logo

YÖNETMELİK Mİ ÜSTÜN İL MÜDÜRÜ MÜ?


Hilal Köşe Yazısı
tahir_akin_07@hotmail.com

Merak etimde Mecliste onaylanıp çıkan bir Yönetmelik mi üstün yoksa İl Müdür Yardımcısı olarak görev yapan bir görevlinin yapmış olduğu yorum mu?

Şimdiye kadar yönetmelik kanun kararnameler le hayatımız idame etmiş olduğumuzu biliyordum. Fakat dün bana aktarılan bir konu hakkında kendi yorumumu yapmasam olmaz.

Haydi, hep beraber olan bir olayı değerlendirelim.

Bilindiği üzere Mesleki yeterlilik ve Belgelendirme üzerine daha önce birçok kez haberler çıkmış köşe yazıları yazılmıştı. Hatta birçoğunun içerisinde mutlaka yer almıştım Yine tv programlarında yer almış belgesiz çalışanlarla mücadele noktasında başları çekmekteyim.

Fakat bugün aldığım bir haber ve yazı Acaba sorusu ile karşılaşmama ve kendi kendime sormama neden oldu. Yönetmeliğin dediği mi? Müdürün dediği mi? Olur sorusu kafamı kurcaladı. Ondan dolayı sizlerle de paylaşmak ve yorumlarınızı almak istedim. Muhtemelen bu yazıdan sonra yazı yazdığım kurumun hukuk müşavirliği devreye girecek. Lakin şimdiden söyleyeyim kendinizi boşa yormayınız, kelimelerimi düzenli seçtim sonucundan bişey çıkmaz, siz uğraştığınızla kalırsınız.

Haziran ayına kadar danıştığımız MYK Başka, MEB Başka, HEM başka bir şekilde gerek yorum gerekse bilgilendirme yapıyordu. Fakat Mesleki belgeler konusu Çalışma bakanlığının son yayınladığı 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı resmi gazete ile aslında netleşmiş oldu. Fakat hala arada çatlak sesler yükseliyor. Kimi devlet kurumları üstlerine vazife olmasa da yönetmelikleri kendilerine göre yorumluyor, kimileri yönetmelikleri görmezden geliyor. Ya arkadaşım, değerli büyüklerim yönetmelik ve kanunlar YO-RUM-LA-NA-MAZ. Kesin ve nettir. Birilerine göre veya işe göre değiştirilemez. Herkes te uymak ZO-RUN-DA.

Evet bugün bu konuşma ve eksik bilgi kirliliğine bir yenisi eklendi. Konuyla ilgili bilgi isteği Konuya dâhil olan ve resmi yazı ile bizi bilgilendiren ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ hoş geldiniz.

Konu şöyle: Antalya’da senelerini eğitim ve belgelendirmeye kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hareket eden özel bir kurum bazı olumsuz tabuları yakmak için resmi kurumlardan resmi yazı ile bilgi isteğinde bulunur. Bunlardan bir tanesi de Antalya ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ dür. Neden olsa inşaat denetimleri incelemeler ve inşaat sektörüyle bu kurumumuz ilgilenmektedir.

Yazının altında İl Müdür vekilinin imzası bulunmakta. Fakat cevabı okuduğumuzda kendimce yapmış olduğum yorum(Sesli düşünüyorum lütfen ya kelimelerine dikkat) İl Müdürü yardımcısı ya koltuğunu sağlama alıp gerisi önemli değil diyor, ya kanun ve yönetmeliklerden habersiz. Ya da Kanun ve yönetmelikleri takmayan bir md. Yardımcısı ile karşı karşıyayız.

Neden mi?

O koltukta oturmak vatandaşa hakkını vermek demektir. O koltukta oturmak vatandaşın hakkını kollamak demektir. Ve sayın müdürüm o koltuk ta oturmak Kanun bilmek yönetmelik bilmek ve bildiklerini aktarmak demektir. O koltuk alt birimler yanlış yaptığı takdirde düzeltmek demektir. Vatandaşa hele hele bir hanımefendiye size yönetmelik hakkında bilgi verdiğinde “Siz bize akıl veremezsiniz “ demek DE-ĞİL-DİR.

“Siz bize akıl veremezsiniz “ KELİMESİ SİZE VE TEMSİL ETTİĞİNİZ KURUMA yakışmadı. Sizden sorulan 410.03-65 sayı ve 03/10/2017 tarihli yazıda ilgi tutulan 13.04.2016 tarihinde 3 kurumun ortaklaşa imzaladığı (ki bu üç kurumdan bir tanesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dır. ) protokol hakkında bilgi almak iken siz son çıkan yönetmelikten mi be habersiniz yoksa işinize mi gelmedi veya bugün git yarın gemli demek isteniz anlayamadım. Mademki kendinizce yorum yaptınız ve 664 sayılı ve 3308 sayılı kanunlara değinebildiniz de  hadi yönetmelik o esnada aklınıza gelmedi neden sizden ricada bulunan ve yönetmeliği gözden geçirip altına 11 Mayıs 2017 tarih 300063 sayılı son yönetmeliğe de atıfta bulunmanızı isteyen hanım efendiye “Siz bize akıl veremezsiniz “ deyip yönetmeliği hiçe saydınız?

Dediğim gibi bu yazımdan sonra sayın müdür yardımcısı muhtemelen Kurumlarının veya kendisinin şahsi hukuk müşavirliğine başvurup yazımın denetimini isteyecektir yâda kendisi arayıp ikinci bir yazı ile düzeltme yapıp hanımefendiden özür dileyecektir. Bu arada değerli hukuk müşavirleri konu bana aktarıldığında aynı odada 2 hanım efendi varmış bilginize. Bu ikisi dışında ne mi olacak? Olacak olan şu kurum her hafta 1 bilgilendirme yazısı yazacak ve her haftanın sonucunda da değerli basın mensuplarımız pür dikkat olayı tarafsız ve objektif izleyeceklerdir.

MAZHAR DOĞMUŞ

Share
95 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TAMAM CAMİLERİ İNŞA EDELİM DE YA İNSANI?

  21 Ekim 2017 YAZARLAR

  Artık neredeyse bir alışkanlık haline geldi "iki hafta da bir" yeni camiler inşa etmek, ya da yurt dışında inşa edilecek camiler için, yine camilerde ahaliden yardımlar toplanıyor...Elbette bu işlere karşı çıkmak, böyle olmamalı demek  aklımızdan geçmez, zira bilenlerdeniz camiler ümmetin ve sonra şehirlerin parlayan, ve insanlara ışık saçan ana merkezlerdir, nasıl itiraz edilir öyleyse?   Öyle olmaları gerekir, ama ve lakin "öyleler mi acaba?" diye, yine bir soru atmayalım mı ortaya? Sahi Aziz Allah'ın evi olarak kabul edilen camile...
 • SERVET SAHİBİ OLUNCA YA DA GÜÇ…..?

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canımızı sıkacak  bir kaç soru ile başlayalım isterseniz...Aslında can sıkmak iyidir, can sıkmak  bu gidişle halimiz ne olacak diye ortalığa ses bırakmaktır...Doğru büyük iddia sahipleriyiz çoğumuz...İyi adamlar iyi kadınlar ve  iyi iman etmiş kişileriz kendimizce...   Ama ve lakin sormayalım mı "neden zamanla sahip olduğumuz servet ve güç" biz insanları kulluk iddiasında bulunan kadınları erkekleri daha çok Aziz Allah'tan uzaklaştırıyor...Var mı uzaklaşmıyorlar diyen mesela?   Neden daha az merhametli oluyor insan se...
 •  “Antalyaspor Rıza Hocayı Arar Mı?’”

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Evet soru basit Antalyaspor Rıza Hocayı arar mı? Çoğunuzun kesinlikle “ARAYACAK” dediğini duyar gibiyim. Ben de aynı görüşteyim… Peki soruyu bir de şöyle soralım dilerseniz; Süper Lig’de bir takımınız var siz onun başkanısızın ve yeni bir teknik direktör arayışınız var üstelik yerli bir hoca arıyorsunuz kimi tercih edersiniz? Tabi ki Rıza Çalımbay değil mi?… Zaten Trabzon da ayağına gelen fırsatı tepmedi. Antalyasporun neredeyse zorla gönderdiği Rıza Hocayı deyim yerindeyse kaptı. Bundan bir gün önce, teknik direktör Ersun Yanal ile yolların...
 • CANI ÇIKSIN BÖYLE SİSTEMİN….

  19 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canını acıttılar ülkenin, ve insanın canını acıttılar,Şırnak halkının canını acıttılar...Yine onlarca çocuk yetim, bir çok kadın  eşsiz dul kaldı...Ve anneler babalar büyük acı yaşadı oğullarının arkasından, ama duyan da olmadı...Zaten hiç duymak ve sorumluluk almak istemediler böyle  olaylarda şanlı şöhretli yetkililer...   Anladınız mı Şırnak ta meydana gelen Maden faciasından söz ediyorum...Hani  evvelki gün Şırnak ta maden ocağı çökmüş ve 7 işçi göçük altında kalarak ölmüştü ya, ondan işte...Olayı haber veren haberciler, son...