logo

“Antalya’da payını alacak”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy, “İnşaat sektörüne yönelik olumlu-olumsuz gelişmelerden Antalya’da payını alacak” dedi.

İnşaat sektöründeki iyileşmeye dikkat çeken Başkan Ersoy, “Ekimde inşaat işleri seviyesi bir önceki aya göre 2,7 puanlık yükseliş gösterdi. Ocak ayındaki sert düşüşün ardından sektörde sürekli bir yükseliş söz konusu. Yeni Ekonomi Programı ile birlikte faizlerin de düşmesiyle sektör olumlu yönde bir seyir göstermeye başladı. Sektörün işlem hacminde güzel bir artış bulunmakta; fakat bu artışın kalıcı olması için hükümetin izleyeceği ekonomi politikaları büyük öneme sahip” ifadelerini kullandı.

Ersoy, “İnşaat sektörünün olumlu yönde bir tepki göstermesi ekonominin çarklarının da dönmesi anlamına geliyor. İnşaat sektörü faaliyetlerine devam ettiği sürece konut alım-satımları da düzenli bir şekilde seyredecektir. Bu noktada konut kredisi faizlerinin düşürülmesi önemli olduğu gibi bu ortamın muhafazası da ayrı bir öneme sahip. Sadece inşaat yapmakla bir yere varamayız. Yapılan konutların, iş merkezlerinin de satışa dönüşmesi gerekmekte” şeklinde konuştu.  

Değerli Konut Vergisi
Türkiye genelinde 147 bin 256 adet konutu etkilemesi beklenen Değerli Konut Vergisi’ne yönelik açıklamalarda da bulunan Ersoy, “Değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konutların vergi kapsamına alınması gündemde. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını sektör temsilcileri olarak beklenen bir gelişme olarak görüyoruz. Teklif yasalaşırsa konutunun değeri 5 milyon ile 7,5 milyon lira arasında olanlar yıllık binde 3 oranında, 7,5 milyon ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6 oranında, 10 milyon lira üzerinde olanlar yıllık yüzde 1 oranında Değerli Konut Vergisi ödeyecekler” açıklamasında bulundu.

Söz konusu vergilendirmeden 150 bine yakın mülk sahibinin etkileneceğini aktaran Ersoy, “Değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konut sayısı ülke genelinde 35 ilde 147 bin 256. En fazla değerli konut 121 binle İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’u 11 bin 38 adet konutla Muğla, 8 bin 118 konutla İzmir, 2 bin 15 konutla Antalya, bin 41 konutla Ankara, 632 konutla Sakarya, 495 konutla Kocaeli, 473 konutla Bursa, 381 konutla Balıkesir takip ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ