logo

Aman dikkat!

Antalya genelinde, bu hafta sonu hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak. Vatandaşlar yazdan kalma günlerin keyfini çıkarmaya devam edecek.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkemiz genelinde yağış beklenmezken hava sıcaklığının mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Kuzeybatı kesimlerinin parçalı bulutlu, diğer bölgelerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Marmara, İç Ege, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeyinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Ayrıca rüzgarın güney ve güneydoğu, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Cumartesi ve pazar günleri de yurdun büyük bir bölümü güneşli. Pazar günleri Türkiye’nin batısındaysa yağmur bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 5 günlük tahminine göre Muğla, İzmir, Çanakkale ve Edirne gök gürültülü sağanak yağışlı hakim olacak. Antalya’daysa yer yer güneşli hava etkili olurken  bazı kesimlerde parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Rüzgar, Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-20 km/sa), doğu ilçelerde 5 (40 km/sa) kuvvetinde olurken denizlerdeki dalga büyüklüğü 0,5 ila 1,5 metre olması bekleniyor. Sıcaklık değerleri gündüz 15 ile 24 derece arasında bir seyir izleyecek. Geceleriyse sıcaklık değerleri ilçe merkezlerine göre 6 ila 20 derece arasında değişkenlik gösterecek. Hava sıcaklık değerlerinin ve hadiselerinin salı gününe kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Yangınlara dikkat
Orman yangını riski taşıyan bölgelerde piknik yapan vatandaşların dikkatli olmalarındaysa büyük fayda var. Çünkü mangal, sigara ve rastgele atılan şişeler orman yangınlarına neden oluyor. Sıcak havayla kuruyan otlar ve yapraklar küçük bir kıvılcımla tutuşmaya elverişli hale geliyor. Hafif rüzgarlı havanın da etkili olacağı düşünüldüğünde piknik alanlarında yapılacak küçük bir ihmalin sonu felakete dönüşebiliyor.

Orman yangınlarının önüne geçmek için piknik ateşini kontrollü yakmak, ateşi tam olarak su dökerek söndürmek gerekiyor. Araçlarda seyir halinde iken pencereden atılan sigara izmariti orman yangınlarının bir başka sebebini oluşturuyor. Piknik sonrası ormanda bırakılan ya da kırılıp atılan cam şişeler güneş ışığıyla birlikte mercek etkisi yaparak yangına sebep oluyor. Yasalarca yasaklanmış olan anız yakmak da yanlış davranış örnekleri arasında yer alıyor. Orman yangını ile karşılaşıldığında mutlaka 112 Acil Yardım ve 177 Orman Yangın İhbar telefonlarından ihbar verilmesi büyük önem taşıyor.
Mehmet ÖZCAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ