logo

Ankara’ya çıkarma yaptılar

Demokrat Parti (DP) Antalya teşkilatı Ankara’da gerçekleştirilen ‘Türkiye Demokrasiye Geçiyor’ başlıklı toplantıya adeta çıkarma yaptı.

DP İl Başkanı Hasan Ali Kartal’ın öncülüğünde Ankara’ya giden partililer demokrasi vurgusu yaptı. Demokrasinin bir ülkenin kalkınmasında büyük rol oynadığına dikkat çeken İl Başkanı Kartal, “Sahada her maçını kaybeden ama sanki maçı kazanmış gibi anlattıran bir iktidar ile kaybını ‘ama elimi kolumu bağladılar’ diye izaha kalkışan bir muhalefet, Türkiye’nin kaderi değildir. Biz demokratlar için ise mesele bu topluma layık olmaya çalışmaktır” dedi.

PARTİLER KANUNU DEĞİŞMELİ

Genel Başkan Gültekin Uysal’ın toplantıda devlet başkanlığı ile parti başkanlığının ayrılması vurgusu yaptığını belirten Kartal, “Siyasi Partiler Kanunu en hızlı şekilde değiştirilmelidir. Temsilde Adaletin bir gereği olarak; seçim barajı kaldırılmalı, siyasi parti genel başkanlarının makam odalarını seçim bölgesi haline getiren, millet iradesini sakatlayan aday belirleme süreci değişmeli ve ön seçim şartı getirilmelidir. Denetim ve temsil ilişkisinin kuvvetlenmesi için daraltılmış bölge seçim sistemi uygulanmalı, her seçim bölgesinde milletvekili sayısının iki katı kadar aday belirlenerek tercih sistemine geçilmelidir” ifadelerine yer verdi.

NE GİBİ TALEPLER VAR?

Demokrat Parti’nin “Türkiye Demokrasiye Geçiyor” çağrısında dikkat çeken taleplere kısaca değinen DP Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksine anayasa değişikliğiyle devlet başkanlığı makamı olan Cumhurbaşkanlığı’yla siyasi parti başkanlığı yeniden ayrılmalı. Devletin başı bağımsız konumda olmalı.Geçici çözüm niteliğindeki yargı reformu yargı paketi yasa değişiklikleri yerine kapsamlı değişiklikler ile yargı bağımsızlığı sağlanmalı. Anayasa değişikliğiyle TBMM’nin bütçeyi onaylamama yani veto hakkı yeniden sağlanmalı ki millet iradesi, ülke bütçesi üzerinde yeniden söz sahibi yapılmalı. Siyasi Partiler Yasası yeniden yapılandırılmalı. Bu çerçevede, yüzde 10 seçim baraji kaldırılmalı ve seçim bölgesi tercih sistemi yeniden gözden geçirilmeli. Türkiye’nin genel bütçesinden pay almakta olan TRT, Anadolu Ajansı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi kuruluşlar özerkleştirilmeli. Mevcut durumdaki tek taraflılık görüntüsü sonlandırılmalı.”

DERDİMİZ BÜYÜK AMA…

Demokrat Parti’nin hedeflerinin büyük ancak imkanlarının dar olduğuna değinen Başkan Kartal, “Derdimiz büyük, hedefimiz yüce, imkanlarımız dar. Ancak unutmayalım ki 40’larda yola çıkan büyüklerimizden çok daha fazla imkanımız, o günlerin toplumundan çok daha gelişmiş bir toplumumuz var. Gün, bu toplumun hak ettiği demokrasiyi inşa etmek için mücadele etme günüdür. İşte bu veçhile bizler yeni bir misakı birlikte yazıyoruz” açıklamasında bulundu.

Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ