logo

10 Ekim 2017

Yeni parti de neymiş


Cengiz Savaşeri
cengizsavaseri07@gmail.com

Yargıtay’ın listesine göre Türkiye’de 92 adet siyasi parti var. Bu partilerin binaları, tabelaları var mı bilmem. Listede olduklarına göre varlar.

Tüzüklerini okumaya kalksak sabahlamamız lazım. Zaten tüm partilerin tüzükleri aşağı yukarı birbirine benzer. Hepsi adaletten, insan haklarından, demokrasiden, özgürlükten falan bahseder. Meclise girmeyi başarmış partiler dışında, seçim sistemini hemen hepsi eleştirir. Barajı aşağı çekmeyi savunur. Kimilerinde eş başkanlık vardır. Hani gücenme olmasın, bölünme olmasın kabilinden eş başkanlıklar oluşturulmuş. En son kurulan parti 2016 da kurulmuş olan Osmanlı Partisi olmuş.

Daha ne adlarda kurulmuş partiler var. Bunlardan 30 civarı ideolojik partiler. Aralarında ayrılıkçı ve etnik kültürleri savunan var. 30 civarı ise muhafazakâr veya toplumda sağ olarak veya dindar tabir edilen partiler. Listenin geri kalanlarını aşağı yukarı adları duyulmuş partiler oluşturuyor.

Cumhuriyet tarihimizde iktidar olmuş veya iktidar ortağı olmuş partilerimizi biliyoruz. Bazıları buhar olsa da adları kaldı. Alınır satılır bir şey olsa bu işin ticaretini yapan da olacak belki ama maalesef o da yok. Bu parti kurma işlerine DEMOKRASİNİN GEREĞİ diyen çok.

Son zamanlarda AKŞENER hareketi veya KONGRECİLER olarak söylenen ekibin yeni parti hazırlıklarını biliyoruz. Demokrasi olduğuna göre ve Anayasamızda yeri olduğuna göre bu partiyi kurmak için yola çıkanlara söz söylemek doğru olmaz elbet. MHP de kongre yapmak isteyen bu guruba teveccüh de artmış durumda. MHP il ve ilçelerinde görevden alınanların veya genel merkezlerinin uygulamalarını tasvip etmeyenlerin birçoğu bu yeni partide yer alıyor. Bizim gibi, bazı vatandaşların ise kafası iyice karışık. Tüzüklerinde demokrasiyi savunan partilerin birçoğu, özellikle de TBMM ye girip çıkabilenler bu konudan hoşnut olmamış gibi. Anadolu da İCAT ÇIKARMA denildiği gibi bu yeni kurulan partiyi sanki ‘icat çıkarmış’ gibi görüyorlar.

Belki bu görüş, kendi partilerine yakınlık duyanların tepkisidir. Yoksa o kadar siyasi tecrübeye sahip uzun yıllar ülke yönetiminde bulunmuş BÜYÜK ADAMLAR, demokrasiye olan bağlılıklarından, yeni kurulacak bir partiye tepki duymazlar diye düşünüyorum. Siyaset bir nevi yarış olduğundan, vatandaşlarımız da kendisini en iyi ikna edene oy vereceğinden, bence hiç sıkıntı yok.

Halk dilinde ‘içkilli mi dingildili mi’ öyle bir laf denirdi. Siyaseten İÇKİLLİ olanların olması doğaldır. Aklıma Ajda Pekkan’ın EUROVİZYON şarkı yarışmasındaki AMAN PETROL CANIM PETROL adlı şarkısı geldi.

Bir müzisyen çıksa da AMAN KOLTUK, CANIM KOLTUK dizeleriyle bir şarkı bestelese bence tutar.

Etiketler: » » » » » »
Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TAMAM CAMİLERİ İNŞA EDELİM DE YA İNSANI?

  21 Ekim 2017 YAZARLAR

  Artık neredeyse bir alışkanlık haline geldi "iki hafta da bir" yeni camiler inşa etmek, ya da yurt dışında inşa edilecek camiler için, yine camilerde ahaliden yardımlar toplanıyor...Elbette bu işlere karşı çıkmak, böyle olmamalı demek  aklımızdan geçmez, zira bilenlerdeniz camiler ümmetin ve sonra şehirlerin parlayan, ve insanlara ışık saçan ana merkezlerdir, nasıl itiraz edilir öyleyse?   Öyle olmaları gerekir, ama ve lakin "öyleler mi acaba?" diye, yine bir soru atmayalım mı ortaya? Sahi Aziz Allah'ın evi olarak kabul edilen camile...
 • SERVET SAHİBİ OLUNCA YA DA GÜÇ…..?

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canımızı sıkacak  bir kaç soru ile başlayalım isterseniz...Aslında can sıkmak iyidir, can sıkmak  bu gidişle halimiz ne olacak diye ortalığa ses bırakmaktır...Doğru büyük iddia sahipleriyiz çoğumuz...İyi adamlar iyi kadınlar ve  iyi iman etmiş kişileriz kendimizce...   Ama ve lakin sormayalım mı "neden zamanla sahip olduğumuz servet ve güç" biz insanları kulluk iddiasında bulunan kadınları erkekleri daha çok Aziz Allah'tan uzaklaştırıyor...Var mı uzaklaşmıyorlar diyen mesela?   Neden daha az merhametli oluyor insan se...
 •  “Antalyaspor Rıza Hocayı Arar Mı?’”

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Evet soru basit Antalyaspor Rıza Hocayı arar mı? Çoğunuzun kesinlikle “ARAYACAK” dediğini duyar gibiyim. Ben de aynı görüşteyim… Peki soruyu bir de şöyle soralım dilerseniz; Süper Lig’de bir takımınız var siz onun başkanısızın ve yeni bir teknik direktör arayışınız var üstelik yerli bir hoca arıyorsunuz kimi tercih edersiniz? Tabi ki Rıza Çalımbay değil mi?… Zaten Trabzon da ayağına gelen fırsatı tepmedi. Antalyasporun neredeyse zorla gönderdiği Rıza Hocayı deyim yerindeyse kaptı. Bundan bir gün önce, teknik direktör Ersun Yanal ile yolların...
 • CANI ÇIKSIN BÖYLE SİSTEMİN….

  19 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canını acıttılar ülkenin, ve insanın canını acıttılar,Şırnak halkının canını acıttılar...Yine onlarca çocuk yetim, bir çok kadın  eşsiz dul kaldı...Ve anneler babalar büyük acı yaşadı oğullarının arkasından, ama duyan da olmadı...Zaten hiç duymak ve sorumluluk almak istemediler böyle  olaylarda şanlı şöhretli yetkililer...   Anladınız mı Şırnak ta meydana gelen Maden faciasından söz ediyorum...Hani  evvelki gün Şırnak ta maden ocağı çökmüş ve 7 işçi göçük altında kalarak ölmüştü ya, ondan işte...Olayı haber veren haberciler, son...