2. el'de ateş düştü

Pandeminin etkisi ile otomobile olan talebin artmasıyla yükselişte olan 2. el piyasası son dönemde sıfır otomobil üretimindeki artış ve kampanyaların da etkisiyle düşüşe geçti. Uzmanlar, 2. el piyasasında yaşanan düşüşün yılsonuna kadar devam edeceği görüşünde

2. el'de ateş düştü
22 Aralık 2020 - 10:26
  Pandemiyle birlikte 2. el araçlarda görülen fiyat artışları Kasım ayı itibariyle düşüşe geçti. Konunun uzmanları 2. el araç fiyatlarındaki düşüşü normalleşme sürecinde fabrikaların yüksek kapasite çalışarak sıfır araç arzını karşılamasına, yapılan kampanyalara ve Türk Lirasında yaşanan değer kazanımına bağladı. 2. el araç fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan otomotiv sektöründeki satış uzmanları pandemi nedeniyle toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşların imkanları ölçüsünde araç satın aldığını, fabrikalarda yaşanan kısıtlamalardan dolayı fabrikalardaki araç üretiminin düşmesinin 2. el araç piyasasındaki fiyatları yükselttiği tespitinde bulundu.
  Kasım ayı satışları arttı
  Otomotiv satışı uzmanları,  “Kasım ayı ile birlikte sokak kısıtlamalarının başlaması, şehirler arası seyahatlerin azalmasından kaynaklı olarak otomobil ihtiyacı azaldı. Normalleşme sürecinde fabrikaların yüksek kapasiteyle çalışmaya başlaması ve sıfır araç üretiminin artmasıyla beraber daha aylar öncesinden sıfır araç bekleyen belli bir grup tüketiciler de otomobillerine kavuştu. Bu sebeple Kasım itibarıyla bir miktar düştü. Otomobil firmalarının yaptığı kampanyalar da eklenince fiyatlardaki yukarı yönlü ivmeyi aşağı doğru çevirdi” yorumunda bulundu. 
  Arz fazla 2. el’e talep az
  Satışlarda önemli bir yere sahip olan otomobil galerisi sahipleri ise, Kasım ayında yaşanan 2. el piyasasındaki düşüşü sıfır araçlarda yapılan kampanyalara bağladı. Araç satışı yapan galericiler, “Sıfır araç fiyatlarıyla 2. el araç fiyatlarındaki dengesizlik arttı. Bu makasın bu kadar çok açılması piyasayı dengesiz bir hale getirdi. Şu an piyasada çok fazla 2. el araç var” dedi. Tunç, 2. el araç fiyatlarındaki düşüşün süreceğini düşünüyor. Bir aydır hiç satış yapamadıklarını vurgulayan Tunç “Normalde ayda 20 araç satabiliyorken 40 günde yalnızca 2 araç satabildik. Bu şartlarda piyasadan da araç alamıyoruz. Lüks segmentte piyasanın 30-40 bin TL altında araç bulsak bile almıyoruz çünkü şu an piyasaya güvenmiyoruz. Zaten elimizde satış yapamadığımız için çok fazla araç var. Araç sayısı bakımından şişmiş durumdayız” ifadelerini kullandı. Otomobil satıcıları, “Son dönemde sıfır araçların daha fazla sayıda piyasaya arzı ve ikinci el araçlara yönelik artan talebin de dengeye oturmasına paralel, fiyatlarda bir düşüş yaşandı. Aralık ayı içerisinde sıfır araç kampanyalarının da artması ile ikinci el araç piyasasının stabil olacağını hatta bir miktar daha düşüş olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

  Vildan Çalcı KARA
 
Bu haber 2163 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum