Bakımları atlamayın!

Günısıcı Süleyman Çelik, “Kış öncesi günısıların bakımları mutlaka yapılmalı” dedi.

Bakımları atlamayın!
28 Eylül 2020 - 07:00

Antalya, Türkiye’de en çık  günısı kullanılan illerin başında geldiğini ve bakımları zamanında yapılmayan günısıların hem sağlık hem de ekonomik yönden sorunlara yol açtığını belirten günısıcı Çelik, “Yılın 12 ayı kullanılan günısıların bakımları zamanında yapılmazsa birçok sorunu beraberinde getiriyor. Bu nedenle günısılarımızın kışlık bakımlarını mutlaka yaptırmalıyız” uyarısında bulundu. Çelik, “Antalya güneş kolektörleri aracılığıyla elde edilen sıcak suyun en fazla kullanıldığı şehirlerin başında bulunuyor. Şehirdeki tüm konutların çatılarında günısıları da zaten görebiliyorsunuz. Ayrıca kışın havanın çok soğumaması kentimizde bu düzeklerin daha fazla kullanılmasına imkan sağlıyor. Elektrikli şofbenler ve doğalgaz sistemleri sıcak su sağladıkları zaman yüksek faturalara neden oluyor. Bu nedenle günısı sistemleri ekonomik olmaları nedeniyle daha fazla tercih ediliyor. Günısılara gösterilen ilgi her geçen gün artıyor” dedi.

Periyodik bakımlar
Günısıların periyodik bakımları çok önemli olduğuna değinen Çelik, “Periyodik bakımı yapılmayan günısı sistemleri, verim kaybına neden oluyor. Günısının bünyesinde güneş kolektörleri, sıcak ve soğuk su tanklarıyla çok sayıda boru bulunuyor ve bu parçalar tıpkı bir arabanın motoru gibi birbirlerini tamamlıyorlar. Arabanın motorunda bir parça bozulduğu zaman nasıl tüm performansı olumsuz etkiliyorsa günısılarda da aynı durum söz konusu olmaktadır. Şu an yaz mevsiminden kış mevsimine geçiyoruz. Yaz boyunca güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan parçalar işlevini kaybetmiş olabilir. Mutlaka bunların kontrolü yapılmalı, işlevini kaybeden parçalar yenileriyle değiştirilmeli. Eğer bunları yaptırmazsak kışın günısılarımızdan beklediğimiz verimi alamayız. Suyun güneş kolektörlerinden geçerek ısındıktan sonra sıcak su tankına dolduğu ve kullanıma imkan sağladığı açık devre günısılarda bakımlar büyük öneme sahip. Bu tarz günısıların bakımları mutlaka aksatılmamalı. Sadece arza oluşunca değil, her yıl bakım yapılmalı. Kreçlenen borular ve diğer parçalar değiştirilmeli, yaz mevsiminde güneşin işlevini yitirttiği conta gibi parçalar yenileriyle değiştirilmeli. Aksi halde hem kullanım verimi alınmaz hem deforme olan parçalar nedeniyle günısıda su sızıntıları meydana gelir. Günısıyı oluşturan bileşenlerin bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Yaz-kış demeden yıllarca sıcak su temininde kullanılan günısı bileşenleri belirli zaman aralıklarında bakıma ve değişime ihtiyaç duymaktadır. Antalyamızın suyu çok kireçli. Bu nedenle depoların ve hortumların ya da kollektörlerin içi çabuk kireçleniyor. Bu da kullanıcıya suyun tanziğinin azalması ve suyun istenilen sıcaklığa erişmemesi olarak yansıyor” açıklamasında bulundu.

Sağlığınızdan olmayın
“Günısıların bakımları yapılmadığı takdirde arıza vermesi gayet normal bir süreç. 20 yıllık günısılar çatılarda yer almakta. Ev sahipleri kiracı oturuyor masraf etmeyeyim diye bunların bakımlarını yaptırmıyor. Sonrasındaysa daha faza para ödemek zorunda kalıyorlar. Kimi binalarda bakımları yapılmayan günısıların akıttıkları sular nedeniyle son katların su aldığına birçok kez şahit olduk. Buradan ev sahiplerine de kiracım var, niye yaptırayım gibi düşüncelerin ceplerinde daha fazla para çıkmasına neden olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Günısılarınızı çürümeye terk etmeyin, hem cebiniz hem sağlığınızı zora sokmayın” ifadelerini açıklamalarına ekleyen Çelik, bakımları zamanında yapılmayan günısıların sağlık açısından neden olduğu olumsuzlukları şöyle sıraladı:
“Açık devre günısı sistemlerinin bakımları yapılmadığı takdirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Lejyoner hastalığıyla ilgili olarak geçtiğimiz yıllarda birçok kez açıklama yapıldı. Ama ben bir kez daha hatırlatmak istedim. Günısı kazanları içinde bekleyen suyun derecesi 90 derecenin altında oluyor ve bu sıcaklık hastalıklar için ideal bir ortam sağlıyor.  Lejyoner hastalığına neden olan bakteri son yıllarda klima filtrelerinde çok rastlanır oldu. Hastalığın klimalarda daha çok görülmesi, bakterinin isminin klima hastalığı’ olarak anılmasını sağladı. Ama hastalıkla ilgili unutulan bir nokta var. O da hastalık virüsünün günısı tanklarında da yer alması. Bu nedenle günısıların temizliği ve bakımı çok önemli.”

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum