logo

10 Ekim 2017

Yeni parti de neymiş


Cengiz Savaşeri
cengizsavaseri07@gmail.com

Yargıtay’ın listesine göre Türkiye’de 92 adet siyasi parti var. Bu partilerin binaları, tabelaları var mı bilmem. Listede olduklarına göre varlar.

Tüzüklerini okumaya kalksak sabahlamamız lazım. Zaten tüm partilerin tüzükleri aşağı yukarı birbirine benzer. Hepsi adaletten, insan haklarından, demokrasiden, özgürlükten falan bahseder. Meclise girmeyi başarmış partiler dışında, seçim sistemini hemen hepsi eleştirir. Barajı aşağı çekmeyi savunur. Kimilerinde eş başkanlık vardır. Hani gücenme olmasın, bölünme olmasın kabilinden eş başkanlıklar oluşturulmuş. En son kurulan parti 2016 da kurulmuş olan Osmanlı Partisi olmuş.

Daha ne adlarda kurulmuş partiler var. Bunlardan 30 civarı ideolojik partiler. Aralarında ayrılıkçı ve etnik kültürleri savunan var. 30 civarı ise muhafazakâr veya toplumda sağ olarak veya dindar tabir edilen partiler. Listenin geri kalanlarını aşağı yukarı adları duyulmuş partiler oluşturuyor.

Cumhuriyet tarihimizde iktidar olmuş veya iktidar ortağı olmuş partilerimizi biliyoruz. Bazıları buhar olsa da adları kaldı. Alınır satılır bir şey olsa bu işin ticaretini yapan da olacak belki ama maalesef o da yok. Bu parti kurma işlerine DEMOKRASİNİN GEREĞİ diyen çok.

Son zamanlarda AKŞENER hareketi veya KONGRECİLER olarak söylenen ekibin yeni parti hazırlıklarını biliyoruz. Demokrasi olduğuna göre ve Anayasamızda yeri olduğuna göre bu partiyi kurmak için yola çıkanlara söz söylemek doğru olmaz elbet. MHP de kongre yapmak isteyen bu guruba teveccüh de artmış durumda. MHP il ve ilçelerinde görevden alınanların veya genel merkezlerinin uygulamalarını tasvip etmeyenlerin birçoğu bu yeni partide yer alıyor. Bizim gibi, bazı vatandaşların ise kafası iyice karışık. Tüzüklerinde demokrasiyi savunan partilerin birçoğu, özellikle de TBMM ye girip çıkabilenler bu konudan hoşnut olmamış gibi. Anadolu da İCAT ÇIKARMA denildiği gibi bu yeni kurulan partiyi sanki ‘icat çıkarmış’ gibi görüyorlar.

Belki bu görüş, kendi partilerine yakınlık duyanların tepkisidir. Yoksa o kadar siyasi tecrübeye sahip uzun yıllar ülke yönetiminde bulunmuş BÜYÜK ADAMLAR, demokrasiye olan bağlılıklarından, yeni kurulacak bir partiye tepki duymazlar diye düşünüyorum. Siyaset bir nevi yarış olduğundan, vatandaşlarımız da kendisini en iyi ikna edene oy vereceğinden, bence hiç sıkıntı yok.

Halk dilinde ‘içkilli mi dingildili mi’ öyle bir laf denirdi. Siyaseten İÇKİLLİ olanların olması doğaldır. Aklıma Ajda Pekkan’ın EUROVİZYON şarkı yarışmasındaki AMAN PETROL CANIM PETROL adlı şarkısı geldi.

Bir müzisyen çıksa da AMAN KOLTUK, CANIM KOLTUK dizeleriyle bir şarkı bestelese bence tutar.

Etiketler: » » » » » »
Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayrola, ne oluyor?

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Bazen insanları anlamakta zorlanırız bazen de devletleri... Hiç beklenmedik bir zamanda verilen bir tepki aslında çok şey anlatır. Verilen mesajları çözmek için de kahin olmak gerekmez. Suriye Devlet Televizyonu,rejim güçlerinin Afrin'e gireceğini saat vererek duyuruyordu. Ulusal haber kanallarından gelişmeleri takip etmek için bir kanaldan diğerine zapping yaptım. Bütün kanallarda aynı manşet... u karamsar tabloyu izleyenlerin ilk aklına gelen Suriye –Türkiye savaşının kapıda olduğudur. Önce Suriye cephesine bakalım. Suriy...
 • Bana faecebok’unu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Yalan Dünya dizisi gibi artık sosyal medya. Buna bir de Faecebok ortak olunca dizinin çekimleri uzayıp gidiyor. Yani öyle böyle değil. Yazımızın başlığı size bir deyimi hatırlattığını düşünüyorum. -Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”… İşte bunun bugünlerde ki karşılığı “Bana Faecebok ‘unu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” durumuna dönüştü. Şöyle ki. Bir kamu kurum ve kuruluşunda görev yapan müdürün birisi. Öküz mü öküz, hödük mü hödük, ne konuşmasından bi haber, ne insan ilişkilerinden bi haber. Masa’nın ve kurumun verdiği y...
 • Şiddet kime yönelik?

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  25 Kasım 1999'dan bu yana bu günün Birleşmiş Milletler'e üye birçok ülke ile Türkiye'de de "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" olarak anılıyor. Bu anlamlı günün, tüm vatandaşların, kurumların ve devletin kadına yönelik şiddetin karşısında ve şiddet mağdurunun yanında olduğunu göstermesi adına önem arz etmekte. Bizde adettendir… Özel günleri sadece bir gün hatırlarız sonra tüm yazıp çizdiklerimizi ve söylemlerimizi unutup o kınadığımız şeyleri biz yaparız. Son yıllarda ülkemizde meydana gelen hızlı sosyal değişim, ...
 • “Antalya’ya 100 Milyon EURO”

  23 Şubat 2018 YAZARLAR

  Futbol; sadece Antalyaspor anlamına gelmiyor Antalyamız için. Aynı zamanda 100 milyon Euro’luk ek gelir anlamına da geliyor. Nasıl mı? Dünyanın önemli futbol takımlarının hazırlık çalışmaları için tercih ettiği Antalya, Nisan ayına kadar yaklaşık 1500 kamp faaliyetine ev sahipliği yapacak. FUTBOL TURİZMİ… Hani ağızlara pelesenk olmuş bir laf vardır ya “Turizmi 12 aya yaymalıyız ve turizmi çeşitlendirmeliyiz” işte bu futbol turizmi de tam buna uygun bir tanım. Turizmde ‘Deniz-Kum- Güneş’ üçgeni ile ülkemizin ve de Antalyamızın bir yere gid...