla mücadele aşamalı normalleşme süreci başladı. Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararla yaklaşık 2 aydır kapalı olan berberler bugün işbaşı yaptı. 51 günlük hasretin bugün sona erdiğini belirten Berberler Odası Başkanı Uzun, koronavirüs salgını dolayısıyla sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun sağlanması son derece önemli. Eğer bu yapılmazsa salgın hızla etkisini arttıracaktı ve birçok vatandaşımız hayatını kaybedecekti. Salgının ülkemizde görülmesiyle birlikte harekete geçen ilgili kurumlar tüm sektörleri etkileyen tedbirler aldılar. Bu noktada odamıza kayıtlı esnaflarımızın faaliyetleri geride bıraktığımız mart ayının 21’inde durduruldu. Yaklaşık 2 aylık süre zarfından esnaflarımız ekonomik açıdan çok zorlandı. Çünkü bizler günlük kazancımızla ekmeğimizi alabilen insanlarız. Birçok kez artık esnafımızın dayanacak gücü kalmadığını yetkililere odamız ve birliğimiz vasıtasıyla ilettik. Gelinen nokta itibariyle Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, odamıza kayıtlı işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik tedbirlerin kaldırılması kararı alındı. Bugün tekrar işbaşı yapmanın sevincini yaşıyoruz. İnşallah, bu salgının etkilerinin tamamen ortadan kalktığı günleri de göreceğiz” dedi.

Esnafların uyacağı kurallar
Berberlerin faaliyetlerini sürdürmesi için mutlaka Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklarca belirlenmiş olan kurallara uyması gerektiğinin altını çizen Uzun, uyulması gereken kuralları şu şekilde sıraladı:
“İş yerleri 09.00-21.00 saatleri arasında açık olacak. Aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edilmeyecek. Randevulu sistemle çalışılacak. Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınacak ve işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. İş yerlerinin girişlerine randevusuz gelen müşterilerin görebileceği duyuru metni asılacak. Duyuru metninde randevusuz gelenlere iş yeri dışında, sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartıyla bekleyebilecekleri, iş yerlerinin hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısı belirtilecek. Çalışanlar ve müşteriler muhakkak surette maske kullanacak. Ancak yapılacak işlemin özelliğine müşteriler maske çıkarabilecek. Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlarla zeminin temizliği/dezenfeksiyonunu yapılacak. Her işlem sonrasında bu uygulama tekrarlanacak. Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce, çalışanların müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler veya her müşteri için ayrı steril eldiven kullanacaklar. Eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek. Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemelere hizmet sunumuna
başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak. Bu işlemin her
müşteri için tekrarlanacak. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık olacak. jilet/usturayla sakal tıraşı yapılması hizmetinin geçici süreliğine ara verildi. Ancak, sakal tıraşı makineyle kısaltma şeklinde yapılabilecek. Ense fırçasının kullanımı geçici süreliğine durduruldu. İşyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasının geçici süreliğine durduruldu. Olası vaka durumunda filyasyon yapılabilmesi amacıyla, gelen müşterilerin geliş tarihi, adı-soyadı ve iletişim bilgilerinin işyeri sorumlusu tarafından tutulup, saklanacak. 18-20 yaş arasındaki çalışanlar, geçici olarak sokağa çıkma kısıtlaması” uygulamasından muaf olduklarından, işyerleriyle bağlarını gösteren belgeyi
ibraz etmeleri koşuluyla başkaca bir işleme gerek kalmaksızın sokağa çıkmak üzere izinli
sayılacak. Belirtilen kurallara uymayanlar para ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.”
 
Berberlerin örnek bir sürece imza atacağını belirten Uzun, “Odamıza kayıtlı hamam ve sauna işletmelerin açılması da berberlerimizin kurallara uymalarıyla netlik kazanacak. Esnaflarımız kurallara tam anlamıyla uyarlarsa önümüzdeki günlerde hamam ve saunaların da açılacağını öngörüyoruz. Hamam ve sauna işletmecilerimizden gelen taleplerde bu yönde” diyerek açıklamalarını noktaladı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum