Aman dikkat!

Kurban Bayramı tatilinde birçok kişinin araçlarıyla yollarda olacağını belirten Trafik Kazalarını Önleme Derneği Antalya Şube Başkanı Gökmen, trafik kazaları konusunda uyarılarda bulundu. Gökmen, tatil sevincinin hüzne dönüşmemesi için trafik kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Aman dikkat!
29 Temmuz 2020 - 01:40

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Antalya Şube Başkanı Abdullah Gökmen, bayramda trafiğe çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.


Kurban Bayramı’nda binlerce vatandaş araçlarıyla yollara düşeceğini belirten Gökmen, araçların bakımlı olması, emniyet tarafından alınacak tedbirler ve sürücülerin dikkatiyle olası kazaların önüne geçilebileceğini belirtti. Yıl içinde yaşanan trafik kazalarının büyük bir bölümünün tatil dönemlerine denk geldiğini aktaran Gökmen, “Sürücülerin trafik yoğunluğunun arttığı tatil dönemlerinde dikkatli olması gerekli. Özellikle tatil dönemlerinde artan trafik yoğunluğu beraberinde kazaları getiriyor. Kazaların önüne geçmek için kurallara mutlaka uyalım. Araç içinde bulunan herkes mutlaka emniyet kemerlerini takmalı. Araç sürücüleri mutlaka hız sınırlarına uymalı ve takip mesafelerine dikkat etmeli. Her 300 KM’de sürücüler kesinlikle mola vermeli. Alkollü ve uykusuz olarak direksiyon başına geçilmemeli. Yola çıkmadan önce araçlarımızın kontrollerini yaptırmalıyız. Sürücülerin sebebiyet vereceği kazaların yanında araçların bakımsız olması da kazalara neden olmaktadır” dedi.
 
Cezaların tek başına kazaları önlemede yeterli olmayacağının altını çizen Gökmen, “Trafik konusunda eğitimli olmak çok önemli. Denetimlerin kazaları önlemedeki oranı yüzde 15’tir. Köprü, altgeçit gibi altyapı çalışmalarının da kazaları önleme oranı yüzde 25’tir. Geriye kalan yüzde 60’lık kısımdaysa eğitim öne çıkıyor. Trafik cezalarının arttırılması kesinlikle trafik kazalarının önüne geçilmesinde yeterli değil. Kazaların önlenmesinde eğitim çok önemli” diye konuştu.
Mehmet ÖZCAN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum