Antalya'dan Boğaziçi'ne destek

Boğaziçi Üniversitende gelişen olaylarla beraber öğrencilerin “Atanmış Rektör İstemiyoruz” tepkilerine Antalyalı gençlerden destek geldi. Attalos Heykelinin önünde bir araya gelen gençler, Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör Melih Bulu’yu protesto etti

Antalya'dan Boğaziçi'ne destek
13 Ocak 2021 - 11:17

  Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Cumhurbaşkanı tarafından atanan Melih Bulu, öğrencilerin tepkilerine neden olmuştu. Boğaziçi Üniversitesinde başlayan tepkiler Antalya’ya da ulaştı. Antalya’da yaşanan olaya tepkilerini göstermek için bir araya gelen bir grup genç, Attalos Heykeli önünde toplandı. Rektör Bulu’yu protesto eden gençler Antalya Gençlik Dayanışması adına açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Eray Can Yılmaz, kayyumculuk doktorası yapanların son durağının kısmen özgür olan üniversiteler olduğunu söyledi.
  Ülkeyi şirket yönetirmiş gibi idare etmeye kalkanların stratejik hamlelerinin özgür Boğaziçi öğrencilerine işlemediğini belirten Yılmaz, “Öğrencilerin isyanı, Melih Bulu'nun şahsı özelinde, ülkenin dört bir yanında olan bitenlere, yaşanan haksızlıklara, yapılan yolsuzluklara, atanan kayyumlara, mahvedilen doğaya, insanın kendisine yabancılaşmasına karşı, kapitalizmin ve onun temsilerinin en geri kozu olan faşizmin diktelerine karşı attığı bilinçli bir slogandır. Bugün karşımızda duran iktidar, okullarımızın akademik kültürüne, demokratik değerlere ve öğrencilerin öz iradesine karşı gericiliği, piyasacılığı ve biat kültürünü dayatmaktadır. Bizler karşımızda duran karanlığın nereden beslendiğini çok iyi biliyoruz. Bu karanlık, gücünü 12 Eylül faşizminin zindanlarından, neoliberal saldırganlıktan ve gençliğe karşı gerçekleştirilen gerici kuşatmalardan alıyor.” dedi.
  “Direnen Boğaziçi öğrencilerine selam olsun”
  Antalya gençliği olarak, bu olaya karşı direnen Boğaziçi öğrencilerini selamladıklarını söyleyen Yılmaz, “Üniversitelerin özgür olmasının her fırsatta önünü kesen iktidara inat biz gençler, kayyum rektörleri asla kabul etmeyeceğimizi haykırıyor ve şu ana kadar yıldırma politikaları sonucu hedef gösterilen, gözaltına alınan ancak her şeye rağmen demokratik bir üniversite için mücadelesini sürdüren bütün arkadaşlarımıza dayanışmamızı iletiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

  Aysu DURSUN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum