Araç sahipleri dikkat!

Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Bucak, koronavirüs salgını dolayısıyla ertelenen araç bakımlarının yaptırılması yönünde uyarılarda bulundu.

Araç sahipleri dikkat!
14 Mayıs 2020 - 14:59

Koronavirüs sürecinde normale dönüşün başladığını belirtilen Oto Tamirciler Odası Başkanı Bucak, günlük hayatta sosyal izolasyonu sağlayan hususi araçların periyodik bakımlarının atlanmaması gerektiğini belirtti. Araç sahiplerine, “Taşıtlarınızın yazlık bakımlarını mutlaka yaptırın” tavsiyesinde bulunan Başkan Bucak, sanayi sitelerindeki mesai aralığının da normale döndüğünü ifade etti.
 
Salgın nedeniyle ertelendi
Koronavirüsle mücadelede Antalya’nın büyük bir başarı yakaladığını kaydeden Bucak, aşamalı normalleşmenin başladığına değindi. Bucak, “Antalya’mız alınan kararlar ve bu kararlara uyulmasıyla küresel salgının olumsuz etkilerini üzerinden atmaya başladı. İlimizdeki kısıtlamalar kaldırılmaya başladı ve devamı da gelecek gibi görünüyor. Normalleşme sürecine yönelik çalışmalar kapsamında sanayi sitelerimizin çalışma saatleri normale döndü” dedi. Salgın nedeniyle birçok araç sahibinin, taşıtlarının periyodik bakımlarını yaptıramadığını aktaran Bucak, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında hem esnafa hem vatandaşlara bir takım kısıtlamalar getirildi. Ayrıca insanlar ‘Virüs kaparım’ endişesiyle araç bakımlarını ileri tarihlere bıraktılar. Artık normale geçiş başladı ve bundan sonraki süreçte sosyal izolasyon açısından kişisel taşıtlar büyük öneme sahip. Bu noktada araç sahiplerine önerim, salgın nedeniyle atladıkları periyodik bakımlarını yaptırmaları yönünde olur” diye konuştu.

Gerekli tedbirler alındı
Sanayi sitelerinde esnafların gerekli kurallara uyarak bakım-onarım çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Bucak, “Vatandaşlarımızın bu konuda şüphesi olmasın. İlgili kurumlar tarafından oluşturulan kurallar, odamız aracılığıyla esnaflarımıza iletiliyor. Esnaflarımız da bu kurallara tamamen uyuyorlar. Vatandaşlarımız sosyal mesafeyi koruyarak, sağlıklarını riske atmadan araçlarının periyodik bakımlarını yaptırabilirler. Vatandaşlarımızdan sanayiye gitmeden önce gidecekleri esnafımız telefonla arayıp randevu almasını rica ediyoruz. Randevu sistemiyle yoğunluğun önüne geçilecek ve o saatte işletmede sosyal mesafe kuralı korunacak. Şu an araçlarımız sosyal mesafeyi korumaya yönelik büyük öneme sahip. İşe gidip gelen ya da diğer işleri için taşıt kullanmak zorunda olanlar için araçların periyodik bakımları önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Ağır faturalarla karşılaşmayın
Hem koronavirüs salgını hem de ileride oluşabilecek büyük hasarların önüne geçilmesi noktasında araç bakımlarının önemli olduğunun altını çizen Bucak, “Belirli zaman aralıklarında yapılan bakımlar hem sürücülerde hem taşıtlarda bir duyarlılık oluşturuyor.
Bu nedenle araçlarda oluşacak hasarların önüne geçilmesi, araçların daha uzun ömürlü olmasın için taşıt sahipleri mutlaka yazlık bakımlarını yaptırmalı. Araç sahipleri mutlaka motor, yürür aksam kontrollerini yaptırmalılar. İşlevini tamamlamış ya da yıpranmış parçalar, yağlar ve araç lastikleri yenileriyle değiştirilmeli. Bu kontroller ve bakımlarla değişiklikler hem aracınızın ömrünü uzatır hem de aracınızı trafikte daha güvenli hale getirecektir. Periyodik bakımlarını yaptırmayanlar ileride ağır faturalarla karşı karşıya kalabiliyor” ifadelerini kullandı.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum