logo

Yeni paket beklentisi

 

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, gayrimenkul sektöründe işlerin kötüye gittiğini belirtti.

Gayrimenkul sektörü bir türlü eski hareketli günlerine geri dönemiyor. Sektörle ilgili bu yıl yayımlanan tüm veriler, geçmiş yıllara oranla sektörde hissedilir oranda gerileme yaşandığına işaret ediyor. Maliyetlerin artması ve mevcut piyasa şartlarında ötürü sektörün sıkıntısının süreceği tahmin ediliyor.
Maliyetler artış gösterdi
İnşaat maliyet endekslerindeki artışa dikkat çeken Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı Çağlar, “İnşaat maliyetleri bu yılın Mart ayında Şubat’a oranla yüzde 1,47 yükseldi. Maliyet endeksindeki yükseliş, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 26,95 arttı. Malzeme endeksinde de bir artış söz konusu. Şubat ayına oranla mart ayında malzeme endeksi yüzde 2,02, işçilik endeksi yüzde 0,27, 2018’in Mart ayına oranla yüzde 27,16, işçilik endeksi yüzde 26,48 yükseldi. Bina inşaatı maliyet endeksine baktığımız da bir önceki aya göre yüzde 1,27’lik  bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,97’lik yükseliş söz konusu.Bina inşaat maliyetlerinde, bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,83, işçilik endeksi yüzde 0,11 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı dönemine oranla  malzeme endekslerinde yüzde 27,12, işçilik endekslerinde yüzde 26,66 artış var” dedi.

Antalya ilk 5’te
Yapı İzin İstatistikleriyle de ilgili bilgilendirmelerde bulunan Başkan Çağlar, “Bu yıl, Ocak-Mart döneminde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde düşüş söz konusu oldu. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2019 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 42,5, yüzölçümü yüzde 37,7, değeri yüzde 19,8, daire sayısı yüzde 45,9 azaldı. Bu yıl, Ocak-Mart arasında 8,6 milyon metrakare konut, 7,6 milyon metrekare konut dışı ve 3,5 milyon metrekare olmak üzere toplamda yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümü 19,7 milyon metrekare oldu. Kullanım amacına göre 11,5 milyon metrekareyle en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip olurken bunu, 2,6 milyon metrekareyle kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izledi. Söz konusu dönemde Antalya’da 394 bina inşaatı gerçekleşti. Bu inşaatların yüzölçümü 816 bin 749 metrekare olurken değerleri 1 milyar 196 milyon 740 bin liranın üzerine çıktı. Antalya’da bu yılın ilk üç ayıda toplam yapı ruhsatı verilen daire sayısı 3 bin 105 oldu. Daire sayılarına göre İstanbul 13 bin 668 adetlele en yüksek paya sahip oldu. Mega kenti 4 bin 375 adetle İzmir,3 bin 783 adetle Konya, 3 bin 683 adetle Ankara ve 3 bin 105 adetle Antalya izledi.Yapı kullanma izin belgesine göre 2019 Ocak-Mart döneminde ilimizdeki bina sayısı bin 113 olurken daire sayısı 7 bin 946 oldu. Yapıların toplam yüzölçümüne göre 3,6 milyon metrekareyle İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u, 1,4 milyon metrekareyle Ankara, 1,2 milyon Konya. 867 bin metrekareyle İzmir, 816 bin metrekareyle Antalya takip etti” şeklinde konuştu.

Satışlar durma noktasında
Konut satışlarında yaşanan düşüşe de dikkat çeken Çağlar,Ülke genelinde konut sektöründe bir durgunluk yaşanıyor.İpotekli satışlar bu yılın Nisan ayında 2018’in aynı dönemine oranla yüzde 61 oranında düşüş gösterdi. Kentimizde geçen yılın Nisan ayında bin 179 ipotekli satış olurken 2019 Nisan ayında bu sayısı 508’e geriledi. Antalya’da, geçtiğimiz yılın ilk dört ayında 19 bin 830 konut satışı gerçekleşirken bu yılın aynı döneminde sayı yaklaşık 3 bin konut daha aşağı düştü. Sektördeki durgunluğun atlatılması için konut kredisi faiz oranlarının düşmesi gerekiyor. Sadece bu yetmez. Bunun yanında mevduat faizleri yüzde 25’lere ulaştı. Bu durumda kimse konuta yatırım yapmaya yönelmiyor. Bir konut sahibi olan insanlar, yatırım amaçlı ikinci bir konut alma ihtiyacı hissetmezken ellerindeki birikimlerini dolar ya da mevduat hesaplarında değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Bunun sonucunda da sektörde durgunluk kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle mevcuduat faizleri düşürülemiyorsa dahi konut kredisi faiz oranlarında bir düzenleme gerekiyor. Bazı bankalar ve STK’lar bu konuyla ilgili adımlar attı; fakat bu adımlar piyasa genelinde yer alan tüm kurum-kuruluşlara yayılmadığı sürece konut sektöründeki durgunluk aşılamayacak gibi görünüyor. Bunun haricinde daire fiyatlarında bir düşüy yok. Sıkışanlar düşük fiyatlara ellerindeki konutları satmak zorunda kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ