logo

29 Kasım 2016

Yeni Emek marka olacak

11

ROMENLER KÖŞEYİ DÖNDÜ
Yeni Emek Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Dönüşüm projesi için müteahhitlerin tekliflerinin değerlendirildiğini söyleyen Mahalle Muhtarı Ramazan Bıçak, 115 dönümlük alanda 565 hak sahibi olduğunu, Nisan ayında kazmanın vurulmasının planlandığını söyledi. Bıçak, “Proje uygulanıp vatandaşlarımız evlerine yerleştikleri zaman Yeni Emek mahallesini Romen mahallesi görenlerin yüzü kızaracak. Romen vatandaşlar da sonuçta bu bölgede hak sahibidir. Bize ne olacaksa onlara da o olacak. Romen vatandaşlar da ticari anlamda büyük paralar kazandı. Arsası olanlar ne kadar doğru bir yatırım yaptıklarını anlayacak” diye konuştu.

ARTIK ÇİFT KANAT UÇUYOR
Eskiden Yeni Emek’te 150-200 bin liraya 300 metrekare arsa satıldığını hatırlatan Muhtar Bıçak, “Şimdi mülk sahibi bu arsaya 3 daire yapacak. Her dairenin değeri de en az 250 bin lira olacak. Yani toplamda 750 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkacak. Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’ne aday iken, ‘Kepez Belediyesi’nin yaptığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başka partiden olması dolayısıyla engellendiği projeler ortada. 5 sene boyunca Kepez, adeta tek kanatlı uçan kuş gibi çalıştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni alarak Kepez’i daha rahat uçuracağız’ demişti. Artık Kepez’de güvercin çift kanatla uçuyor” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısında, Yeni Emek Mahallesi’nin bir kısmı için hazırlanan ve oy çokluğu ile kabul edilen 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planı revizyonu ile ilgili süreç tüm hızıyla sürüyor. Emek Mahallesi’nin bir kısmında site tarzı yapılaşmayı getiren imar revizyonu oy çokluğu ile kabul edildi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, imar revizyonunu, vatandaşlarla birebir görüşerek hazırladıklarını ve bu kentsel planın Antalya’ya örnek olacağını söylemişti.

İmar Planı revizyonuyla Yeni Emek Mahallesi’nin doğu kısmında parseller adalar haline getirildi. Emsal 0.60’dan, ilave katsayılarla birlikte 1.50’ye çıkarıldı. Parsel adalarında okul, park gibi sosyal donatılar merkeze toplanırken 115 dönümlük arazide gerçekleşecek Kentsel Dönüşümün 565 hak sahibini ve yaklaşık 1000 kişiyi kapsadığı binaların giriş artı 9 kat olmak üzere 10 katlı planlanacağı öğrenildi. Mülkiyet sahipleri, inşaat firmalarıyla anlaşarak binaları kendi yaptıracak. Hak sahipleri mevzuattaki kentsel dönüşümün haklarından da faydalanmak suretiyle evler bitene kadar kira yardımı alacak.

Kentsel Dönüşümün Kepez’de ve Antalya’da ilk kez uygulanacağı mahalle olduklarını söyleyen Yeni Emek Mahalle Muhtarı Ramazan Bıçak, Mahallenin 4’te birinin yeniden yapılandığını Kentsel Dönüşüm tamamlandığında modern bir ortamda 1800 daire ve 750 dükkanın ortaya çıkacağını belirtti.

Bıçak, “Yaklaşık 1 yıl önce süreç başladı. Mahallede yapılan referandum sonucunda yüzde 92 oy ile vatandaşlarımız sunulan Kentsel Dönüşüm projesini kabul etti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü’nün yanı sıra Kepez Başkan Yardımcısı Mustafa Sağdur, Kentsel Tasarım Müdürü Barış Soykam ve imardaki diğer sorumlular bize yardımcı oldular. Sürecin sonuna geldik. Askı süreci bitti. İtiraz etme süresi de geçti. Resmi işlemlerin sonuna geldik. Aralık ayının 15’inde resmi çapları ve kadastro uygulamaları bitiyor. Allah razı olsun. Yakında hisseli tapular dağıtılacak. Yılbaşından sonra iş hızlanacak. Nisan ayında kazmayı vurmayı planlıyoruz. İnanıyorum ki Yeni Emek mahallesine yakışır bir Kentsel Dönüşüm ortaya çıkacak” dedi.

Mahalle sakinlerine müteahhitlerle anlaşma hakkı tanınmasının doğru olduğunu savunan ve şu an teklifleri görüştüklerini söyleyen Muhtar Ramazan Bıçak, bu konuda vatandaşın kararının her şeyden üstün olduğunu, tıpkı referandumda olduğu gibi bu konuda da çoğunluğun kararına uyacaklarını belirtti. Bıçak, “3 Müteahhit firmadan teklif geldi. Muhtar şu firmaya yönlendiriyor, muhtar şuraya para kazandırıyor demesinler diye ben tüm vatandaşlara teklifleri sundum. Ada ada olduğu için her ada için gelen teklife göre vatandaşa sunacağız. Vatandaşlarımız da kat karşılığı müteahhitlerle anlaşacaklar. Onların tercihlerinin başımızın üstünde yeri var” diye konuştu.

Bıçak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “3 ayrı projeyi sunacağız. Referandum yaparak genel çoğunluk kimi tercih ederse ona işi yaptıracağız. Yüzde 50 emsalin artında teklifi kabul etmiyoruz. Mahallemizin konumu ve yerlerin değerlerine bakıldığında cazip gelmiyor. Hakan Tütüncü başkanımız diğer mahallelerdeki toplantılarında hep bizim mahalleyi örnek gösteriyor. Çürüksüz ceviz olmaz diye bir söz vardır. İlla ki hayırcılar çıkacaktır. İstemeyenler de var. Kentsel dönüşüm kanununda da üçte iki çoğunluğun onayı yetiyor. Şu an zaten dava açan filan da yok. Devletimiz bunun önünü açtı. Bir an önce bu iş çözüme kavuşsun diye uğraşıyoruz. Proje uygulanıp vatandaşlarımız evlerine yerleştikleri zaman Yeni Emek mahallesini Romen mahallesi görenlerin yüzü kızaracak. Romen vatandaşlar da sonuçta bu bölgede hak sahibidir. Bize ne olacaksa onlara da o olacak. Romen vatandaşlar da ticari anlamda büyük paralar kazandı. Arsası olanlar ne kadar doğru bir yatırım yaptıklarını anlayacak.

“Daha önce 150-200 bin liraya 300 metrekare arsa satıyorduk. Şimdi mülk sahibi bu arsaya 3 daire yapacak. Her dairenin değeri de en az 250 bin lira olacak. Yani toplamda 750 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkacak. Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’ne aday iken, ‘Kepez Belediyesi’nin yaptığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başka partiden olması dolayısıyla engellendiği projeler ortada. 5 sene boyunca Kepez, adeta tek kanatlı uçan kuş gibi çalıştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni alarak Kepez’i daha rahat uçuracağız’ demişti. Artık Kepez’de güvercin çift kanatla uçuyor. Bu projeler tamamlandıktan sonra bu mahallenin Kepez’e ve Antalya’ya örnek marka bir mahalle olacağına inanıyorum”

Öte yandan Kentsel Dönüşüm uygulandıktan sonra mahallenin ismini de değiştirmek istediklerini söyleyen Muhtar Ramazan Bıçak, bunu da vatandaşların vereceği karara göre belirleyeceklerini kaydetti. Bıçak, “Bütün önerilere açık olacağız. Emek mahallesi ile Yeni Emek mahallesi birbirine karışıyor. Bu karışıklığı da önlemiş olacağız” şeklinde konuştu.

Murat ŞENTÜRK

Share
769 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ