Balık, deprem için uyardı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Yaşanan tüm depremlerin, bilim ve teknolojinin bize öğrettiği tek gerçek vardır o da kentlerde yaşanan doğa olaylarını afete çeviren insan hatalarından kaynaklanması olduğudur” dedi

Balık, deprem için uyardı
03 Kasım 2020 - 14:18 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 14:28

  İzmir’de meydana gelen deprem sonrası değerlendirmelerde bulunan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “İzmir’de meydana gelen depremden etkilenen tüm yurttaşlarımıza birkez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bazı binaların yıkılması ve enkaz altında vatandaşlarımızın olması endişelerimizi artırmaktadır” dedi.Başkan Balık, “Can ve mal kaybına yol açan 6,9 şiddetindeki deprem, ülkenin deprem gerçeğiyle yüzleşmek konusunda ne kadar hazırlıksız olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Depreme hazırlıklı olmamız gerekirken, her deprem sonrasında büyük acılarla büyük maddi kayıplarla karşı karşıya geliyoruz” diye konuştu.

  Akıl ve bilim referans alınmalı
  Başkan Balık, “ Yaşanan tüm depremlerin, bilim ve teknolojinin bize öğrettiği tek gerçek vardır o da kentlerde yaşanan doğa olaylarını afete çeviren insan hatalarından kaynaklanması olduğudur. Aklı ve bilimi referans almak yerine şehirlerde rant ve kar hırsını hakim kılmanın, doğaya gelişi güzel müdahaleler yapılmasının bedeli ağır olmaktadır. Bilim ve tekniğe aykırı, hatalı malzeme seçimleri depremlerde can kayıplarını artırmaktadır” ifadesini kullandı. Başkan Balık, “Depremin yol açtığı hasarı zararı en aza indirgemenin yolu bilimsel teknik gerekliliklerin tüm kriterlerini harfiyen yerine getirmekle mümkündür. Deprem bir doğa olayı. Bir doğa olayını engelleyemeyiz ama gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilir ve depremin vereceği zararı en aza indirebiliriz” dedi.

  İmar yasasına yeni düzenleme
  Balık, “ Deneyimlerimizden, yaşadıklarımızdan, hepimizin içerisinde bulunduğu yapıların depreme güvenlikli olup olmadığı konusunda büyük endişeler içerisindedir. Sağlıklı ve güvenlikli yapılarda yaşam hakkı en temel insan haklarından birisidir. Deprem ve benzeri afetlerin açacağı zararları en aza indirgemenin bir tek yolu bilimdir. Ülke genelinde içinde yaşadığımız binalar acilen kamusal deprem taramasından geçirilmelidir. Hasarlı inşa edilen yapılar için acilen deprem vergisi kullanılarak önlemler alınmalıdır” diye yapılması gerekenleri ifade etti. Balık, imar yasasının yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “ İmar yasası rantçı değil sağlıklı kentler inşa etmek için yeniden düzenlenmelidir. Depremler ve benzeri afetlerin yol açacağı zararları en aza indirmek devlet politikası olmalıdır uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum