Altın alacaklara uyarı

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik, “Altını bildiğiniz ve güvendiğiniz kuyuculardan alın” uyarısında bulundu.

Altın alacaklara uyarı
15 Ekim 2020 - 07:00

Altın fiyatlarındaki dalgalanmanın devam edeceğini belirten Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ali Çelik, “Koronavirüs salgınının neden olduğu belirsizlikler, dünya ülkeleri arasında yaşanan siyasi gerilimler altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Fiyatların yükselmesiyle birlikte insanların altına olan yatırımlarında da artış gözleniyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş ve altına olan talep artışıyla birlikte piyasadaki sahte altına karşı vatandaşların dikkatli olmalarında fayda var.2019 yılının Ekim ayına oranla fiyatı yüzde yaklaşık yüzde 75 oranında artan çeyrek altın yatırımcının gözdesi oldu. Koronavirüse rağmen altın yine yatırımcılar için en güvenli liman oldu. Yükselen fiyatlara rağmen vatandaşın altına olan talebi kat be kat artış gösterdi. Darphanenin 2020 Ağustos’taki altın üretimi geçen yılın aynı ayına göre 20 kat artarak yaklaşık 18 tona ulaştı. Altın üretiminde artış yaşandı; ancak kuyumcular halen vatandaşın altın talebini karşılamakta zorluk çekiyorlar” diye konuştu.

Artan fiyatlar nedeniyle kuyumcuların alım gücü düşen vatandaşlar için yeni formüller üzerinde çalıştığını kaydeden Çelik, “Çeyrek altın ve gram altın fiyatları ortada. Yatırım konusunda müthiş bir talep var. Ancak insanlar yakınlarına düğünlerde ya da özel günlerde çeyrek ya da gram altın takmak konusunda zorlanıyor. Bu noktada 22 ayar altınların 14 ayara düşürülmesi gündemde olan bir gelişme. Ayrıca düğünlerde son dönemlerde trend olan gram altının da küçültülmesi gündemde. 1 gram altın yerine yarım gram altın piyasa sürülebilir” açıklamalarında bulundu. Vatandaşların altın alırken ve bozdururken çok titiz davranmaları gerektiğinin altını çizen Çelik, “Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık gerektirdiği için altın alışverişlerinde daha dikkatli olunmalı. Özellikle bu dönemde internet üzerinden taksitle altın almak oldukça riskli. Hediyelik altın alanların ve altına yatırım yaparak birikim yapanların hayal kırıklığına uğramaması için tanınır, bilinir ve güvenilir kuyumcu esnafından alışveriş yapılmalı. Sahte altını gerçeğinden ayırt etmek uzmanlık istiyor. Antalya’mız ülkemizde kişi başına en fazla altın satın alan şehirler arasında yer alıyor. Şehrimizde çeyrek ve gram altın daha çok hediye olarak düğünlerde takılırken yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını ve beşi bir yerde gibi altınlar yatırım amaçlı kullanılıyor. Hal böyle olunca sahtekarlara da gün doğuyor. Antalya’da değil ama ülke genelinde altınla ilgili dolandırıcılık olayları artış gösterdi. Bizler, altın alacaklara kuyumcuları tercih etmelerini öneriyoruz. En garanti alışveriş şekli yüz yüze olan alışveriş şeklidir. İmitasyon altın konuları tekrar gündemde. Bu konuda vatandaşların dikkatli olmasında ve fiyatı piyasanın altında olan ürünlerden uzak durmasında büyük fayda bulunuyor. Antalya’da sahte altın konusu ülke geneline göre çok düşük düzeyde. Vatandaşlarımızın altının gerçek ya da imitasyon olup-olmadığını anlaması mümkün değildir. Gerekirse odamıza gelebilirler, bizlerden yardım talep edebilirler. Oda olarak zaten bu konuda ilimizde gerekli denetimlerimizi yapıyoruz, sık sık piyasadan numune topluyoruz. İnternet üzerinden yapılan ya da başka illerde yapılan satışlarına yönelik bir denetim şansımız yok” diye konuştu.
 
Son olarak ilimizde kuyumcuların aldığı koronavirüs önlemleri üzerinde de duran Çelik, “Kuyumcularımıza girerken vatandaşlarımız mutlaka maske kullansınlar. Kuyumcularımız da maske kullanımı konusunda özen gösteriyorlar. Girişlerde müşterilerin ateşleri ölçülüyor. Vatandaşlarımız da yetkililerce belirtilen kurallara kendi sağlıkları ve toplum sağlığı açısından uymaya özen göstermeli” dedi.

Veli AKOĞLU

YORUMLAR

  • 0 Yorum