logo

10 Ekim 2017

Yeni parti de neymiş


Cengiz Savaşeri
cengizsavaseri07@gmail.com

Yargıtay’ın listesine göre Türkiye’de 92 adet siyasi parti var. Bu partilerin binaları, tabelaları var mı bilmem. Listede olduklarına göre varlar.

Tüzüklerini okumaya kalksak sabahlamamız lazım. Zaten tüm partilerin tüzükleri aşağı yukarı birbirine benzer. Hepsi adaletten, insan haklarından, demokrasiden, özgürlükten falan bahseder. Meclise girmeyi başarmış partiler dışında, seçim sistemini hemen hepsi eleştirir. Barajı aşağı çekmeyi savunur. Kimilerinde eş başkanlık vardır. Hani gücenme olmasın, bölünme olmasın kabilinden eş başkanlıklar oluşturulmuş. En son kurulan parti 2016 da kurulmuş olan Osmanlı Partisi olmuş.

Daha ne adlarda kurulmuş partiler var. Bunlardan 30 civarı ideolojik partiler. Aralarında ayrılıkçı ve etnik kültürleri savunan var. 30 civarı ise muhafazakâr veya toplumda sağ olarak veya dindar tabir edilen partiler. Listenin geri kalanlarını aşağı yukarı adları duyulmuş partiler oluşturuyor.

Cumhuriyet tarihimizde iktidar olmuş veya iktidar ortağı olmuş partilerimizi biliyoruz. Bazıları buhar olsa da adları kaldı. Alınır satılır bir şey olsa bu işin ticaretini yapan da olacak belki ama maalesef o da yok. Bu parti kurma işlerine DEMOKRASİNİN GEREĞİ diyen çok.

Son zamanlarda AKŞENER hareketi veya KONGRECİLER olarak söylenen ekibin yeni parti hazırlıklarını biliyoruz. Demokrasi olduğuna göre ve Anayasamızda yeri olduğuna göre bu partiyi kurmak için yola çıkanlara söz söylemek doğru olmaz elbet. MHP de kongre yapmak isteyen bu guruba teveccüh de artmış durumda. MHP il ve ilçelerinde görevden alınanların veya genel merkezlerinin uygulamalarını tasvip etmeyenlerin birçoğu bu yeni partide yer alıyor. Bizim gibi, bazı vatandaşların ise kafası iyice karışık. Tüzüklerinde demokrasiyi savunan partilerin birçoğu, özellikle de TBMM ye girip çıkabilenler bu konudan hoşnut olmamış gibi. Anadolu da İCAT ÇIKARMA denildiği gibi bu yeni kurulan partiyi sanki ‘icat çıkarmış’ gibi görüyorlar.

Belki bu görüş, kendi partilerine yakınlık duyanların tepkisidir. Yoksa o kadar siyasi tecrübeye sahip uzun yıllar ülke yönetiminde bulunmuş BÜYÜK ADAMLAR, demokrasiye olan bağlılıklarından, yeni kurulacak bir partiye tepki duymazlar diye düşünüyorum. Siyaset bir nevi yarış olduğundan, vatandaşlarımız da kendisini en iyi ikna edene oy vereceğinden, bence hiç sıkıntı yok.

Halk dilinde ‘içkilli mi dingildili mi’ öyle bir laf denirdi. Siyaseten İÇKİLLİ olanların olması doğaldır. Aklıma Ajda Pekkan’ın EUROVİZYON şarkı yarışmasındaki AMAN PETROL CANIM PETROL adlı şarkısı geldi.

Bir müzisyen çıksa da AMAN KOLTUK, CANIM KOLTUK dizeleriyle bir şarkı bestelese bence tutar.

Etiketler: » » » » » »
Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklenen Son!

  13 Aralık 2017 YAZARLAR

  Antalyaspor’la alakalı özellikle Rıza Çalımbay’ın da ayrılmasından sonra birçok defa buradan yazdık. Antalyaspor’da işler iyi gitmiyor, sıkıntı var bu gidişat takıma zarar verecek diye… Günün sonunda maalesef haklı çıktık. Hafta başında Ali Şafak Öztürk’ün basın açıklaması mail adresime düştü. Açıklamada; “Antalyaspor Spor Faaliyetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak 30 Haziran 2016 tarihi itibarıyla başladığım görevimden 11 Aralık 2017 tarihi itibarıyla ayrılıyorum” demiş Öztürk. OPET üzerinden Duyuru… İlk olarak bu mailin geldiği ku...
 • MESELA KİMSENİN BÖYLE BİR HAKKI YOKTUR…

  13 Aralık 2017 YAZARLAR

  Deyip söylemeye devam edelim...Ümmetin arasında dolaşan veya ümmetin bireylerini bilgilendiren hiç bir cemaatin, hiç bir gurubun Aziz İslam'ın önüne geçme diye bir hakkı yoktur...Yine hiç kimsenin, hiç bir gurubun hakkı yoktur "hakkı  yalnız biz temsil ediyoruz" demeye...   Kalbimizde tutalım,bu konular çok dikkat edilmesi gereken konular Müslüman bireylerce...Konuşurken yazarken  sözlere kelimelere çok dikkat edilmeli,  İslam adına söz ederken hizmet edildiği sanıldığı anlatılırken...   Sahi neden insanlar bu konuları hep...
 • Zamanımız Müslümanlığı

  12 Aralık 2017 YAZARLAR

  Geçenlerde elime bir kitap geçti. Kitabın adı “Sohbet kuralları” şeklindeydi. Kitabı bir Şeyh Efendi yazmış. Gerçekten güzel konular, güzel anlatım ve güzel hazırlanmış bir kitap. Bir hamlede 44. sayfaya kadar geliverdim. Kitapta sohbetin mana ve önemi, sohbet ve sahabe, sohbet kuralları gibi önemli başlıklar altında ayet, hadis ve Asr-ı saadet olaylarından konu ile ilgili olanları anlatılmış. Kitabın kalan kısmını da bir an evvel okumak için kendi kendime karar verdim. Ancak kitabı incelerken kafama bir soru takıldı. Bu soruya cevap aradım b...
 • KARDEŞLERİM DİYE BAŞLASAM…

  12 Aralık 2017 YAZARLAR

  Kardeşlerim gelin bu gün karşılıklı konuşur gibi yazalım, öyle diyelim diyeceklerimizi desem...Olur ya belki daha iyi anlarız, daha kalpten dinleriz bir birimizi...Gözlerimiz daha bir merhamet dolu, ve insanca bakar bir birimize olur ya... Bu davranışa çok ihtiyacı var hepimizin, ve ümmetin... Nedense karşımızdakini dinleme işini hiç beceremedik, veya dinlemek istemedik bir başkasını...Dinleseydik belki onunda güzel ve kardeşçe, insanca sözleri olacaktı bize... Ama kendisinden başkasını, veya kendi efendisinden başkasını duymak isteyen...