logo

ATM’lerde ücretli para çekme dönemi

Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, ATM’lerden nakit çekiminde günlük limitin üstünde para çekildiğinde ücret alındığını belirtti.

Vatandaşların şubeye gitmesine gerek kalmadan birçok işlemini gerçekleştirmesiyle sık sık ziyaret ettiği ATM’ler de artık tahsilata başladı. Öyle ki ATM’lerden yapılan nakit çekimlerinde günlük limitin üstüne çıkarsanız ayrıca bir işlem ücreti ödemek zorundasınız.

Vatandaşların söz konusu durama tepki gösterdiğini belirten Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Faizlerin düşmesiyle bankalar farklı kalemlerden ücret almaya yöneldi. ATM’lerden yapılan günlük nakit çekimlerinde limitin üstüne çıkarsanız artık ayrı bir ücret kesiliyor. Bu durum çoğu vatandaş tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bu konuda Bankacılılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Ekim 2019 tarihinde çıkardığı bir tebliğ bulunmakta ve bankalar buna göre hareket etmek zorundalar” dedi.

Başkan Gündüz, “Bankaların 2013 yılında çıkarılan ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4’üncü maddesinin üçüncü fıkrasınca hazırlanan düzenlemeye uymuyorlar. Düzenlemeye göre, bankalar sadece limit belirlemeleri gerekirken müşterilerinden limit üstü ücreti talep ediyorlar. Bu ücretler bankadan bankaya 3 ile 6 lira arasında değişebiliyor” ifadelerini kullandı.

Bankaların, ATM’lerden para çekme konusunda limit oluşturma hakkının bulunduğunu da belirten Gündüz, söz konusu yasal düzenlemeleri şu şekilde özetledi:

“Bankaların müşterilerinden ATM’den nakit çekimlerinde limit üstü tutarlar için para alma hakları olmadığı ‘Finansal tüketicinin hesabının bulunduğu kuruluşa ait ATM’lerden kendi hesabı için para yatırma, bakiye sorgulama ve ilgili kuruluş tarafından belirlenen limit dâhilinde yapılan para çekme işlemlerinden ücret alınamaz’ ifadesiyle netleştirilmiştir.”
Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ