logo

12 Ekim 2017

YÖNETMELİK Mİ ÜSTÜN İL MÜDÜRÜ MÜ?


Emine ADAM
antalyahilal1@mynet.com

Merak etimde Mecliste onaylanıp çıkan bir Yönetmelik mi üstün yoksa İl Müdür Yardımcısı olarak görev yapan bir görevlinin yapmış olduğu yorum mu?

Şimdiye kadar yönetmelik kanun kararnameler le hayatımız idame etmiş olduğumuzu biliyordum. Fakat dün bana aktarılan bir konu hakkında kendi yorumumu yapmasam olmaz.

Haydi, hep beraber olan bir olayı değerlendirelim.

Bilindiği üzere Mesleki yeterlilik ve Belgelendirme üzerine daha önce birçok kez haberler çıkmış köşe yazıları yazılmıştı. Hatta birçoğunun içerisinde mutlaka yer almıştım Yine tv programlarında yer almış belgesiz çalışanlarla mücadele noktasında başları çekmekteyim.

Fakat bugün aldığım bir haber ve yazı Acaba sorusu ile karşılaşmama ve kendi kendime sormama neden oldu. Yönetmeliğin dediği mi? Müdürün dediği mi? Olur sorusu kafamı kurcaladı. Ondan dolayı sizlerle de paylaşmak ve yorumlarınızı almak istedim. Muhtemelen bu yazıdan sonra yazı yazdığım kurumun hukuk müşavirliği devreye girecek. Lakin şimdiden söyleyeyim kendinizi boşa yormayınız, kelimelerimi düzenli seçtim sonucundan bişey çıkmaz, siz uğraştığınızla kalırsınız.

Haziran ayına kadar danıştığımız MYK Başka, MEB Başka, HEM başka bir şekilde gerek yorum gerekse bilgilendirme yapıyordu. Fakat Mesleki belgeler konusu Çalışma bakanlığının son yayınladığı 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı resmi gazete ile aslında netleşmiş oldu. Fakat hala arada çatlak sesler yükseliyor. Kimi devlet kurumları üstlerine vazife olmasa da yönetmelikleri kendilerine göre yorumluyor, kimileri yönetmelikleri görmezden geliyor. Ya arkadaşım, değerli büyüklerim yönetmelik ve kanunlar YO-RUM-LA-NA-MAZ. Kesin ve nettir. Birilerine göre veya işe göre değiştirilemez. Herkes te uymak ZO-RUN-DA.

Evet bugün bu konuşma ve eksik bilgi kirliliğine bir yenisi eklendi. Konuyla ilgili bilgi isteği Konuya dâhil olan ve resmi yazı ile bizi bilgilendiren ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ hoş geldiniz.

Konu şöyle: Antalya’da senelerini eğitim ve belgelendirmeye kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hareket eden özel bir kurum bazı olumsuz tabuları yakmak için resmi kurumlardan resmi yazı ile bilgi isteğinde bulunur. Bunlardan bir tanesi de Antalya ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ dür. Neden olsa inşaat denetimleri incelemeler ve inşaat sektörüyle bu kurumumuz ilgilenmektedir.

Yazının altında İl Müdür vekilinin imzası bulunmakta. Fakat cevabı okuduğumuzda kendimce yapmış olduğum yorum(Sesli düşünüyorum lütfen ya kelimelerine dikkat) İl Müdürü yardımcısı ya koltuğunu sağlama alıp gerisi önemli değil diyor, ya kanun ve yönetmeliklerden habersiz. Ya da Kanun ve yönetmelikleri takmayan bir md. Yardımcısı ile karşı karşıyayız.

Neden mi?

O koltukta oturmak vatandaşa hakkını vermek demektir. O koltukta oturmak vatandaşın hakkını kollamak demektir. Ve sayın müdürüm o koltuk ta oturmak Kanun bilmek yönetmelik bilmek ve bildiklerini aktarmak demektir. O koltuk alt birimler yanlış yaptığı takdirde düzeltmek demektir. Vatandaşa hele hele bir hanımefendiye size yönetmelik hakkında bilgi verdiğinde “Siz bize akıl veremezsiniz “ demek DE-ĞİL-DİR.

“Siz bize akıl veremezsiniz “ KELİMESİ SİZE VE TEMSİL ETTİĞİNİZ KURUMA yakışmadı. Sizden sorulan 410.03-65 sayı ve 03/10/2017 tarihli yazıda ilgi tutulan 13.04.2016 tarihinde 3 kurumun ortaklaşa imzaladığı (ki bu üç kurumdan bir tanesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dır. ) protokol hakkında bilgi almak iken siz son çıkan yönetmelikten mi be habersiniz yoksa işinize mi gelmedi veya bugün git yarın gemli demek isteniz anlayamadım. Mademki kendinizce yorum yaptınız ve 664 sayılı ve 3308 sayılı kanunlara değinebildiniz de  hadi yönetmelik o esnada aklınıza gelmedi neden sizden ricada bulunan ve yönetmeliği gözden geçirip altına 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı son yönetmeliğe de atıfta bulunmanızı isteyen hanım efendiye “Siz bize akıl veremezsiniz “ deyip yönetmeliği hiçe saydınız?

Dediğim gibi bu yazımdan sonra sayın müdür yardımcısı muhtemelen Kurumlarının veya kendisinin şahsi hukuk müşavirliğine başvurup yazımın denetimini isteyecektir yâda kendisi arayıp ikinci bir yazı ile düzeltme yapıp hanımefendiden özür dileyecektir. Bu arada değerli hukuk müşavirleri konu bana aktarıldığında aynı odada 2 hanım efendi varmış bilginize. Bu ikisi dışında ne mi olacak? Olacak olan şu kurum her hafta 1 bilgilendirme yazısı yazacak ve her haftanın sonucunda da değerli basın mensuplarımız pür dikkat olayı tarafsız ve objektif izleyeceklerdir.

MAZHAR DOĞMUŞ

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayrola, ne oluyor?

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Bazen insanları anlamakta zorlanırız bazen de devletleri... Hiç beklenmedik bir zamanda verilen bir tepki aslında çok şey anlatır. Verilen mesajları çözmek için de kahin olmak gerekmez. Suriye Devlet Televizyonu,rejim güçlerinin Afrin'e gireceğini saat vererek duyuruyordu. Ulusal haber kanallarından gelişmeleri takip etmek için bir kanaldan diğerine zapping yaptım. Bütün kanallarda aynı manşet... u karamsar tabloyu izleyenlerin ilk aklına gelen Suriye –Türkiye savaşının kapıda olduğudur. Önce Suriye cephesine bakalım. Suriy...
 • Bana faecebok’unu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Yalan Dünya dizisi gibi artık sosyal medya. Buna bir de Faecebok ortak olunca dizinin çekimleri uzayıp gidiyor. Yani öyle böyle değil. Yazımızın başlığı size bir deyimi hatırlattığını düşünüyorum. -Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”… İşte bunun bugünlerde ki karşılığı “Bana Faecebok ‘unu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” durumuna dönüştü. Şöyle ki. Bir kamu kurum ve kuruluşunda görev yapan müdürün birisi. Öküz mü öküz, hödük mü hödük, ne konuşmasından bi haber, ne insan ilişkilerinden bi haber. Masa’nın ve kurumun verdiği y...
 • Şiddet kime yönelik?

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  25 Kasım 1999'dan bu yana bu günün Birleşmiş Milletler'e üye birçok ülke ile Türkiye'de de "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" olarak anılıyor. Bu anlamlı günün, tüm vatandaşların, kurumların ve devletin kadına yönelik şiddetin karşısında ve şiddet mağdurunun yanında olduğunu göstermesi adına önem arz etmekte. Bizde adettendir… Özel günleri sadece bir gün hatırlarız sonra tüm yazıp çizdiklerimizi ve söylemlerimizi unutup o kınadığımız şeyleri biz yaparız. Son yıllarda ülkemizde meydana gelen hızlı sosyal değişim, ...
 • “Antalya’ya 100 Milyon EURO”

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Futbol; sadece Antalyaspor anlamına gelmiyor Antalyamız için. Aynı zamanda 100 milyon Euro’luk ek gelir anlamına da geliyor. Nasıl mı? Dünyanın önemli futbol takımlarının hazırlık çalışmaları için tercih ettiği Antalya, Nisan ayına kadar yaklaşık 1500 kamp faaliyetine ev sahipliği yapacak. FUTBOL TURİZMİ… Hani ağızlara pelesenk olmuş bir laf vardır ya “Turizmi 12 aya yaymalıyız ve turizmi çeşitlendirmeliyiz” işte bu futbol turizmi de tam buna uygun bir tanım. Turizmde ‘Deniz-Kum- Güneş’ üçgeni ile ülkemizin ve de Antalyamızın bir yere gid...