logo

YÖNETMELİK Mİ ÜSTÜN İL MÜDÜRÜ MÜ?


Hilal Köşe Yazısı
tahir_akin_07@hotmail.com

Merak etimde Mecliste onaylanıp çıkan bir Yönetmelik mi üstün yoksa İl Müdür Yardımcısı olarak görev yapan bir görevlinin yapmış olduğu yorum mu?

Şimdiye kadar yönetmelik kanun kararnameler le hayatımız idame etmiş olduğumuzu biliyordum. Fakat dün bana aktarılan bir konu hakkında kendi yorumumu yapmasam olmaz.

Haydi, hep beraber olan bir olayı değerlendirelim.

Bilindiği üzere Mesleki yeterlilik ve Belgelendirme üzerine daha önce birçok kez haberler çıkmış köşe yazıları yazılmıştı. Hatta birçoğunun içerisinde mutlaka yer almıştım Yine tv programlarında yer almış belgesiz çalışanlarla mücadele noktasında başları çekmekteyim.

Fakat bugün aldığım bir haber ve yazı Acaba sorusu ile karşılaşmama ve kendi kendime sormama neden oldu. Yönetmeliğin dediği mi? Müdürün dediği mi? Olur sorusu kafamı kurcaladı. Ondan dolayı sizlerle de paylaşmak ve yorumlarınızı almak istedim. Muhtemelen bu yazıdan sonra yazı yazdığım kurumun hukuk müşavirliği devreye girecek. Lakin şimdiden söyleyeyim kendinizi boşa yormayınız, kelimelerimi düzenli seçtim sonucundan bişey çıkmaz, siz uğraştığınızla kalırsınız.

Haziran ayına kadar danıştığımız MYK Başka, MEB Başka, HEM başka bir şekilde gerek yorum gerekse bilgilendirme yapıyordu. Fakat Mesleki belgeler konusu Çalışma bakanlığının son yayınladığı 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı resmi gazete ile aslında netleşmiş oldu. Fakat hala arada çatlak sesler yükseliyor. Kimi devlet kurumları üstlerine vazife olmasa da yönetmelikleri kendilerine göre yorumluyor, kimileri yönetmelikleri görmezden geliyor. Ya arkadaşım, değerli büyüklerim yönetmelik ve kanunlar YO-RUM-LA-NA-MAZ. Kesin ve nettir. Birilerine göre veya işe göre değiştirilemez. Herkes te uymak ZO-RUN-DA.

Evet bugün bu konuşma ve eksik bilgi kirliliğine bir yenisi eklendi. Konuyla ilgili bilgi isteği Konuya dâhil olan ve resmi yazı ile bizi bilgilendiren ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ hoş geldiniz.

Konu şöyle: Antalya’da senelerini eğitim ve belgelendirmeye kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hareket eden özel bir kurum bazı olumsuz tabuları yakmak için resmi kurumlardan resmi yazı ile bilgi isteğinde bulunur. Bunlardan bir tanesi de Antalya ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ dür. Neden olsa inşaat denetimleri incelemeler ve inşaat sektörüyle bu kurumumuz ilgilenmektedir.

Yazının altında İl Müdür vekilinin imzası bulunmakta. Fakat cevabı okuduğumuzda kendimce yapmış olduğum yorum(Sesli düşünüyorum lütfen ya kelimelerine dikkat) İl Müdürü yardımcısı ya koltuğunu sağlama alıp gerisi önemli değil diyor, ya kanun ve yönetmeliklerden habersiz. Ya da Kanun ve yönetmelikleri takmayan bir md. Yardımcısı ile karşı karşıyayız.

Neden mi?

O koltukta oturmak vatandaşa hakkını vermek demektir. O koltukta oturmak vatandaşın hakkını kollamak demektir. Ve sayın müdürüm o koltuk ta oturmak Kanun bilmek yönetmelik bilmek ve bildiklerini aktarmak demektir. O koltuk alt birimler yanlış yaptığı takdirde düzeltmek demektir. Vatandaşa hele hele bir hanımefendiye size yönetmelik hakkında bilgi verdiğinde “Siz bize akıl veremezsiniz “ demek DE-ĞİL-DİR.

“Siz bize akıl veremezsiniz “ KELİMESİ SİZE VE TEMSİL ETTİĞİNİZ KURUMA yakışmadı. Sizden sorulan 410.03-65 sayı ve 03/10/2017 tarihli yazıda ilgi tutulan 13.04.2016 tarihinde 3 kurumun ortaklaşa imzaladığı (ki bu üç kurumdan bir tanesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dır. ) protokol hakkında bilgi almak iken siz son çıkan yönetmelikten mi be habersiniz yoksa işinize mi gelmedi veya bugün git yarın gemli demek isteniz anlayamadım. Mademki kendinizce yorum yaptınız ve 664 sayılı ve 3308 sayılı kanunlara değinebildiniz de  hadi yönetmelik o esnada aklınıza gelmedi neden sizden ricada bulunan ve yönetmeliği gözden geçirip altına 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı son yönetmeliğe de atıfta bulunmanızı isteyen hanım efendiye “Siz bize akıl veremezsiniz “ deyip yönetmeliği hiçe saydınız?

Dediğim gibi bu yazımdan sonra sayın müdür yardımcısı muhtemelen Kurumlarının veya kendisinin şahsi hukuk müşavirliğine başvurup yazımın denetimini isteyecektir yâda kendisi arayıp ikinci bir yazı ile düzeltme yapıp hanımefendiden özür dileyecektir. Bu arada değerli hukuk müşavirleri konu bana aktarıldığında aynı odada 2 hanım efendi varmış bilginize. Bu ikisi dışında ne mi olacak? Olacak olan şu kurum her hafta 1 bilgilendirme yazısı yazacak ve her haftanın sonucunda da değerli basın mensuplarımız pür dikkat olayı tarafsız ve objektif izleyeceklerdir.

MAZHAR DOĞMUŞ

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklenen Son!

  13 Aralık 2017 YAZARLAR

  Antalyaspor’la alakalı özellikle Rıza Çalımbay’ın da ayrılmasından sonra birçok defa buradan yazdık. Antalyaspor’da işler iyi gitmiyor, sıkıntı var bu gidişat takıma zarar verecek diye… Günün sonunda maalesef haklı çıktık. Hafta başında Ali Şafak Öztürk’ün basın açıklaması mail adresime düştü. Açıklamada; “Antalyaspor Spor Faaliyetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla başladığım görevimden 11 Aralık 2017 tarihi itibarıyla ayrılıyorum” demiş Öztürk. OPET üzerinden Duyuru… İlk olarak bu mailin geldiği ku...
 • MESELA KİMSENİN BÖYLE BİR HAKKI YOKTUR…

  13 Aralık 2017 YAZARLAR

  Deyip söylemeye devam edelim...Ümmetin arasında dolaşan veya ümmetin bireylerini bilgilendiren hiç bir cemaatin, hiç bir gurubun Aziz İslam'ın önüne geçme diye bir hakkı yoktur...Yine hiç kimsenin, hiç bir gurubun hakkı yoktur "hakkı  yalnız biz temsil ediyoruz" demeye...   Kalbimizde tutalım,bu konular çok dikkat edilmesi gereken konular Müslüman bireylerce...Konuşurken yazarken  sözlere kelimelere çok dikkat edilmeli,  İslam adına söz ederken hizmet edildiği sanıldığı anlatılırken...   Sahi neden insanlar bu konuları hep...
 • Zamanımız Müslümanlığı

  12 Aralık 2017 YAZARLAR

  Geçenlerde elime bir kitap geçti. Kitabın adı “Sohbet kuralları” şeklindeydi. Kitabı bir Şeyh Efendi yazmış. Gerçekten güzel konular, güzel anlatım ve güzel hazırlanmış bir kitap. Bir hamlede 44. sayfaya kadar geliverdim. Kitapta sohbetin mana ve önemi, sohbet ve sahabe, sohbet kuralları gibi önemli başlıklar altında ayet, hadis ve Asr-ı saadet olaylarından konu ile ilgili olanları anlatılmış. Kitabın kalan kısmını da bir an evvel okumak için kendi kendime karar verdim. Ancak kitabı incelerken kafama bir soru takıldı. Bu soruya cevap aradım b...
 • KARDEŞLERİM DİYE BAŞLASAM…

  12 Aralık 2017 YAZARLAR

  Kardeşlerim gelin bu gün karşılıklı konuşur gibi yazalım, öyle diyelim diyeceklerimizi desem...Olur ya belki daha iyi anlarız, daha kalpten dinleriz bir birimizi...Gözlerimiz daha bir merhamet dolu, ve insanca bakar bir birimize olur ya... Bu davranışa çok ihtiyacı var hepimizin, ve ümmetin... Nedense karşımızdakini dinleme işini hiç beceremedik, veya dinlemek istemedik bir başkasını...Dinleseydik belki onunda güzel ve kardeşçe, insanca sözleri olacaktı bize... Ama kendisinden başkasını, veya kendi efendisinden başkasını duymak isteyen...