logo

12 Mart 2018

ZORUNLU EĞİTİM VE ÜNİVERSİTE


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

7-8 hafta önce yazmış olduğum bu yazıya gazete köşesinde yayınlayabilmek adına ancak sıra geldi. Halkımız ve devlet olarak eğitime önem vermek istediğimiz ortadadır. Önem veriyoruz derken ipin ucunu kaçırıyor muyuz bilmem. Zorunlu temel eğitim ve üniversite ile birlikte yaklaşık ülke nüfusunun dörtte biri kadar gencimiz istese de istemese de bir şekilde okuyor. Bu zorunlu eğitim yanlışlığını hem bakanlık hem de veliler olarak yaptığımızın farkında değiliz.

Ülke nüfusunun dörtte biri üniversite dahil okullu olunca, gençliğin 23 ila 25 yaşlarına kadar yaklaşık % 98’i potansiyel tüketici demektir. İdealmiş gibi görülse de herkese üniversiteyi okutacak olursak; zaman, para, iş gücü ve sosyal işleyiş kaybı demektir. Buda devletin gelişmesinin ve ilerlemesinin en az on beş ila yirmi yıl geri kalması anlamına geliyor. Bu söylediklerime direk muhalefet etmek için bakılmazsa ne söylediğim ve neden söylediğim doğru anlaşılabilir.

Eğer eğitime ve hayata atılma zaman ve mücadelesine doğru yerden bakılmaz ise eğitim için harcanan her türlü kaynağın boşa gittiğini görürüz. Okumuş kitleye olan ihtiyaç kadar ara elemana olan ihtiyacı zamanında karşılanmadığında toplumsal zararın farkına varmalıyız. 23 yaşından sonra yirmi milyon üniversite mezunu gencimiz olsa ne olur biliyor muyuz, teorik bilgiden sonra pratik bilgi edinme yaşı geçmiş gençlik kitlesi yığınlarımız olur.

Kısacası yeniden çıraklık yapamayacağı için okumuş ama elinden yeteri kadar iş gelmeyen bir nesil düşünün. Bu halin ve okumuş insan birikiminin yıllarca devam ettiğini düşünün. Herkes mimar, herkes mühendis, herkes doktor yani herkes okumuş ama ara elman yoksunluğu var. Henüz vakit erkenken milli eğitim anlayışımızı bu açıdan da gözden geçirmeliyiz. İlk ve orta neyse de lise eğitiminin zorunlu olmaktan çıkarılması ve çocuklarımızın durumuna göre özel sektörde istihdam edilmesi gerekmektedir.

Hatta meslek liselerinin her birinin ortaokulları açılarak küçük yaşta meslek edinmesine ve liseyi bitirince hiç olmazsa mezun olduğu bölümün işinden fiili olarak elinden iş gelir halde mezun olmasını sağlamalıyız.  Liseye gitmek istemeyenler için veli ile öğretmenlerinin tavsiyesiyle küçük yaşlarda mesleğe atılmaları toplumun işleyişi açısından da iyi olacaktır. Küçük yaşta çırak olamayan bir nesil 18-19 yaşlarında çırak olamıyor.

İstemeye istemeye liseyi bitirip bu yaşa kadar çalışmamış ve çalışmanın zorluğunu gören gencimiz sudan çıkmış balık misaline dönmektedir. Bir yılda üniversiteye gidemeyenler hariç bir milyondan fazla gencimiz okumak ve meslek sahibi olmak adına üniversiteye gidiyor.

Üniversiteli işsiz sayısı her geçen yıl artarak katlanacağını bilmeliyiz. Gençlerimizi devlete kapağı atıp hiçbir iş yapmadan masa başı 4-5 bin lira beleş para hayalinden kurtarmalıyız. Gençlerimizi hayata, sanayiye, ticarete erkenden yönlendirmezsek kaybediyoruz demektir.

Hala bizim çocuk üniversite okuyacak diye, yırtınıyoruz ki herkes ve her genç için bu şart değildir. Çocuklarımızı henüz ilkokula başlamadan önce yani 3-5 yaşlarında eğilimlerini teşhis ve tespit edip yönlendirmek mümkün olacak şekilde eğitim sistemimiz düzenlenirse mükemmel olur. Bu uygulama yeni bir anlayış değil Osmanlı İmparatorluğu bunu uygulamıştı, her ne kadar bize unutturdularsa da. Çocukları kendi yetenek ve potansiyeline göre yönlendirmeliyiz. Bu vesileyle çocuklarımız kendilerini tanıyacaklar, herkes yetenek kapasite ve potansiyeline göre bir meslek seçecek, çocuklarımız istemeye istemeye okula gitmeyeceği için daha mutlu, heyecanlı, azimli, kararlı ve başarı olacaklar.

O çocuklarımızın sebep olacağı okullarda ve okul dışı hayatlarında ki kavga, dövüş, isteksizliklerinden doğan sıkıntılardan da veliler ve toplum olarak kurtulacağız. Anneler babalar daha huzurlu olacak, okullar için ve eğitim için boş yere harcadığımız milli servet ülkemizin ve milletimizin cebinde kalacak demektir. Bu vesileyle sanayide çırak kıtlığı biter, üretim artar, esnaf canlanır, ziraat, hayvancılık, ormancılık gibi ihmal ettiğimiz alanlar canlanır. Bölgesel kalkınma gerçekleşecek, Üniversite eğitimi daha kaliteli olacak, öğrenciler severek, isteyerek ve kendi yeteneklerine göre okumaları mümkün olacaktır. Eğitimin kalitesi artacak ve aynı zamanda akademik başarılar da artacaktır. Dünya çapında başarılı üniversitelerimiz olmaya başlayacaktır. Hâsılı bu konuda söylenecek daha çok şeyler var. Kısacası eğitim sistemimiz ehil insanlarımızın elinde ve gözetiminde yeniden gözden geçirilmelidir. Eğitim sistemimiz Fetöcü ve fetöcü olmayan kriptolardan temizlenmeli. Yeniden büyük Türkiye’nin inşası için gerekli adımları atmakta zaman kaybetmemeli, bilinçli ve cesur olmalıyız.

Share
1565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Demode mütevazilikler

  21 Mart 2018 YAZARLAR

  Yerel yönetim başkanları, Milletvekilleri, seçimle iş başına gelecek şahsiyetler‘Ay’dan gelmediler. Onlarda bizler gibi işlerini yaparken siyasetin uzun ve zahmetli yolculuğunun içinde olmayı tercih edenlerden oluşmaktadır. Ancak bir zaman sonra onlara ulaşmak, konuşabilmek hatta dokunmak ya da iki kelam edebilmek mevzuları Ay ile Dünya arasında ki  mesafeye dönüşebilmekte kimi zaman. Bu uzaklaşmalar sonrasında bir anda yeniden kucaklaşma, özlem ve hasret giderme rüzgârı eser ki sormayın. İşte bu gibi durumlarda tüm bu siyaset gömleğini giyenle...
 • Cennete açılan kapı Adil ve zalim idareciler

  21 Mart 2018 YAZARLAR

  Kur’an ı Kerim kitabımız der ki, “Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. Yalnız ona ibadet eder ve yalnız ondan yardım dileriz. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir. İman edip salih ameller işleyenlere, kendileri için; içinden ırmaklar akan cennetler olduğunu her zaman müjdeler. Peygamber Efendimizin (SAV) “Size iki şey bıraktım bu iki şey Allahın Kitabı, Peygamberinin sünnetidir” buyurmuşlardır. Cennetin sekiz kapısının açılmasının tanımı ve cennetin kapısından girilebileceğin...
 • İş güvenliği, kazalar sonrası hatırlanıyor

  20 Mart 2018 YAZARLAR

  İş güvenliği konusu son yıllarda yasalaşan tedbir ve kontroller ile yaşanabilecek beter sonuçları biraz olsun önlemeye yönelik ele alınmış ve yasalaştırılmış uygulamadır. Ancak ne hikmetse, sıva yapan ustanın davranışı, cam silen gündelikçinin cesareti, bir iş yerinde kullanılan bilgisayarlara ait enerji ve dahili kabloların neredeyse çalışanın başının üzerinden geçirildiği görüntüler hala daha devam etmektedir. Yasa ile yapılan kontroller oluyorsa da kontroller sonrasında her şey yine bilindiği gibi davranışa yönelmekte. O zaman da kazalar fel...
 • AFRİN VE SONRASI..

  20 Mart 2018 YAZARLAR

  Sınırımızın hemen yanı başındaki Afrin, 58 gün süren operasyon sonunda teröristlerden temizlendi.. Bayrağımızın dikildiği her yer, huzurlu ve mutlu toplumlar demektir, ancak.. Bundan sonrası önemli.. 50 bin kişilik nüfusa sahip Afrin'de, teröristlerin tuzakladığı bombalar temizlenmeye başlandı. Uzun ve yorucu bir süreç.. Hemen ardından Afrin'in yeni yapılanmasıyla ilgili Gaziantep'te toplantı yapıldı. Bu toplantıya Afrin'de yaşayan ve teröristlerden zarar gören etnik grupların ileri gelenleri, kanaat önderleri ve çok sayıda Afrinli kat...