Antalya'nın Ayasofya'sı açılışa hazır

Halk arasında ‘Kesik Minare’ diye bilinen Şehzade Korkut Camisi’nin yenileme çalışmalarında sona gelindi.

Antalya'nın Ayasofya'sı açılışa hazır
16 Haziran 2020 - 08:00

İstanbul’un fetih sembolü Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine yönelik tartışmalar hız kesmezken Antalya’nın fetih simgeleri arasında yer alan tarihi yapının cami olarak faaliyete girmesine sayılı günler kaldı. Tapınak olarak inşa edilen ve daha sonra Bizans kilisesine çevrilen yapının cami olarak hizmet vermesi için başlatılan yenileme çalışmaları noktalanmak üzere.
 
Antalyalılar ikiye bölündü
Kaleiçi’nde yer alan ve Selçukluların fethi sonrası kiliseden camiye çevrilen camide 1896 yılında yangın çıktı. Büyük hasar alan ve ahşap külahı yanan cami o tarihten bu yana ibadete kapatılırken caminin adı halk arasında ‘Kesik Minare’ olarak kaldı. Yön levhalarında ‘Kesik Minare’ diye tarif edilen cami, 123 yıl sonra Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan çalışmalarla tekrar külahına kavuştu. Camiye tekrar külah takılması tartışmalara konu olurken çalışmaların son aşamaya gelmesiyle tarihi caminin etrafında bulunan ‘Kesik Minare’ yazılı yön levhaları kaldırıldı. Camiyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Gökkubbe altında eser; şehadet parmağıdır insanın. Çatımızı çattık. Hayırlı olsun. Hamdolsun” ifadelerini kullandı.
 
Caminin tarihi
Aslen MS 2. yüzyılda Roma tapınağı olarak inşa edilmiş yapı, 7. yüzyılda, Meryem Ana şerefine bir Bizans kilisesine dönüştürüldü. Ancak 7. yüzyılda Arap istilaları sırasında ağır hasar gördü. 9. yüzyılda yeniden onarıldı. Kilise, Anadolu Selçuklu Devleti 13'üncü yüzyılın başlarında Antalya'yı ele geçirdiğinde camiye dönüştürüldü ve asıl minaresi eklendi. 1361'de Kıbrıs Haçlı kralı Antalya'yı Selçuklulardan aldığında, yine Şehzade Korkut'un yönetimi sırasında camiye dönüştürülmek üzere tekrar kilise oldu. Caminin ana binası, bir yangında yıkıldı ve 1800'lerden bu yana minare, ‘Kesik Minare’ olarak varlığını sürdürdü
Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum