logo

Ailelere teknoloji uyarısı

Uzun yıllardır telefon satışı ve tamirciliği yapan Hüseyin Bölükbaş, aileleri çocukların cep telefonu ya da tablet konusunda uyardı.

Bölükbaş, akıllı telefonlar ile diğer teknolojik araçların sınırsız ve denetimsiz kullandırılmasının çocuklarda davranış bozukluğuna neden olabildiğini belirtti. Bölükbaş, çocuklar ve gençlerin teknoloji kullanımı konusunda ciddi risk grubu oluşturduğunu söyledi.

İnternetin devreye girmesiyle çocukların sınırsız bilgiye ulaşabildiğini, bunun da ciddi problemler oluşturabildiğini ifade eden Hüseyin Bölükbaş, “Çocuklara teknoloji cihazlarını sınırsız ve denetimsiz kullandırmak tehlikeli. Aileler ve eğitimciler, bu cihazların kullanımında mutlaka sınır belirlemeli” dedi.

Hüseyin Bölükbaş, “Telefon ve bilgisayar hayatın bir gerçeği. Çocuklarımız kullanacak diye bir sınırsızlık oluşturursak, çok ciddi risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Çocukların teknolojiyi hangi amaçla kullandığını bilmemiz gerekir. Sınırsızlık, ileri dönemlerde çocuklarda ciddi davranış bozukluğu oluşturur” şeklinde konuştu.

Çocukların gelişim dönemlerine göre birtakım bilgilere sahip olması gerektiğini dile getiren Bölükbaş, bazı bilgileri erken dönemde almalarının çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Bölükbaş, uzun süre bilgisayar ile cep telefonu kullanımının çocuklarda dikkat eksikliğine yol açtığına, bunun da akademik başarılarını düşürdüğüne işaret etti.

Bu tür aletlerin çocukların sosyal ilişkilerini de ciddi şekilde bozduğunu belirten cep telefonu satıcısı ve tamircisi Hüseyin Bölükbaş, “Bir çocuk evinden sokağa çıkmayıp dışarıda oynamak istemiyorsa, evde ekran başında durmak istiyorsa burada ciddi sorun var demektir. Bu durum, çocuğun gerçek hayattan kopup kolayı ve sanalı tercih etmesi demektir. Bu durum çocukta ileri dönemlerde ciddi anlamda ruhsal problemlerin ortaya çıkacağı anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Bölükbaş, şiddet içerikli oyunların, hayal dünyaları yetişkinlere göre daha geniş olan çocuklarda davranış problemlerine neden olduğunu bildirdi.

Ailelere uyarılarda bulunan Hüseyin Bölükbaş şunları kaydetti: “Çocuklara telefon ya da bilgisayar aldıklarında, baştan itibaren kullanım sınırlarını çizecek ve bunu çocukla paylaşacaklar. Bilgisayarda oyun oynanabilir ama içeriğini biz belirleyeceğiz. Okul döneminde hafta içi çok gerekmediği durumda bilgisayarla haşır neşir olmalarının engellenmesi, hafta sonları belli saatler aralığında bilgisayarın bilgi amaçlı kullanılması ve mutlaka internette aile paketi alarak kullanılması gerekiyor.”

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ