AVM'ye kurbanlık tepkisi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Bu yıl küçükbaşa talep daha fazla olduğu için ve büyükbaş hayvan sayısında artış olduğu için fiyatlarda geçen yılın tersi bir tablo oluştu” dedi.

AVM'ye kurbanlık tepkisi
29 Temmuz 2020 - 02:41

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, “Küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 30 TL’den, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının da 28 TL’den başlayacağını öngörüyoruz” dedi.Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Binlerce vatandaşın dini vecibelerini yerine getireceği bayram, 31 Temmuz – 3 Ağustos arasında. Bayram tarihi yaklaştıkça kurbanlık fiyatları da netleşmeye başladı.  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay başta olmak üzere bazı kurum-kuruluşların kurbanlık fiyatlarının belirtildiği kampanyaları kamuoyuna duyurmasıyla fiyatlar şekillenmeye başladı. Kurban Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Yardımcı kurban fiyatları, kurban alım ve kesiminde dikkat edilecek hususlar hakkında bilgi verdi. Zincir marketlerin kurban satışı yapacak olmalarına tepki gösteren Başkan Yardımcı, korona virüs salgınıyla ilgili tedbirlerin de alındığına dikkat çekti.  
 

Fiyatlar ortaya çıktı
Yardımcı, “Biliyorsunuz bu yıl Kurban Bayramı korona virüs salgınının gölgesinde idrak edilecek. Kurbanlıklar ilimize gelmeye başladı ve hala hayvan trafiği devam ediyor. Yerel yönetimler tarafından hayvan pazarlarının yerleri belirlendi. Kurbanlıklarımız bu pazar yerlerinde satışa sunulacak” dedi.  Kurbanlık fiyatlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Yardımcı, “Küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 30 TL’den, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının da 28 TL’den başlayacağını öngörüyoruz. Geçtiğimiz yıl küçükbaş fiyatları 23, büyükbaş fiyatları 26 TL’ydi. Bu yıl küçükbaşa talep daha fazla olduğu için ve büyükbaş hayvan sayısında artış olduğu için fiyatlar tam tersi bir tablo ortaya koydu. Büyükbaş fiyatı düşerken, küçükbaşta fiyatlar arttı.  Bu fiyatlara kesim, nakliye hizmetleri gibi bedeller de eklenebilir” şeklinde konuştu.
 

Nelere dikkat edilmeli?
Vatandaşların kurbanlık alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini de ifade eden Yardımcı, “Kurbanlığın etli ve canlı olması gerekiyor. Kulağının veya kuyruğunun kopuk olmaması, gözünün veya memesinin kör olmaması, hasta veya zayıf olmaması gerekiyor. Küçükbaş hayvanlarda oğlaklar en az 1 yaşında, kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerekiyor. Büyükbaş hayvanların en az 2 yaşını doldurmuş olması lazım. Tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor. Ortadaki küçük kuzu dişlerinin düşüp büyük anaç dişlerinin çıkmış olması gerekli.  Alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekiyor. İslami bir ibadet yaptığımız için bu kurallara uymak zorundayız” açıklamasında bulundu.
 

Denetimler sıkı olacak
Ülke genelindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının kurban bayramı için yeterli olduğunu aktaran Yardımcı, “2018 Kurban Bayramı'nda 866 bin büyükbaş, 2 milyon 682 bin küçükbaş hayvan satışı gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl bu sayı 1 milyona yaklaştı. Elimizdeki rakamlara göre, bu yılki kurbanlık hayvan sayımız ihtiyacımızı karşılayacak kapasitede” değerlendirmesinde bulundu. Pandemi nedeniyle kurban pazarlarında satışı yapılacak kurbanlıkların sıkı denetimlere tabi tutulduğunu belirten Yardımcı, “İlgili kurumlar şehrimize gelecek hayvanların gerekli kontrollerini yapıyor. Veterinerler vasıtasıyla gerçekleşen kontrollerde sağlıksız olan hayvanların, kulağında küpesi olmayan hayvanların şehrimize girişine izin verilmiyor. Yine hayvan pazarlarında mesafe kurallarına dikkat edilecek, ilaçlamalar ilgili kurumlar ve belediyelerce yapılıyor. Bu bayram, kurban pazarlarında birbirimize biraz mesafeli yaklaşmak zorundayız” dedi.
 

Cezalar el yakacak
Pandemi nedeniyle kesim yerlerinin kullanılmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Yardımcı, “Belediyelerimizin belirleyeceği alanlarda kurbanlık kesimleri gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl bu konuda sıkıntı yaşamadık ve bu yıl da kesim yerleriyle ilgili sorun oluşacağını tahmin etmiyorum. Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık yerlerde ayrıca kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu kapsamında ceza zaten uygulanıyor. Bu yıl pandemi nedeniyle farklı cezalarda uygulanacak. Kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa bırakan tesislere, Çevre Kanunu'nu çerçevesinde toplu kesimler için cezai işlem uygulanacak. Bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde idari para cezası uygulaması geçerli olacak. Ayrıca hayvanların acı çektirmeden kesilmesi, hayvanlara iyi muamele edilmesi konusundaki kurallara uymayanlara da idari para cezası uygulanacak” uyarısında bulundu.
Vatandaşa uyarı
Kurbanını kendi kesecek olan vatandaşlara uyarılarda da bulunan Yardımcı,Özel mülk veya bahçesinde kurban kesecekler, kesim işlemi sonrası çıkan kanın etrafa dağılmasını önlenmesi için üzeri toprakla kapatılmalı. Kurbanın kullanılmayacak olan kesimleri sızdırmaz, dayanıklı çöp poşetlerine koyulmalı ve o şekilde çöpe atılmalı. Aksi halde yoğun koku ve sinek trafiği yaşanabilir. Dileyenler kazdıkları çukurlara da bu atıklarını gömebilirler. Ayrıca vatandaşlarımız sosyal mesafe kurallarına mutlaka uymalılar ve pandemiyi unutmamalılar” şeklinde konuştu. Dişi kurban alacakları da uyaran Yardımcı, “Hayvanın doğurganlık özelliğini kaybetmiş olduğunu ortaya koyan belgeleri kontrol etmeliler. Ortada böyle bir belge yoksa o hayvanı almamaları gerekir” ifadelerini kullandı.
Zincir market tepkisi
Kurban Bayramı’nın dini bir hafta olmaktan çok ticari bir zaman dilimine çevrildiğini sözlerine ekleyen Yardımcı, “Biliyorsunuz bu işi yapan market zincirlerinin birçoğu yabancı menşeli ve dini vecibelerimizle alay eder oldular. Biz onların Paskalya’larında Kuran-ı Kerim dağıtalım ya da helva satalım diyor muyuz? Demiyoruz; çünkü biz onların dinlerine saygı duyuyoruz. Onlarda bizim dinimize saygı göstersinler. Zincir marketlerin sayısı sürekli artıyor ve izledikleri politikalar nedeniyle tüm sektörlerde faaliyet gösteren esnaflarımız bu durumdan olumsuz etkileniyor. Okullar açılacağı zaman kırtasiye satıyorlar, Kurban Bayramı gelince kurbanlık satmaya başlıyorlar. Zincir marketlerin kurban piyasasına girmesi kasapları ve besicileri zor durumda bırakıyor. Kurban’a yaklaşıyoruz ve yetkilileri uyarıyoruz. Esnafı zor durumda bırakan bu uygulamayı kaldırın. Ekonominin diğeri durumundaki esnaflarımız, artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiriyor ve bayram kendileri için bir fırsat” diye konuştu.

Kredi kartına taksitle kurban satışı yapılması üzerinde de duran Yardımcı, “Zincir marketler geçtiğimiz yıl kredi kartına 9 taksitle kurban satışı yaptılar. Kredi kartıyla yapılan işleme faiz uygulanıyor. Dinimizce faizin söz konusu olduğu bir uygulamayla kurbanlık alınmaz. Bu konu zincir marketlerin umrunda değil. Kurban Bayramı, dini bayram olmaktan çıkarılıp ticari bir bayram haline getirilmek isteniyor. Herkesi dinimize saygı duymaya davet ediyorum. Kurban Bayramı bizim için çok önemli” dedi.
Esnafa tepki
Zincir marketler haricinde diğer esnafların da kasap esnafının işini baltaladığını vurgulayan Yardımcı, “Kasaplarımız bayramın ilk günü açık. Halkımıza gün boyu hizmet verecekler. Pandemiyle ilgili tüm önlemleri aldılar ve vatandaşlarımız için mesai yapacaklar. Burada dikkat çekmek istediğim bir husus var. Zincir marketler haricinde berberler, hırdavatçılar, bakkallar gibi birçok esnafın camlarında ‘kıyma çekilir’ ilanları yer almaya başladı. Biz bir taraftan zincir marketlere karşı mücadele verirken bir de esnaflarımızın böyle bir tavırla karşımıza çıkması bizleri üzüyor. Yaptıkları iş hem sağlıklı değil hem de yasal değil. Oda olarak bu konunun da takipçisi olacağız ve odamıza kayıtlı olmayan esnafların bu işleri yapmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Veli AKOĞLU
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum