logo

‘7,5 Lira ile engel aşılmaz’

Saadet Partisi Antalya İl Teşkilatı Engelli Bireylerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ramazan Metin yapmış olduğu basın açıklamasında : ‘’7,5 lira ile engel aşılmaz’’ dedi .

Ramazan Metin, nüfusumuzun artması ile birlikte ihtiyaçlarında artmış olması yerel yönetimlerden beklentileri de arttırmıştır. Siyasi iktidarlarda oluşan bu manzaraya paralel olarak yerel yönetimlerin yetkilerini çoğaltma yoluna gitmişlerdir. Yetkilerin yerel yönetim birimlerinde toplanmasının bir sonucu olarak engelliler ile ilgili politikaların oluşması başta olmak üzere onların sorunlarının çözümü konusunda özellikle de belediyeler yetkili ve görevli kılınmıştır” ifadelerini kullandı.

“Engellilerin toplumdaki yerini kabul etmek ve bunların hayatlarını kolay bir şekilde devam ettirebilmelerini sağlamak , hükümetlerin ve yerel yönetimlerin temel görevleridir” diyen Metin, “Ne var ki gerek yasal düzenlemelerin gerekse de somut olarak uygulanan politika ve yapılan çalışmaların yeterli olduğunu söylemek oldukça güçtür. Hatta neredeyse mümkün olmayacaktır.Aynı bağlamda incelediğimizde Büyükşehir Belediyemizin 2020 bütçesinde 3 milyar 450 milyon TL içerisinde sadece 300.000 lira gibi komik bir rakamı Büyükşehir Belediyemizin 2020 bütçesi içerisinde ayırmış olması bizleri sükut-u hayale uğratmıştır. Ayrılan 300.000 TL’lik bütçenin Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar çok geniş yüzölçümüne sahip yaklaşık 40.000 civarında engellinin yaşam mücadelesi verdiği Antalya’mızda engelli bireyler arasında fert başına bölünmesi durumunda yaklaşık 7,5 TL gibi komik bir rakam düşmektedir. Hangi engelli kardeşimizin, hangi yarasını saracağı  planlanarak ayrılan  bu bütçe payının hangi derde derman olacağını merak etmemek elde değil. Bunlardan mütevellit yola çıkacak olursak aslolan şey kutlamak ya da anmak gibi formaliteler değildir” şeklinde konuştu.

Saadet Partisi Antalya İl Teşkilatı Engelli Bireylerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ramazan Metin, ‘’Engelli olan insanımızın  yılda bir defa gününü kutlamak onların yaşamış oldukları  sorunu çözmez , aslolan şey sağlıklı bireyler gibi  yaşam kalitesinde yaşayabilecekleri ortamı hazırlamaktır.Bu anlamda Büyükşehir Belediyemizin hazırlamış olduğu 2020 bütçesinin tekrar gözden geçirilerek gerekli düzenlemeler yapılıp engellilere engel olacak bir bütçe değil onların engelini kaldıracak bir bütçenin Büyükşehir Meclisi onayından geçmesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Mehmet ÖZCAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ